۰ نفر
۴ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۱۹:۴۸

حامیان کاندیداها برای استفاده از نفوذ چهره‌های شاخص تلاش می‌کنند.

حامد طبیبی:

 اینچنین است که با آغاز جدی‌تر مباحث انتخاباتی از ابتدای سال کاری جدید و تکاپوی کاندیداها و هواداران آنها به ویژه در روزهای اخیر، این گونه نقل قول‌ها نیز شدت گرفت. خاصه آنکه حامیان رئیس دولت نهم بیش از سایرین، این حربه تبلیغاتی را مورد توجه قرار داده‌اند. آنها از علی لاریجانی رئیس مجلس گرفته تا برخی مراجع و علمای شاخص قم را به عنوان طرفداران تداوم حضور احمدی‌نژاد در پاستور معرفی کردند اما سند آنها برای نقل این اعلام حمایت‌ها به جلساتی بر‌می‌گردد که نام «خصوصی» بر روی آن گذاشته شده است. تحلیلگران سیاسی تحرکاتی از این دست را قابل پیش‌بینی می‌دانند اما آنچه اکنون برای آنها قابل تأمل است دلایل تأکید حامیان دولت نهم بر اجماع احزاب سنتی و گروه‌های اصولگرا بر کاندیداتوری رئیس دولت نهم است؛ چه اینکه محمود احمدی‌نژاد بارها خود و دولت را بی‌نیاز از احزاب لقب داده و رها شدن از باج‌گیری احزاب را از دستاوردهای دولت نهم عنوان کرده است. این در حالی است که اعلام این قبیل حمایت‌ها همواره با تکذیب‌هایی مواجه می‌شود.

در روندی مسبوق به سابقه و به رغم اینکه این روزها بسیار از رعایت اخلاق انتخاباتی سخن گفته می‌شود، دامنه طرح شنیده‌ها و اعلام نتایج آنچه جلسات خصوصی با برخی شخصیت‌های اثر‌گذار خوانده می‌شود مبنی بر موضع‌گیری له یا علیه کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری روز به روز گسترده‌تر می‌شود. به طور معمول حامیان هر‌یک از کاندیداهای انتخاباتی که حمایت یک حزب یا جناح سیاسی را از کاندیدای دلخواه خود به سود وی و سبب رأی آوری بیشترو در نهایت قضاوت بهتر افکار عمومی می‌بینند برنامه‌های ویژه‌ای را جهت کشاندن پای مسئولان ارشد نظام به میدان انتخابات تدارک دیده‌اند.

 خبر تکذیب شده
در این میان تازه‌ترین نوع از این دست نقل قول‌ها را می‌توان درانتشار خبر دیدار علی‌اکبر ناطق‌نوری و سیدمحمد خاتمی و واکنش‌های قابل تأمل بعد از آن مشاهده کرد. طرفه آنکه حتی پس از انتشار تکذیبیه دفتر ناطق نوری و خیال‌پردازانه خواندن این خبر از سوی برخی نزدیکان وی، روز سه‌شنبه علی زارعی نجف دری مشاور رئیس دولت نهم با قرار دادن پستی تازه بر روی وبلاگ خود - آینده - با عنوان «نطق ناطق کور شد»، ماجرای نقل قول‌های کذب را وارد فاز تازه‌ای کرد. در بخش‌هایی از این یادداشت که به نظر می‌رسد بدون توجه به جایگاه ناطق نوری و حد و اندازه‌های نویسنده به رشته تحریر درآمده، آمده است:

«سرخوردگان از شکست پروژه دولت وحدت ملی، اعم از طراحان و نطق کننده پروژه، اگر چه ناگزیر شدند بعداز شکست پروژه دَم فروبندند، ولی " اهداف سیاسی " پروژه توسط طراحان و " اهداف عقده گشایی " پروژه توسط ناطق پروژه، در قالبهای دیگر دنبال شد، تا آنجا که ناطق پروژه با غلتیدن به اردوگاه رقیب دیرینه خود، به یک خودزنی آشکار سیاسی روی آورده و در این خودزنی سیاسی، مبانی فکری خویش را هم مخدوش نموده است. این خدشه فکری آنجاست که رقیب دیرینه‌اش را "مولا" خطاب نموده و تأکید می‌کند که در این هیبت، به مناطق مختلف رفته و جمله " من کنت مولا فهذا. . . مولاه" را بیان و تأکید نماید! اگر چه در ظاهر امر این مسئله یک مزاح و یا تسامح آشکار است، ولی " رنگ رخسار گواهی دهد از سّر درون. "

در همین رهنمود دادن به رقیب دیرینه است که از " عقده گشایی"، " رازگشایی " می‌کند و آن اینکه چرا چهره پیروز انتخابات نهم به ما احترام نگذاشته و در اداره امور ما را به بازی نمی‌گیرد؟ ظاهراً جانِ کلام عقده‌گشایی اینجاست. اگر چنین است و یا چنین فکر می‌کنید، باید گفت که ظاهراً هدف احترام نگذاشتن و به بازی نگرفتن در اداره امور نبوده و نیست. بلکه هدف، " گردش نخبگان " و باز نمودن "حلقة بسته مدیریتی " بوده که آن حلقة بسته مدیریتی طی دو دهه اخیر سایه سنگینی بر مدیریت اجرایی کشور گسترانده و خود علت بسیاری از ناکامی‌ها گردید که خوشبختانه چهره پیروز انتخابات نهم در باز نمودن این حلقه بستة مدیریتی و نتیجتاً گردش نخبگان؛ توفیقات چشمگیری داشته است. هدف این بود. لذا بی‌جهت نطقتان را کور نکنید.» این در حالی است که اظهارات منتسب شده به ناطق نوری با تکذیب دفتر مسئول بازرسی دفتر بازرسی مقام معظم رهبری نیز مواجه شد. دامنه این موضوع از آنجا گسترده شد که سایتی که خود را حامی مهدی کروبی معرفی می‌کند در خبری مدعی شد: «اخیراً دیداری بین ناطق نوری و خاتمی صورت گرفته است که در این دیدار ناطق نوری رهنمودهایی به خاتمی برای پیروزی میرحسین در انتخابات داده است. ناطق نوری به خاتمی گفته است که شما به سراسر کشور سفر کن و بگو که "من کنت مولاه فهذا میرحسین مولاه"! هرکاری می‌توانید بکنید تا میرحسین رأی بیاورد. وی افزوده است: من در دولت میرحسین با اینکه با هم اختلافات داشتیم ولیکن وی احترام مرا همیشه داشت ولی احمدی‌نژاد هیچ احترامی برای من قائل نیست.

ناطق نوری همچنین گفته است که من یک تار موی هاشمی را به احمدی‌نژاد نمی‌دهم. من همانی هستم که اگر در دوم خرداد76 با هاشمی بودم رأی می‌آوردم و این همه مشکل دیگر وجود نداشت. این خبر اما در فضای انتخاباتی این روزها به سرعت بازتاب یافت. نقطه قابل تأمل در انتشار اظهارات منتسب به ناطق نوری اما استقبال برخی سایت‌ها و خبرگزاری‌های نزدیک به دولت و قرار دادن آن به عنوان خبر اول بر روی صفحات اصلی بود. در عین حال هنوز زمان زیادی از بازتاب زنجیره‌ای این خبر نگذشته بود که دفتر"علی اکبر ناطق نوری" انتشار خبری مبنی بر توصیه وی به "سیدمحمد خاتمی" برای حمایت از نامزدی میرحسین موسوی را در انتخابات ریاست جمهوری تکذیب کرد. ظرف دو روز گذشته حتی مسئولان حزب اعتماد ملی، هر گونه ارتباط با سایت منتشر کننده این خبر - که در تلاش است خود را در زمره پایگاه‌های مجازی حامی مهدی کروبی معرفی کند - را تکذیب کرده و آن را پروژه‌ای در راستای اختلاف‌افکنی میان اصلاح‌طلبان لقب داده است.

 حمایت مجلس
دامنه موضوع نقل قول‌های انتخاباتی که بلافاصله با تکذیب مواجه می‌شودند اما در هفته گذشته نیز گسترش یافت. حمید رسایی نماینده حامی دولت در مجلس هشتم هفته گذشته در وبلاگ خود از دیداری خبر داد که به اتفاق روح‌الله حسینیان و. . . با علی لاریجانی داشته‌اند و مدعی شد که رئیس مجلس هشتم در این دیدار، از احمدی‌نژاد به عنوان کاندیدای مورد حمایت خود نام برده است: «چند روز قبل آقای طلایی نیک - دبیر کل حزب توسعه و عدالت - از احتمال کاندیداتوری آقایان رضایی، قالیباف و یا لاریجانی به عنوان یکی از گزینه‌های دولت ائتلافی خبر داد. البته چند روز قبل از آن آقای امیدوار رضایی (برادر آقا محسن) از عدم پذیرش کاندیداتوری دیگر افراد محتمل و حضور انتخاباتی آقای محسن رضایی خبر داده بود. . . آقای لاریجانی علاوه بر این که تا به حال چند بار اعلام کرده قصد کاندیداتوری ندارد، روز چهارشنبه در جلسه‌ای که در خصوص اختلاف‌نظرها در باره قرائت گزارش تفریغ دیوان محاسبات با حضور آقای حسینیان و آقای زارعی در دفترشان داشتیم جالب این بود که حتی آقای لاریجانی تصریح کرد که نظرش مثل اصولگرایان دیگر کاندیدای واحد و گزینه‌اش هم علی رغم برخی اختلاف سلیقه‌ها احمدی‌نژاد است و البته به شیوه خاصی برای رقابت در این دور معتقدند. این خبر بازتاب نسبتاً زیادی در رسانه‌ها داشت و در عین حال ناظران سیاسی معتقد بودند نحوه طرح آن در یک وبلاگ سبب می‌شود تا دفتر رئیس مجلس به طور رسمی به تکذیب آن اقدام نکند و به همین سبب حسین زمانی مشاور لاریجانی در گفت‌وگویی با سایت خانه ملت، آن را کذب دانست آقای لاریجانی تاکنون از هیچ یک از نامزدهای ریاست جمهوری حمایت نکرده است. او با اظهار تعجب از بیان مواضع لاریجانی از سوی حمید رسایی نماینده تهران اینگونه به آن واکنش نشان داد: «آقای لاریجانی اظهارات آقایی رسایی را اصلاً قبول ندارند و مطلب منعکس شده از سوی ایشان را شدیداً تکذیب می‌کنند. این سخنان بی‌انصافی است. نباید با بیان برخی جملات شان مجلس و رئیس‌ آن را پایین بیاوریم.»

 اصلاح‌طلبان و هاشمی
در اردوگاه اصلاح‌طلبان اما شرایطی تا حدودی متفاوت است چه اینکه تقریباً تمامی احزاب و سران این جناح، در بیانیه‌ها و اظهار نظر‌های تقریباً مشخص، تکلیف حمایت خود از یکی از دو کاندیدای مطرح -میرحسین موسوی و مهدی کروبی - را روشن ساخته‌اند. احزابی نظیر مشارکت، سازمان مجاهدین انقلاب، مجمع روحانیون میارز و کارگزاران به طور رسمی به حمایت از «میر حسین» برخاسته و اعتماد ملی و برخی چهره‌های شاخص اصلاح‌طلب هم گرد مهدی کروبی حلقه زده‌اند. در این میان اما موضع انتخاباتی اکبر هاشمی رفسنجانی موضوعی است که گاه و بی‌گاه به سطح رسانه‌ها کشیده می‌شود. اگرچه رئیس توأمان مجمع تشخیص مصلحت و خبرگان رهبری همواره از جایگاهی فراتر از حضور در یکی از جناح‌های سیاسی برخوردار بوده اما ناظران سیاسی بر این باورند در سال‌های اخیر از یک سو حامیان دولت رفتار‌های نسنجیده‌ای در قبال هاشمی از خود بروز داده‌اند و در مقابل، این اصلاح‌طلبان هستند که خود را روز به روز به این چهره با سابقه نظام و انقلاب نزدیک می‌کنند. در این میان در هفته گذشته و پس از اعلام حمایت حزب کارگزاران از «میرحسین» آن هم بعد از دیدار با هاشمی رفسنجانی، برخی رسانه‌ها از حمایت وی از میر حسین و تعمیم آن به کارگزاران خبر دادند. امری که البته از سوی محمد هاشمی تکذیب شد. در طی ماه‌های گذشته نیز برخی افراد تندرو و رسانه‌های نزدیک به آنها - به سبب آنچه جلسات هاشمی با سیدمحمد خاتمی و حمایت از رئیس‌جمهور دوران اصلاحات می‌نامیدند - حملات تندی را متوجه «استوانه نظام» ساختند.

این حملات معمولاً پس از طرح انتقادات هاشمی از دولت نهم به شکل فزاینده‌ای اوج می‌گیرد. رئیس مجلس خبرگان رهبری اما هنوز به طور مشخص در خصوص حمایت از کاندیداهای اصلاح‌طلب موضعی نداشته اما مهندس موسوی در سخنان خود از حمایت‌های وی و سیدمحمد خاتمی تقدیر کرده است. سیدمحمد خاتمی نیز به عنوان یکی از رهبران شاخص اصلاح‌طلبان، پس از انصراف تلاش کرده جانب تعادل را در اظهار نظر‌های خود رعایت کند. در مقابل اما احزاب حامی او که این روزها حول مهندس موسوی اجماع کرده‌اند اعلام می‌کنند خاتمی تمام تلاش خود را برای پیروزی مهندس موسوی به کار خواهد گرفت. ناظران سیاسی گفت‌وگوی خاتمی با سایت موج سوم و حمایت قاطع از میرحسین موسوی را در همین راستا ارزیابی می‌کنند. به هر تقدیر برخی صاحبنظران سیاسی بر این باورند با نظر به در پیش بودن روزهای داغ انتخابات، این گونه نقل قول‌ها تداوم خواهد یافت؛ نقل قول‌هایی که بلافاصله تکذیب می‌شوند.

کد خبر 7013

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =