باتوجه به اینکه توسعه کشت دانه‌های روغنی و تاسیس کارخانه‌های روغن‌کشی در منطقه زمینه را برای ایجاد اشتغالی دو برابری در حوزه تولید دانه‌های روغنی در استان اردبیل فراهم می‌کند گامی مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش میزان تولید و اشتغال در منطقه نیز هست.

به گزارش خبرگزاری خبر آنلاین از اردبیل؛ حسین کربلایی‌خیاوی اظهار داشت: باتوجه به اینکه توسعه کشت دانه‌های روغنی و تاسیس کارخانه‌های روغن‌کشی در منطقه زمینه را برای ایجاد اشتغالی دو برابری در حوزه تولید دانه‌های روغنی در استان اردبیل فراهم می‌کند گامی مهم در تحقق اقتصاد مقاومتی و افزایش میزان تولید و اشتغال در منطقه نیز هست.

وی با اشاره به اینکه در حال‌حاضر روغن به عنوان یکی از اقلام مهم سبد خوراکی مردم در کشور و به تبع در استان اردبیل است، افزود: باتوجه به اهمیت امنیت غذایی باید روغن‌های تولیدی در یک منطقه از درجه مرغوبیت بالایی برخوردار بوده و به شکل استانداردی تهیه شود تا بتوان از این طریق امنیت غذایی مردم استان را نیز متضمن شد.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل با بیان اینکه در حال‌حاضر مردم به دلیل صنعتی شدن روغن‌های تولیدی در کشور بیشتر به روغن‌های گیاهی روی آوردند، تصریح کرد: استفاده از روغن‌های نباتی جایگزین مناسبی برای روغن‌های حیوانی شده ‌چرا که این روغن‌ها علاوه بر اینکه اسیدهای چرب کمتر از روغن‌های حیوانی دارند دارای کیفیت مناسب و مطلوب دیگر نیز هستند.

کربلایی‌خیاوی گفت: میزان تقاضای روغن‌های گیاهی در کشور و به تبع در استان اردبیل هم با افزایش جمعیت و هم با اهمیت دادن به استاندارد تغذیه‌ای روز به روز افزایش یافته ‌که این مسئله رسالت ما را در تولید و عرضه روغن‌های سالم و استاندارد بیش از پیش خطیر می‌کند.

وی اظهار کرد: با توجه به اینکه در حال‌حاضر مصرف سرانه روغن به ۱۹ کیلوگرم با جمعیت بیش از ۷۵ میلیون نفر رسیده بنابراین سالانه به بیش از یک میلیون تن روغن نیاز است که در این زمینه صرفا روغن‌های صنعتی پاسخگوی نیازهای بازار نیست و نیاز است تا روغن‌های گیاهی وارد عرصه بازار شوند.

رئیس مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان اردبیل کشت دانه‌های روغنی را بسیار حائز اهمیت در راستای افزایش عرضه و تقاضا برای روغن‌های گیاهی دانست و گفت: با توجه به سازگاری اقلیم استان اردبیل با دانه‌های روغنی همچون کلزا کشت این دانه روغنی در سطح وسیعی از اراضی اردبیل انجام شده و همچنان ادامه دارد که نیاز است تا در این زمینه کشاورزان منطقه نیز دقت کافی را در تولید و کشت این دانه‌های داشته باشند تا بالاخره بتوانیم روغنی سالم و استاندارد را که از این دانه‌های تهیه می‌شوند بر سر سفره مردم بیاوریم.

 

46

کد خبر 695721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =