۰ نفر
۲۴ تیر ۱۳۹۶ - ۰۵:۴۷

لحظه‌ای همه با هم درنگ کنیم و بیندیشیم به لحظه و دقیقه‌ای که دخترک هفت‌سالهٔ پارس آبادی به سمت مغازهٔ رنگرز ناراضی از زندگی زناشویی و غوطه‌ور در انگیزه‌های جنسی اش برای نوشیدن آب و غلبه بر تشنگی در روز داغ خردادی می‌رفته است. گویا از پدرش اجازه نگرفته، چون این کار هر روزش بوده است. اما اگر به پدر هم می‌گفت، او مخالفتی نمی‌کرد؛ صاحب مغازه دوستش بوده و ظن بدی نسبت به او وجود نداشته است. اما بی‌احتیاطی کار دست دخترک و پدر می‌دهد و خانوادهٔ اصلانی در یک لحظه به معنای دقیق کلمه به خاک سیاه می‌نشینند.

آیا این‌ نکتهٔ مهم که انگیزهٔ جنسی می‌تواند آشنا و غریبه نشناسد را کسی به پدر آتنا گفته بود؟ آیا به آتنا کسی گفته بود که مراقب باشد و بدون مراقبت پدر جایی نرود؟ آیا به آتنا کسی گفته بود که دنیا جای امنی است به شرطی که مراقب باشیم؟ آیا به پدر کسی داستان غم‌انگیز ستایش قریشی را بازگو کرده بود تا بیشتر حواسش به دخترک هفت ساله‌اش باشد؟

بعید می‌دانم که جواب سوالات بالا مثبت باشد. اما به‌راستی چه کسی باید این اطلاعات را به پدر و دختر می‌داد؟

۱- نظام آموزش و پرورش: این وزارتخانه که باید طبق سند تحول بنیادین عمل کند، بر اساس همین سند مأمور هر آموزشی شده است، جز آموزش‌هایی که نیاز اصلی و واقعی پدر آتنا و دختر مرحومش بود. از این آموزش‌ها که روان‌شناسان تحت عنوان «تربیت یا آموزش جنسی» بر آن تأکید می‌کنند، در تمامی بندهای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش هیچ اثری نیست. طنز تلخی است که در این سند، آموزش‌ مقابله با زلزله و بیماری‌های واگیردار به تصریح بیان شده است، ولی ردی از آموزش مقابله با آزاردهندگان و متجاوزان جنسی نیست.

۲- روان‌شناسان: مخاطب اصلی آموزش‌های عمومی ما روان‌شناسان طبقه متوسط و مرفه جامعه هستند. مدیران مدارس غیرانتفاعی که پولی در اختیار دارند از ما روان‌شناسان دعوت می‌کنند تا خارج از برنامه‌های مصوب برای والدین و دانش‌آموزان کلاس‌هایی تحت‌عنوان «آموزش جنسی» یا «مهارت‌های زندگی» بگذاریم تا هم آنها بتوانند با تبلیغ وجود این کلاس‌ها در مدرسه‌شان، دانش‌آموزان بیشتری را جذب کنند و هم ما از طریق تدریس در این کلاس‌ها امرار معاش کنیم. اما کدام روان‌شناس باتجربه و آموزش‌دیده‌ای است که برای برگزاری کارگاهی آموزشی پایش به شهرهای کوچک و مدارس دولتی ورشکسته باز شده باشد؟

۳- رسانه‌ها: چند روز پیش، معاون سیمای سازمان صدا و سیما اعلام کرد که کانال‌های تلویزیونی این سازمان را ۸۷ درصد از مردم ایران می‌بینند. کاری به صحت و سقم این ادعا ندارم، فقط سوالم این است که با این میزان مخاطب که قطعا در جهان بی‌نظیر است، این سازمان چه برنامه‌های آموزشی برای کودکان و نوجوانان ایرانی و والدین آنها درباره‌ٔ مراقبت از خود در برابر متجاوزان جنسی تولید و پخش کرده است؟ جواب مشخص است؛ این سازمان کارهای مهم‌تری دارد از جمله تبلیغ و فروش قابلمه و ماهیتابه در برنامه‌های متعدد آشپزی!

رسانه‌های رسمی دیگر از جمله روزنامه‌ها و خبرگزاری‌ها هم تکلیف‌شان مشخص است و اکثریت آنها دغدغه‌ٔ اصلی‌شان اخبار کلان کشور است، نه موضوعات فرعی‌ای مثل بلدنبودن مهارت‌های زندگی توسط کودکان و نوجوانان.

و اما رسانه‌های غیررسمی از جمله کانال‌های رنگارنگ تلگرام که داستانی مخصوص خود دارند و آموزشی که در این رسانه‌ها داده می‌شود بیشتر ضدآموزش است و نبودش بهتر از بودنی این چنین است!

قصهٔ پرغصهٔ آتنا اصلانی هم چند روز دیگر تمام می‌شود و از یادها می‌رود و ما می‌مانیم و منتظر فرارسیدن یک قصهٔ دیگر. سند تحول بنیادین آموزش و ‍پرورش به جای سند ۲۰۳۰ در کتابخانهٔ مدیران فرهنگی و آموزشی جاخوش می‌کند، روان‌شناسان به آموزش کودکان و نوجوانان طبقهٔ متوسط و مرفه جامعه ادامه می‌دهند، رسانه‌ها با شدت بیشتری به راه‌هایی متنوع‌تر برای کسب درآمد می‌‌اندیشند و آتناها و ستایش‌هایی مورد آزار قرارمی‌گیرند و بعضی توسط مجنونی شهوت‌زده خفه می‌شوند. اما حداقل در این فرایند می‌توان با صدایی بلند از تمامی آتناها و ستایش‌ها عذری، ولو تشریفاتی، خواست؛ آتنا اصلانی هفت ساله و ستایش قریشی شش ساله ما را ببخشید.

کد خبر 686681

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  2 12
  سلام ،بزرگانی که در حوزه دین وسیاست کشور بودند برای کنترل مسائل جنسی جامعه وجلوگیری از بحرانهای روانی وایجاد عقده جنسی پیشنهادات جامعی که در قالب شرع مقدس بود ارائه کردند که با فریادهای برخی مجبور به سکوت شدند وپیشنهادات آن بزرگان به مرحله اجرا در نیامد.حال پس از گذشت نزدیک به چهار دهه از انقلاب مان ومرور حوادث وآزار واذیتهای جنسی وقتلهای بدنبال آن که برای رد گم کردن تجاوزات جنسی گرفته است به این نتیجه می رسیم که مسئولان فرهنگی جامعه باید بطور جدی وارد این مسئله شوند وبرای آن راهکار ارائه دهند تا دیگر شاهد حوادث خونباری مانند این حادثه که قلب هر انسانی را بدرد می آورد نباشیم.
 • بی نام IR ۰۶:۳۱ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  5 4
  من که شریک جرم نیستم
 • بي نام ۰۷:۱۲ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  3 3
  من مقصر نيستم كساني مقصرن كه عدالت رو اجرا نمكنن كساني مقصرن كه اين افرادو محاكمه علني نميكنن اينقدر زمان به اين مجرمان ميدن مثل قاتل ستايش اكر در ملا عام مجازات بشن شايد كمي كمك كنه
 • بي نام ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  4 0
  نهادهای قانونی بد عمل ميكنن فرهنگ سازي بسيار بده وتا وقتي به اين پرونده ها در خاموشي رسيدگي ميكنن اتناهاي ديگري هم درراهن
 • احسان A1 ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  1 2
  اگر زمانی که برای ستایش قریشی آن اتفاق افتاد با این حجم رسانه ای که در مورد اتنا اصلانی ایجاد شده رسانه ای میشد و ملت در شک همچین اتفاقی قرار می گرفتن و از اول تا آخر ماجرا رسانه ای میشد و مردم آن را لمس میکردن شاید الان اتفاق مشابهی نمی افتاد.
 • بی نام IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  4 11
  تو کشور ایران راه های انحراف بازه،چیزهایی مثل ماهواره،شبکه های اجتماعی پر از مسائل انحرافی ست طوری که روزبه روز بر تعداد بیماران جنسی اضافه میشه بدون اینکه آموزشی به افراد داده بشه برای دفاع از خودشون دربرابر این هوس بازان ومنحرفان.درواقع زمینه تقویت بیماران جنسی از طریق ماهواره،شبکه های اجتماعی و..فراهم است اما آموزش به سایرین برای دفاع از خودشون وجود نداره
  • بی نام A1 ۰۹:۴۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۷
   0 1
   ایا اصغر قاتل 80 سال پیش ماهواره نگاه می کرد که دست به اون کار ها زد؟
 • قلی زاده A1 ۱۲:۴۵ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۴
  0 1
  متن یادداشت کمی مبهم بود و کمی مغرضانه و غیرعلمی ... نظر من راجع به این حادثه : نبود اموزشهای درست و کافی در بین اقشار مختلف جامعه ، هزاران ضوابط ناکارامد و غلط در گزینش مسئولین ، نبود متخصصین و افراد کاربلد در پست های مختلف ، عدم در مان و عدم برخورد صحیح و علمی با افراد ناهنجار یا دارای اختلال و بزهکار
 • بی نام A1 ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
  1 1
  اینجاست که لزوم سند 2030 را با پوست و گوشت احساس میکنیم
 • بی نام A1 ۰۸:۳۰ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۵
  1 1
  اعدام راهکار نیست آموزش های جنسی، آموزش به بچه ها و نوجوانان برای شناخت آزار و اذیت های جنسی، هموار کردن راه های ازدواج موقت برای رفع نیازهای جنسی، و مانند این ها لازم است.
  • بی نام A1 ۰۹:۳۹ - ۱۳۹۶/۰۴/۲۷
   0 1
   طرف متاهل بوده بعدش برای تامین نیاز جنسیش باید از بچه 6ساله استفاده کنه؟