۰ نفر
۶ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۷:۱۰

معاون مبارزه با جرائم رایانه‌ای پلیس آگاهی ناجا، دیروز صبح در سخنانی مبهم، از کلاهبرداری 4 هکر ایرانی از بانک‌های داخلی خبر داد.

بر‌اساس گفته‌های سرهنگ مهرداد امیدی، این گروه تاکنون 5‌میلیارد تومان از بانک‌های کشور سرقت کرده‌اند.

او در نشست خبری روز گذشته خود گفت: این چهار هکر در سه مرحله با نفوذ به شبکه‌های بانکی کشور موفق به برداشت پنجاه میلیارد ریال شده بودند که توسط پلیس آگاهی ناجا شناسایی و دستگیر شدند.

گفتنی است این مقام پلیس آگاهی، از بیان نام بانک‌های هک شده خودداری کرد. همچنین مشخص نکرد که مبلغ اختلاس شده، از حساب بانکی سپرده‌گذاران برداشت شده است یا از وجوه بانک.

به گفته کارشناسان اینترنت، شبکه بانکداری الکترونیکی ایران در سال‌های اخیر از نظر امنیت و پایداری، پیشرفت قابل توجهی داشته است ولی همچنان مشکلاتی جدی در این بخش به چشم می‌خورد.

فعالیت هکرها و کلاهبرداری اینترنتی، در چند سال اخیر به یک پدیده رایج در همه کشورها تبدیل شده است. بالاترین تخلف مالی اینترنتی مربوط به بانک‌های ایالات‌متحده آمریکاست که عمدتاً توسط هکرهایی از این کشور، هندوستان و سنگاپور انجام می‌شود.

همچنین باتوجه به این که اکثر خدمات سیستم بانکداری الکترونیکی در ایران، نیازی به تأیید کاغذی مشتریان ندارد، خطاهای عمدی و غیرعمدی این سیستم دیرتر از سیستم‌های مشابه در دیگر کشورها شناسایی می‌شود.

معاون مبارزه با جرائم رایانه‌ای پلیس آگاهی ناجا در ادامه سخنان روز گذشته خود، در مورد آمار جرائم اینترنتی گفت: در سال گذشته 63 نفر در رابطه با جرائم اینترنتی توسط پلیس آگاهی کشور شناسایی و دستگیر شدند و 124 پرونده قضایی برای آنها تشکیل شده است.

او افزود: «پلیس با راه‌اندازی گشتهای اینترنتی، در کشور موفق به تشکیل 307 پرونده شد.» پلیس آگاهی، متهمان این پرونده‌ها را به داشتن قصد‌کلاهبرداری از طریق اینترنت متهم کرده است. به گفته سرهنگ امیدی، این اقدام پلیس آگاهی باعث پیشگیری از فعالیتهای این افراد شده است.

وی همچنین از رشد 26 درصدی جرائم رایانه‌ای در سال گذشته خبر داد و گفت: براساس بررسی‌های صورت گرفته 26 درصد جرائم رایانه‌ای مربوط به هکرها، 24 درصد مربوط به نشر اکاذیب، 7 درصد مربوط به تکثیر غیرمجاز نرم‌افزارهای رایانه‌ای، 5‌درصد کلاهبرداری اینترنتی، 3 درصد مربوط به تخریب و اختلال در داده‌های رایانه‌ای، یک درصد مربوط به سرقت اطلاعات از طریق رایانه و بقیه مربوط به اخاذی و موارد دیگر است.

امیدی با اشاره به اینکه 31 درصد پرونده‌های جرائم اینترنتی به نتیجه نرسیده است، گفت: 25 درصد پرونده‌ها نیز تاکنون منجر به شناسایی و دستگیری متهمان شده است.

معاون مبارزه با جرائم رایانه‌ای پلیس آگاهی ناجا درباره فعالیت سایت‌های همسریابی گفت: فعالیت این سایتها را نمی‌توان مجرمانه دانست و از طرفی هم نمی‌توان گفت این سایت‌ها قانونی فعالیت می‌کنند.

کد خبر 7110

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =