رئیس هییت امنا و موسس دانشگاه که در اولین بازدید خود از دانشگاه آزاد اسلامی در ادامه سلسله دیدارها از استان ها به مشهد سفر کرده است، عصر روز سه شنبه ۳۱ مردادماه از دانشگاه آزاد مشهد بازدید و در نشست رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی و مشهد، معاونین، روسای دانشکده ها و بیمارستان های واحد مشهد حضور یافت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی اکبر ولایتی با بیان اینکه دانشگاه آزاد اسلامی از سه بخش دانشگاه، آزاد و اسلامی تشکیل شده است، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی بزرگترین دانشگاه حضوری جهان است که در نوع خود بی نظیراست.

او به ضرورت تاسیس این دانشگاه اشاره و آن را پاسخ به برآوردن نیاز مردم به تحصیلات عالیه دانست و گفت: اکنون یک و نیم میلیون دانشجو در این دانشگاه تحصیل می کنند و تعداد فارغ التحصیلان این دانشگاه حدود 5 میلیون نفر است که و اکنون تعداد 70 هزار استاد تمام وقت و پاره وقت و حدود 40 هزار کارمند در این خانواده بزرگ علمی آموزشی در خدمت آموزش عالی هستند و باید با برنامه ریزی دقیق برای بهره مندی همه این ظرفیت ها گام برداشت.

رئیس هییت امنا و موسس دانشگاه با بیان اینکه تعداد دانشجویان کشور در استانه انقلاب اسلامی به 200 هزار نفر هم نمی رسید، گفت: اکنون این تعداد 20 برابر شده اما این امر طبیعی است که در برخی از رشته ها صندلی خالی داریم و متقاضیان برخی رشته ها چندین برابر ظرفیت دانشگاه است.

او با اشاره به افزایش متقاضیان رشته های علوم تجربی، گفت: در کنکور سراسری سال جاری شاهد بودیم از مجموع 900 هزار داوطلب، 700 هزار نفر خواهان شرکت در رشته تجربی هستند و این نیاز سبب می‌شود تا دانشگاه در این بخش توسعه یابد. 

رئیس هیئت امناء دانشگاه آزاد اسلامی با تأکید بر این که نباید در این دانشگاه قید و بندهای دست و پا گیری که مانع پیشرفت می شود، وجود داشته باشد، گفت: این دانشگاه متعلق به نظام و همه مردم است چرا که هزینه اش را مردم به طور مستقیم از طریق شهریه می دهند یا امکانات آن بوسیله نظام در اختیار دانشگاه قرار گرفته است.

ولایتی با تاکید بر اینکه این دانشگاه ملک خصوصی نیست بیان کرد: رسیدن به جایگاه ویژه و درخور شان این دانشگاه از مطالبات مقام معظم رهبری است به طوری که در رقابت درست حرکت دقیق و رو به رشدی را داشته باشد و همه علاقه مند ورود به این دانشگاه باشند.

وی از افزایش 20 درصدی شرکت کنندگان دانشگاه آزاد در کنکور سراسری سال جاری خبر داد و گفت: مردم احساس کردند یک اراده ای وجود دارد که نقطه شروع آن مقام معظم رهبری است؛ بنابراین بایستی این دانشگاه به موفقیت ها و پیشرفت های علمی دست یابد. 

رئیس هییت امنا و موسس دانشگاه  در خصوص برخی شرایط و وضعیت فرهنگی دانشگاه گفت: دانشگاه آزاد با حمایت امام (ره) تاسیس شد و در ابتدا اعضای سه قوه اعضای هیات موسس آن بودند، بنابراین این مجموعه عظیم با پسوند اسلامی نبایستی به لحاظ فرهنگی باید با دقت و پیش رو حرکت کند.

دکتر ولایتی با بیان اینکه خواجه نصیرالدین طوسی به لحاظ جامعیت و عمق فکر و خدمتی که به فرهنگ اسلامی و شیعه کرده بی نظیر است و هیچکدام از بزرگان جامعیت ایشان را ندارد، گفت: مشهد به دلیل وجود مضجع شریف امام رضا (ع) و پایتخت معنوی کشور بایستی شیخ طوسی پرور و خواجه نصیرالدین پرور باشد و پزشک متدین، حقوقدان متدین و مدیران متدین که در کشور نمونه باشند تربیت کند.

او از انتخاب ملک نژاد به عنوان رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خراسان رضوی ومشهد اظهار خرسندی کرد و خواستار جهت گیری علمی این دانشگاه در خراسان و مشهد، رونق فرهنگ انقلابی و اسلامی و کاربردی شدن پژوهشها در این دانشگاه شد.

ولایتی کاربردی شدن پژوهش ها را مقدمه اقتصاد دانش محور خواند و گفت: امروز صنعت در دنیا مبتنی بر پژوهش است و می تواند نیازهای روزافزون جامعه را پاسخگو باشد.

رئیس هیئت امنای دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص تیم جدید مدیریتی دانشگاه آزاد گفت: همه این افراد از سابقه دانشگاهی، اجرایی و مدیریتی مناسب و سطح بالا در کشور برخوردارند وامیدواریم علم را در درجه ای برسانیم که ایران استحقاق آن را دارد.

این برنامه از سلسله بازدیدهای رییس هیات موسس از دانشگاه های سراسر کشور و پس از تغییرات مدیریتی در این دانشگاه انجام شده و معارفه ملک نژاد ریاست جدید دانشگاه مشهد و استان خراسان رضوی نیز  با حضور رهایی معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی به انجام رسید.

پیش از این ولایتی در همایش فرهنگ و سیاست در سیره امام جواد (ع) به دعوت استان قدس رضوی سخنرانی کرد. 

42235

کد خبر 700148

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =