۰ نفر
۷ خرداد ۱۳۸۹ - ۱۱:۳۶

شهاب الدین صدر از جمله چهره‎های اصولگرای میانه‎رو شناخته می‏شود که به عنوان رئیس جامعه اسلامی پزشکان، در جبهه پیروان خط رهبری عضویت یافته و البته نزدیکی‎هایی هم به حامیان دولت دارد.

به گزارش خبرآنلاین، سید شهاب الدین صدر روحانی‎زاده‎ای تهرانی است که باید او را از پزشکان ساستمدار و در ردیف چهره‎هایی همچون علیرضا مرندی،دکتر فاضل و مرضیه وحید دستجردی، مسعود پزشکیان و مصطفی معین قرار داد. البته این سه پزشک هر یک در برهه‎ای در راس وزارت بهداشت قرار گرفتند اما صدر با اینکه چندین بار جزء گزینه‎های پست وزارت بود اما از سوی هیچ رئیس دولتی به عنوان وزیر کابینه به مجلس معرفی نشد.

او داراری سوابق علمی و اجرایی گسترده‎ای در سال‎های بعد از انقلاب است که از انجمن اسلامی دانشکده پزشکی دانشگاه تهران تا نمایندگی مردم تهران در مجلس هشتم را شامل می‎شود.

شهاب الدین صدر از دهه 80، به یکی از چهره‎های موثر در انتخابات ریاست جمهوری ایران بدل شد. او ابتدا با نامزدی در این انتخابات شانس خود را آزمود و پس از آنکه ناکام شد ترجیح داد تا نقش به جای حضور شخصی در این انتخابات، در زمره مدد کنندگان به نامزدهای دیگر، ایفای نقش کند.

این پزشک سیاستمدار که در انتخابات ریاست جمهوری هفتم از نامزدی ناطق نوری حمایت کرده بود، در انتخابات ریاست جمهوری هشتم در رقابت با 9 کاندیدای دیگر (محمد خاتمی، احمد توکلی، علی شمخانی، عبدالله جاسبی، حسن غفوری فرد، منصور رضوی، علی فلاحیان، مصطفی هاشمی طبا و محمود کاشانی) که در ۱۸ خرداد ۸۰ برگزار شد، هفتم شد.

صدر در انتخابات ریاست جمهوری نهم از هاشمی رفسنجانی حمایت کرد و دیگر شانس خود را در این انتخابات نیازمود. او در انتخابات بعدتر که دهمین انتخابات ریاست جمهوری بود نیز علی‎رغم برخی اخبار مبنی بر رایزنی با او برای کاندیداتوری، ترجیح داد شخصا وارد عرصه نشده و در عوض از محمود احمدی نژاد حمایت کند.

او که با تجربه دو بار نمایندگی در مجالس چهارم و پنجم، در مجلس هفتم هم منتخب مردم تهران شد، نقش مهمی در برگزاری انتخابات این مجلس و بعدها چینش هیات رئیسه آن ایفا کرد. او که به گمان برخی از نمایندگان همین مجلس، شانس انتخاب به عنوان رئیس مجلس را داشت، ترجیح داد بر کرسی نایب رئیسی تکیه زند. کرسی‎ای که بالاخره پس از رقابت دوسالانه او با باهنر، در سومین انتخابات هیات رئیسه مجلس هشتم، از آن او شد.

کد خبر 64770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =