۰ نفر
۳۱ فروردین ۱۳۸۸ - ۰۸:۴۷

تحقیقات نشان داده است جنین مادران پرتحرک، فعال‌تر و شاداب‌ترند

فرنوش صفوی‌فر: در حالی که هنوز این باور غلط در میان ما رواج دارد که زنان باردار نباید زیاد تحرک داشته باشند و ورزش باعث سقط جنین می‌شود، محققان به این نتیجه رسیده‌اند که ورزش نه تنها خطری برای جنین ندارد و موجب سلامت مادر، حین و بعد از بارداری، می‌شود، بلکه برای سلامت و رشد خود جنین هم مفید است.

تحقیقات اخیر، در دانشگاه کانزاس انجام شده و خبرگزاری بی‌بی‌سی، بخشی از نتایج آن را گزارش کرده است. در این مطالعه مشخص شده ورزش در حد متوسط، در دوران بارداری، باعث تکامل بهتر سیستم تنفسی، قلب و عروق و همچنین دستگاه عصبی مرکزی کودک می‌شود. البته محققان تاکید دارند که ورزش در جریان بارداری، باید با رعایت نکات احتیاطی و در حد متوسط باشد؛ همچنین بهتر است خانم‌هایی که بارداری پرخطر دارند، برای ورزش کردن با پزشک خود مشورت کنند.

محققان برای انجام این مطالعه، 26 زن باردار 20 تا 35 ساله را انتخاب کردند که سن بارداری آنها بین 36 و 38 هفته بود. آنهایی که 3 بار در هفته و هر بار به مدت حداقل 30 دقیقه ورزش‌های هوازی در حد متوسط،‌ مانند پیاده‌روی تند، دوچرخه ثابت و دو انجام می‌دادند، در گروه ورزشکار طبقه‌بندی شدند و آنهایی که تحرک کمتر از این داشتند، در گروه غیرورزشکار طبقه‌بندی شدند.

نکته جالبی که در روش کار این محققان وجود دارد، این است که آنها از روشی خاص برای ارزیابی میزان فعالیت و تکامل دستگاه تنفس، جریان خون و نیز دستگاه عصبی مرکزی جنین‌ها استفاده کردند. به این ترتیب که نوعی ابزار غیرتهاجمی، میدان‌های مغناطیسی به وجود آمده بر اثر فعالیت الکتریکی قلب مادر و جنین را،‌ اندازه‌گیری می‌کرد. ابزار طراحی‌شده همچنین می‌توانست انواع فعالیت‌ها و حرکت‌های جنین، مانند حرکات تنفسی، حرکات بدن، سکسکه و مکیدن را نیز ثبت و شمارش کند. (جزئیات بیشتری از نحوه کار این ابزار منتشر نشده است)

مقایسه دو گروه مادران نشان داد که فعالیت‌های جنین مادران ورزشکار، به مراتب تکامل‌یافته‌تر از گروه غیرورزشکار است.

این اولین مطالعه‌ای است که نشان می‌دهد ورزش خانم‌های باردار، روی جنین هم تاثیر مثبت دارد. البته پیش از این برخی مطالعات از نقش مثبت ورزش مادران در دوران بارداری، برای فرزندان‌شان در آینده خبر داده بودند. به عنوان مثال، در مطالعه محققان دانشگاه بریستول، که نوامبر سال 2007 منتشر شده بود،‌ مشخص شده بود که فرزندان این مادران، در 12 سالگی، سالم‌ترند و بیشتر ورزش می‌کنند و نکات تغذیه سالم را بیشتر رعایت می‌کنند. با این حال، در آن مطالعه، که در نشریه پزشکی بریتانیا چاپ شده بود، معلوم نشده بود که این بچه‌ها از مادران اهل ورزش خود، الگوبرداری روانی می‌کنند یا ورزش مادران در دوران بارداری، سبب شکل‌گیری نوعی سوخت‌وساز سالم در بدن آنها، از دوران جنینی شده است. اما مطالعه جدید، که قرار است در نشست آینده انجمن فیزیولوژی آمریکا ارائه شود، برای اولین بار نقش فیزیولوژیک ورزش مادر را بر رشد و تکامل جنین بررسی کرده است.

باورهای غلط زیادی، در زمینه سلامت، به ویژه سلامت مادران باردار، وجود دارد که برخی از آنها نه تنها کمکی به سلامت افراد و فرزندان‌شان نمی‌کند، بلکه سبب تاثیرات جدی منفی بر آنها می‌شود.

کد خبر 6721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =