۰ نفر
۷ تیر ۱۳۸۹ - ۱۳:۲۰

با بزرگ‌تر شدن شکافی در آفریقا که از پنج سال پیش به وجود آمده، زمین‌شناسان اعلام کرده‌اند که تا ده میلیون سال دیگر، اقیانوس جدیدی از اتیوپی شکل خواهد گرفت که آفریقا را به دو بخش تقسیم خواهد کرد.

ابوالفضل کریمی: دانشمندان رویال‌سویایتی لندن اعلام کردند آفریقا شاهد تولد یک اقیانوس جدید است.

به گزارش بی‌بی‌سی، زمین‌شناسانی که در حال کار روی منطقه‌ای دورافتاده در اتیوپی هستند، می‌گویند این اقیانوس که در نهایت قاره آفریقا را به دو قسمت مجزا تقسیم خواهد کرد، تا 10 میلیون سال دیگر تکمیل خواهد شد.
تیم رایت که نتایج تحقیقات خود را در نمایشگاه تابستانی رویال‌سویاستی ارائه کرده، در این باره گفت: «این اتفاق واقعا شگفت‌انگیز و باورنکردنی است».

یک گروه بین‌المللی به سرپرستی دکتر وایت که مشغول بررسی تغییرات سیاره زمین در مقیاس زمانی چند میلیون سال است، در طول پنج سال گذشته تغییرات جالبی را در آفار شاهد بوده است. در این منطقه، قاره آفریقا در حال مجزا شدن است و بسیاری از این تغییرات نیز در زیر زمین روی داده است.

در سال 2005 / 1384، زمین طی 10 روز در محدوده‌ای به طول 60 کیلومتر و به عرض 8 متر شکافته شد. سنگ‌های مذاب و داغی که از عمق زمین به سطح می‌آیند، این شکاف‌ها را به وجود آوردند. با ادامه این فوران‌های زیرزمینی، شکاف نیز گسترده‌تر می‌شود و در نهایت، اقیانوس جدیدی از دل این قاره پدیدار خواهد شد.

آفریقای کوچک‌تر
دکتر جیمز هاموند، زلزله‌شناس دانشگاه بریستول که در حال کار در منطقه آفار است، گفت: «بخشی از این مناطق در زیر سطح دریا قرار دارد و اقیانوس فقط با یک جزیره به طول 20 متر در اریتره شکافته شده است. در نهایت، دریا به داخل قاره جریان پیدا کرده و اقیانوس جدیدی را تولید خواهد کرد. آب دریا به تدریج راه خود را به داخل زمین باز کرده و عمیق و عمیق‌تر می‌شود؛ تا این که در نهایت قسمت‌هایی از جنوب اتیوپی و سومالی در آب شناور شده و جزیره‌ای جدید را تشکیل می‌دهند. به این ترتیب ما شاهد یک آفریقای کوچک‌تر و یک جزیره بزرگ خواهیم بود که در اقیانوس هند شناور می‌شود».

به طور طبیعی ، این فرآنید در زیر دریا و به شکلی پنهان اتفاق می‌افتد و از این نظر، پژوهشگران بسیار خوش‌شانس بوده‌اند. آن‌ها امیدوارند با تحقیقات خود بتوانند چگونگی شکل‌گیری سطح زمین را درک کنند. این تحقیقات می‌تواند به دانشمندان در شناخت خطرهای طبیعی مانند زلزله و فوران آتش‌فشان نیز کمک کند.

کد خبر 71637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 11 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • طاهره صاحب اختیاری IR ۰۳:۰۴ - ۱۳۸۹/۰۴/۰۸
    2 0
    مطالب خیلی جالب است خوشحالم که سایت شما را پیدا کردم