۰ نفر
۱۰ اردیبهشت ۱۳۸۹ - ۰۶:۱۳

بیل گیتس در بازدیدی سه روزه از شش دانشگاه برتر جهان با تلاش‌های دانشجویان و روش‌های آموزشی جدید آشنا شد. وی در گفتگویی با سی.نت از خاطرات خود و برنامه‌هایش برای تغییر سیستم آموزشی سخن گفت.

مجید جویا: بیل گیتس چهارشنبه گذشته هاروارد را با یک مدرک افتخاری ترک نکرد، ولی این احساس را با خود به خانه برد که دانشگاه‌ها اکنون بیشتر از گذشته به نیازهای کشورهای در حال توسعه توجه می‌کنند. در ام‌.آی‌.تی، گیتس به دانشجویانی برخورد که بر روی پروژه‌هایی در کشورهای در حال توسعه کار می‌کردند، در میزگردهایی در مورد اینکه از کلاس‌های آنلاین در دانشگاه‌های خارجی چگونه استفاده می‌شود شرکت کرد، و با D-lab دانشگاه آشنا شد که فعالیت‌های آن بر روی خلق فناوری‌های قابل ارائه‌ای برای کمک به حل مشکل فقر متمرکز است.

و وقتی از جلوی جایی گذشت که سال‌ها پیش از این کتاب «الکترونیک عامه» را به همراه پل آلن خریده بودند، به یاد آورد که این کتاب چگونه مسیر زندگی آن دو را تغییر داد و آنها را واداشت که دانشکده را ترک کنند و مایکروسافت را بنیان نهند. در ادامه به بخشی از جلسه پرسش و پاسخ وی با خبرنگاران سی‌نت در حاشیه بازدید سه روزه‌اش از دانشگاه‌ها می‌پردازیم:

سه روز، شش دانشگاه؛ چه چیزی بیشتر ذهنت را درگیر خود کرده؟
دانشگاه‌ها واقعا فعال‌تر شده‌اند. این موسسات پیشرو، اکنون در خط اول قرار گرفته‌اند و هر یک از آنها کار متفاوتی را انجام می‌دهد.

آن‌ها راهنما هستند و دانشجویان در پی ایشان راه افتاده‌اند یا این‌که دانشجویان هستند که آنها را به دنبال خود می‌کشانند؟ مطمئنم که هر دو با هم است. خصوصا وقتی با زمانی مقایسه شود که من اینجا بودم، در آن زمان هیچ توجهی به فقر نمی‌شد. و این مسائل خیلی خیلی کم دیده می‌شدند.

یکی از چیزهایی ذهن مرا به خود مشغول کرده، این است که گفته‌ای که این نسل احتمالا به دلیل مسئله هزینه، فرصت‌های آموزشی کمتری به نسبت پدران خود خواهد داشت. آیا این یک خطر واقعی است؟
اگر کارایی آن بیشتر نشود و ما مالیات‌ها را به این منظور بیشتر نکنیم، در آن صورت بله. ولی این امیدواری وجود دارد که کارامدتر شود: به دلیل فناوری. به همین دلیل چشم‌انداز کاملا سیاه نیست. دو تورم وجود دارند که از تورم عمومی بیشتر هستند: تورم آموزشی و تورم بهداشتی، و دومی به سرعت همه چیز دیگر را در خود می‌بلعد و عملا سریع‌ترین رشد را دارد، چه خدمات بهداشتی در سطح ایالتی و چه در سطح فدرال.

شما این افزایش هزینه‌ها را دارید که خدمات را از دسترس خارج می‌کند. چیزی که می‌بینید افزایش شهریه مدارس و دانشکده‌های ایالتی است. اگر به دهه‌های 60 و یا 70 بازگردیم، اکثر مناطق آموزش کاملا رایگان داشتند چیزی که امروزه خیلی کم شده است. این امر سبب فشار برای نوآوری می‌شود. خدا را شکر که راهی برای نوآوری وجود دارد، هم در سیستم پرسنلی و هم در آموزش آنلاین.

اگر دوره 12 ساله آموزش ابتدایی و متوسطه را در نظر بگیرید، افرادی وجود دارند که تلاش می‌کنند تا سیستم را با آموزش آنلاین ترکیب کنند تا بتوانند آموزش کارامدتری داشته باشند. امیدوارم که بتوانیم نقش موثر آنلاین را در مدارس اثبات کنیم ولی در این سنین بار اصلی بر دوش معلم است.

ولی در سطح کالج، آموزش آنلاین فوق‌العاده خواهد بود، چرا که دانش‌جویان بالغ هستند، انگیزه دارند و درگیر مسائل شده‌اند. از آن‌جاکه این قسمت بدون هیچ پیچیدگی سیاسی قابل انجام است، اطمینان بیشتری دارم که ما می‌توانیم در نظام آموزشی کالج‌ها خیلی بیشتر از مدارس ابتدایی و متوسطه به کارامدی سیستم‌های آنلاین امیدوار باشیم.

آیا از اینجا به واشینگتن می‌روی؟
یک همایش بزرگ در زمینه غذا با وزارت دارایی و برخی دیگر از کشورها قرار است برگزار شود. قرار است که پول بیشتری برای کمک‌های غذایی به کشورهای فقیر جمع شود. واقعا هیجان‌انگیز است.

وقتی با آن‌هایی که در بازدید از آزمایشگاه‌ها ملاقات کردی، صحبت می‌کردم؛ آن‌ها با وجود این‌که از هوش بالایت خبر داشتند، ولی از میزان سوادت در مورد زیست‌شناسی شگفت زده شده بودند. آیا این یک مسئله طبیعی است یا این‌که زیست‌شناسی هم از مواردی است که توجهت را به خود جلب کرده بود؟
من از آموختن در این زمینه لذت می‌برم. زیست شناسی مجذوب کننده است و بنیاد ما هم پول زیادی را خرج مسائل بهداشتی می‌کند.

من خیلی خوش‌شانسم؛ چون توانسته‌ام دوره‌های Teach12، OpenCourseware را در این مدت تماشا کنم. من می‌توانم آنلاین به آنها متصل شوم و پاسخ نسبتا آنی بگیرم. هنگامی که گیج می‌شوم، کسانی را دارم که به من کمک کنند. آموختن تمام این چیزها لذت بخش است.

فاضلاب. این موضوع دلچسبی نیست، ولی چه چیز تصفیه فاضلاب سخت است؟ آیا قسمت مایع آن است؟ یا قسمت جامد آن؟ چه می‌شود اگر در مزارع از کود انسانی استفاده کنیم، آیا خطر ابتلا به بیماری را بالا می‌برد؟ چگونه می‌توان آن را استریل کرد؟ آیا به این ترتیب خواص مثبت کود آن از بین می‌رود؟ افرادی هستند که زندگیشان فکر کردن به این مسائل است؛ ما سالیانه 135 میلیون دلار خرج آب و فاضلاب می‌کنیم، پس باید در مورد آن آگاهی داشته باشیم و افراد خوبی که به این مسائل فکر می‌کنند را هم بشناسیم.

هنگامی که در افریقای جنوبی بودم، با مردی برخورد کردم که سیستم آب دوربان را اداره می‌کرد، او نیل مک‌لئود نام دارد و یکی از چراغ‌های درخشان حوزه محروم مانده تصفیه فاضلاب است. این موضوعات خیلی جذابند، هنگامی که گروه ناتان را که از جمعی از فیزیک‌دان‌ها، شیمیدان‌ها و متخصصین کامپیوتر تشکیل شده، به پژوهش بر روی موضوعی وا می‌دارم، یکی از کارهایی که باید انجام دهند این است که دفتری برای خلاصه‌برداری از هر آن‌چه انجام می‌دهند، تهیه کنند تا به این ترتیب بتوانم در جریان قرار بگیرم و از موضوع عقب نمانم.

واکسن‌ها چگونه ساخته می‌شوند؟ ما دوره‌ای داشتیم در مورد این‌که این کار امروزه چگونه انجام می‌شود، چه تغییری باید در آن صورت بگیرد، چه فایده‌ای به لحاظ هزینه، سرعت کار و یا مقابله با یک همه‌گیری دارد. مقوله جذابی است.

آیا دلت برای روزهای کار تمام وقت در مایکروسافت تنگ نشده است؟
قطعا. انقلاب نرم‌افزاری ادامه می‌یابد و تشخیص دست‌خط، تشخیص صحبت، تشخیص چهره، این‌ها چیزهایی هستند که ما سرمایه‌گذاری زیادی روی آن کرده‌ایم، ولی من این بخت را ندارم که برای همه‌گیر کردن این فناوری‌ها به آنها کمک کنم. دلم برای افرادی که با آن‌ها کار می‌کردم و بخصوص کارهای ویژه آنها تنگ می‌شود، کارهایی مانند تلویزیون تعاملی که به زودی اتفاق می‌افتد. شما می‌توانید سخنرانی مرا در سال 1988/1367 بازخوانی کنید، جایی که در مورد داشتن یک دایره‌المعارف دیجیتال صحبت کردم، در مورد مزایا و معایب دیجیتال در مقابل کاغذ. خوب این اولین خروجی آن است. ما انکارتا را انجام دادیم و ویکی‌پدیا هم البته آن را خیلی پیش برد، ولی برای چیزهایی که تاکنون رخ نداده‌اند، متاسفم که نمی‌توانم بخشی از آنها باشم.

در مورد خواندن دیجیتال، شاید بهترین مثال‌هایی که بتوانم ارائه کنم کیندل برای کتاب‌ها است؛ که البته هنوز در مراحل اولیه قرار دارد؛ و آی‌پد برای تبلت‌ها. شما همیشه مشغول کار بر روی تبلت‌ها بودی! آیا سخت است که این را ببینی و نتوانی تاثیر مستقیمی در این رقابت داشته باشی؟

آرزو داشتم که درگیر این رقابت بودم. و اما در مورد کیندل، ما دستگاهی را که نتواند جستجو کند، انتخاب نمی‌کردیم. ما فکر می‌کردیم که فناوری نمایشگر باید به شما اجازه خواندن و جستجو را به طور هم‌زمان بدهد. کیندل نمونه مناسبی از این ترکیب است، ولی به آن اندازه همه منظوره نیست که مایکروسافت به خاطر نساختنش تاسف بخورد. ما به روشنی انتخاب کردیم که چنین چیزهایی را تولید نکنیم.

کد خبر 58553

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =