«خبرجنوب» نوشت: بقایای آثاری که هم اینک گردشگران در مجموعه جهانی پاسارگاد می بینند، اجزای اصلی و مهمی از یک شهر هخامنشی است.

اين گفته حميد فدايي مدير پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد است. وي با اشاره به اين كه فصل دوم كاوش هاي باستان شناسان ايراني و فرانسوي در محوطه جهاني پاسارگاد روبه پايان است، افزود: اين فصل از كاوش از اواسط آبان ماه آغاز شد و تا 10 آذرماه به پايان خواهد رسيد.

فدايي اضافه كرد: هدف از انجام اين فصل از كاوش، شناخت دقيق تر آثار در مجموعه جهاني پاسارگاد و بافت مسكوني منطقه است.

مدير پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد با تاكيد بر اين كه محوطه كنوني پاسارگاد، شهر تاريخي متعلق به دوره هخامنشيان بوده است افزود: با انجام كاوشها و بررسي هاي باستان شناسي، بي شك به اطلاعات كاملي از محوطه دست خواهيم يافت چرا كه هم اينك اطلاعات ما در خصوص آثار و بافت مسكوني منطقه بسيار اندك است.

وي توضيح داد: در حال حاضر گردشگراني كه از اين محوطه بازديد مي كنند بقايايي از كاخ- آرامگاه را مي بينند كه بي شك اين آثار به تنهايي و در وسط دشت ساخته نشده اند بلكه طبق شواهد موجود، اين آثار جزیي از اصلي ترين و مهم ترين بناهاي شهر بوده كه هم اينك ديده مي شوند.

فدايي در ادامه اضافه كرد: در اين فصل كاوش، تمركز باستان شناسان به مطالعه بر روي آثاري است كه در محدوده برج سنگي و تل تخت وجود دارد البته بخشي از اين بررسي ها هم به خارج از فنس هاي محوطه و زمين هاي كشاورزي اطراف اختصاص داشته است.

مدير پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد همچنين افزود: يك سري تصويربرداري هاي هوايي و سه بعدي از محوطه و مجموعه كاخ ها براي مطالعات گسترده باستان شناسان انجام شده است، همچنين اين گروه به مطالعات سفال ها و گورسنگ هايي كه در حريم و منظر محوطه وجود دارد نيز پرداخته اند كه به زودي نتيجه آن مشخص و ارائه خواهد شد.

وی با بیان اینکه مرحله نخست این کاوش ها پاییز سال گذشته انجام شد، افزود: این گروه از کاوشگران ایرانی و فرانسوی در پایان هر فصل کاوش، ملزم به ارائه گزارش فعالیت های انجام شده به پایگاه میراث جهانی پاسارگاد هستند اما این گزارش ها هنوز کامل نیست زیرا باید مبتنی بر مطالعات مختلف و تحلیل تصاویر ژئوفیزیک در هر فصل باشد.

فدایی اظهار داشت: فصل سوم بررسی های کاوشگران ایرانی و فرانسوی سال آینده خواهد بود در حالی که این پروژه بزرگ در 5 فصل انجام خواهد شد.

وی فعالیت های مورد نظر در برنامه پنج ساله همکاری مشترک دو هیات ایرانی و فرانسه را در چهار بخش شامل اندازه گیری های ژئوفیزیک، بررسی پیمایشی و نقشه نگاری (کارتوگرافی)، مطالعات زمین شناسی و مطالعات دیرین گیاه شناسی عنوان کرد و افزود:

در حال حاضر مطالعات زمین باستان شناسی در محوطه و دشت پاسارگاد نیز در حال انجام است. همچنین مطالعه کانال ها، سدها، بندها، سرچشمه ها و قنات های دشت، از دیگر فعالیت های این فصل هیات مشترک است.

بنا بر این گزارش مجموعه میراث جهانی پاسارگاد، پنجمین مجموعه ثبت شده ایران در فهرست یونسکو است.

این مجموعه دربرگیرنده ساختمان هایی چون آرامگاه کوروش، مسجد پاسارگاد، باغ پادشاهی پاسارگاد، کاخ دروازه، پل، کاخ بار عام، کاخ اختصاصی، دو کوشک، آب نماهای باغ شاهی، آرامگاه کمبوجیه، ساختارهای دفاعی تل تخت، کاروانسرای مظفری، محوطه مقدس و تنگه بلاغی است.

۴۷۴۷

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 605125

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =