محققان شرکت مایکروسافت موفق شده‌اند اولین نرم‌افزار ایجاد شبکه برای تلفن‌های همراه را که تمامی اطلاعات شامل داده‌های مجازی و موقعیت‌یابی در آن به صورت رمزشده بین کاربران رد و بدل خواهند شد، تهیه کنند.

محبوبه عمیدی: زمانی که مطلب یا تصویری را در یک سایت یا شبکه‌های اجتماعی با سایر کاربران یا دوستان‌مان به اشتراک می‌گذاریم، سرورهای پشیبانی این وب‌سایت‌ها نیز به آن دسترسی خواهند داشت. اما Contrail شبکه اجتماعی خصوصی که توسط محققان مایکروسافت بای تلفن‌های هوشمند طراحی‌ شده به ما اجازه می‌دهد داده‌ها را تنها به صورت رمزدار و بین گروهی خاص از کاربران -بنا به درخواست هر کاربر- رد و بدل کنیم به گونه‌‌ای که دسترسی به این اطلاعات برای افراد دیگر و سرورهای شبکه مقدور نباشد.

اقبال محمد از پژوهشگران مایکروسافت در منطقه سیلیکون‌ولی که توسعه این شبکه را به عهده داشته است می‌گوید: «در کانتریل هم مانند تمامی شبکه‌ها اطلاعات توسط ابر رد وبدل خواهند شد. با این تفاوت که تمامی داده‌ها به صورت رمزشده و تنها برای دریافت‌کنندگانی که از پیش تعیین شده‌اند، ارسال خواهد شد. تلفن همراه این افراد اطلاعات کدشده را دانلود خواهد کرد و فرد پس از رمزگشایی پیام می‌تواند به اطلاعات دسترسی پیدا کند».

به گزارش تکنولوژی‌ریویو، کاربران در کانتریل می‌توانند نوع اطلاعات دریافتی از دوستان‌شان را انتخاب کنند، برای رمزگشایی پیام‌های ارسال‌ شده توسط هر فرد فیلتر جداگانه‌ای برای تلفن همراه آنها ارسال خواهد شد. به عنوان مثال مادری را در نظر بگیرید که می‌خواهد تمامی داده‌ها و عکس‌های ارسالی فرزندش با عنوان خانواده را دریافت کند. او فیلتر دریافتی را روی تلفن همراهش نصب می‌کند و هر بار که اطلاعات ارسالی با عنوان خانواده توسط فرزندش به‌روز شوند، او هم مانند افراد دیگری که این فیلتر اختصاصی را روی تلفن همراه‌شان دارند، یک نسخه از داده‌های رمزگذاری شده را دریافت خواهد کرد و پس از رمزگشایی آنها توسط کلید رمزگشایی مرتبط با همین فیلتر امکان دیدن آنها را خواهد داشت. برای ارسال داده‌ها نیز روش مشابهی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

کاربران می‌توانند علاوه بر به اشتراک‌گذاری داده‌ها، موقعیت‌های مکانی را نیز توسط این شبکه به اشتراک بگذارند. به عنوان مثال والدین می‌توانند از حضور فرزندان در نقاط مختلفی از شهر که روی نقشه مشخص شده است توسط این سیستم اطلاع‌رسانی آگاه شوند. حتی کارفرمای شما هم می‌تواند هنگام انجام مأموریت جابجایی مکانی شما را روی تلفن همراهش داشته باشد. البته این اطلاعات محدودیت‌هایی دارند و شما می‌توانید پس از یک‌هفته این امکان را لغو کنید.

کانتریل با استفاده از Windows Azure، سرویس محاسبات ابری مایکروسافت در دسترس خواهد بود. هم‌زمان نرم‌افزار کاربردی سازگار با این شبکه برای تلفن‌های هوشمند اچ.تی.سی که از سیستم‌عامل ویندوز موبایل استفاده می‌کنند نیز تهیه شده و در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 70789

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 6 =