در این روزها اهل منبر و عموم روحانیون و امامان جمعه فریاد نصیحت گونه سرمی دهند که اگر مردم گناه را ترک کنند بارن می آید در حالی که موضوع پیچیده تر از اینهاست و بی جهت به مردم آدرس غلط ندهند و مردم را منحرف نکنند .

در این روزها اهل منبر و عموم روحانیون و امامان جمعه فریاد نصیحت گونه سرمی دهند که اگر مردم گناه را ترک کنند بارن می آید در حالی که موضوع پیچیده تر از اینهاست و بی جهت به مردم آدرس غلط ندهند و مردم را منحرف نکنند . زیرا اگر روحانیت ، زهد و باور توحیدی و افتادگی پیشینیان خود را مراقبت و نگهداری می کرد خشکسالی کشور را نمی گرفت و عالمی می توانست با اقامه نماز باران « استسقا » امکان آمدن باران سیل آسایی که اراضی و دریاچه های خشکیده و تالاب های خاموش شده را زندگی ببخشد ، فراهم کند .

به نقل از استاد رسولی از روایت گران نماز باران سال 1323 که ؛ ایران در تصرف متفقین بود ؛ با گذشت دو ماه بهاری از سال 1323 زمین ها هنوز تشنه بودند. با بروز این خشکسالی موقعیت غذایی مردم بحرانی شد. اهالی قم، چاره در خواندن نماز باران دیدند. آنان به جستجوی امامی برآمدند تا آنها را به ساحل اجابت رساند و با خلوص و صفایش خواستن را معنی بخشد . با نزدیک شدن لحظه موعود بهائیان شهر، متفقین را به انگیزه های این حرکت بدبین کردند تا جایی که این نیروها در پوششی دفاعی رفتند. در روز موعود، جمعیت از گوشه و کنار شهر روانه شدند تا به صحرای خاکفرج که در نیم کیلومتری شهر قرار داشت و مصلای آن محسوب می شد بروند. آیة الله العظمی سید محمد تقی خوانساری از مراچع تقلید ، هم با طمأنینه و آرامش مخصوص و در حالی که پاها را برهنه کرده و تحت الحنک انداخته بود با عده ای از همراهان به سمت آن نقطه حرکت کردند .

جمعیت افزون بر بیست هزار نفر بود و 3/2 ساکنان شهر را در بر می گرفت. با عبور آرام مردم از کنار پادگان، شائبه های تردید زدوده شد و توطئه بهائیان بی اثر ماند. آن روز نماز خوانده شد اما اثری از اجابت دیده نشد. آیة الله خوانساری که بارها عطوفت و مهربانی پایان ناپذیر خدا را با همه وجود خود درک کرده بود، بخوبی می دانست که باید ، خواستن را با اصرار معنا بخشد. چه آنکه اگر خواهش باشد اجابت حتمی است. او بعد از پایان درس و بحث از شاگردانش خواست که تا همپای او باز به کوی خواهش روند و نماز بارانی دیگر بخوانند. این بار نماز در باغهای پشت قبرستان نو بپا گشت. غروب یکشنبه فرا رسید و آسمان بی تکه ابری سرخ گونگی خورشید را به نظاره نشست. گزارش هواشناسان غربی که در پادگان خاکفرج بودند گویای این بود که بارشی روی نخواهد داد.

شاگردان ایشان که مرتبه استاد خویش را در معرض خطر می دیدند از باب علاقه به ایشان ؛ اصرارمی کردند که نروند و این بار اگر باران نیاید ایشان می شکند و مقام مرجعیت به تمسخر گرفته می شود !!! این جمله شاگردان ، باعث شد که آیت الله با بیان اینکه من برای باران آمدن نمی روم ، خدا اگر بخواهد خودش باران می فرستد من می روم که باران نیاید تا شکسته شوم !!!
واین شکسته شدن در پیشگاه الهی بود که باعث آمدن باران و راه افتادن سیلاب در مناطق مختلف قم شد و اراضی کشاورزی و دامی از آب سیراب شدند .

آری باید مروجان و نگهبانان دین بدون اینکه مردم را متهم به گناه کنند و علت العلل نیامدن باران را گناهان مردم بپندارند ، بسان آن مرجع عظیم الشان ؛ خود را شکست خورده و بر زمین افتاده تلقی کنند و باور داشته باشند که خدا خود می داند چه کند و بروند نماز باران بخوانند و از شکسته شدن در انظار مقلدین و مریدان هراسی به دل راه ندهند و راه خدارا پیشه گیرند و باور خود را به لطف و مرحمت الهی به نمایش در بیاورند .
آیا کسی هست از میان این همه عالمان زاهد که مریدانشان از مقام عرفانی و زهد و کرامات ایشان یاد می کنند راه بیفتد برای خواندن نماز باران ؟!!!
و سپس کشور ؛ دراختیار فردی حکیم و دانا سپرده شود که با الهام از تدبیر و مدیریت حضرت یوسف ( ع) از فرصت های پیش رو استفاده ممکن را ببرد و امکانات را به هدر ندهد تا کشور از تبعات شوم قحطی و فقر خانمان سوز نجات پیدا کند .

درانتظار آن لحظه خواهم بود .

دکتر مرتضی بهشتی، حقوقدان و پژوهشگر

کد خبر 741912

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 10
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام ۰۴:۴۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  5 0
  درود بر شما روحانيت روحانيت قديم
 • حامد A1 ۰۵:۰۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  4 0
  عالی
 • بی نام IR ۰۵:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  4 0
  تشرع و دين به جاي خود؛ اما خدا بهمون عقل داده جهت تدبير . چرا بجاي مصرف بهينه و سرمايه گذاري در حوزه هاي زيست محيطي و آبي كشور كمر به نابودي محيط زيست بستيم بعد كه به دنبالش بي آبي پيش مياد دنبال قضاياي نماز باران و... بيفتيم
 • بی نام A1 ۰۶:۱۷ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  4 0
  آفرین
 • بی نام A1 ۰۸:۴۰ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  0 4
  حضور شما عرض میکنم هم باید انذار داد مردم و اهالی شهرها را و امر به معروف و نهی از منکر کرد و دعوت به تقوا که سنت نماز جمعه است و هم نماز باران خواند و افتادگی پیشه کرد که به وقتش که وقت اضطرار واقعی است حتما انجام خواهد شد. منتها جنابتان با مغلطه و بازی با الفاظ در پی مطامع خویش و افراد ذی نفوذی هستید که خداوند هدایتتان کند ان شا الله
 • بی نام A1 ۰۹:۵۹ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  4 0
  خیلی جالب بود
 • مرتضی A1 ۱۰:۱۱ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  0 4
  سلام جناب آقای بهشتی مغالطه های خوبی انجام می دهند.اگراهل منبراین مطلب رامطرح میکنند ریشه درروایات داردودیگراینکه خودرامعصوم ودیگران راگناه کارمحسوب نمی کنند ودیگراینکهباتوجه به دیگرمقالات شماارایه مطالب وانتقاد، بدون بغض باشد ان شاالله...
 • مجید A1 ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۰
  1 3
  جناب آقا. لطف کنید به اخبار سالهای قبل مراجعه بفرمائید آیت الله مکارم نماز باران خواندند که بسیار موثر هم واقع شد.امسال هم ایشان فرمودند به علت بیماری پا درد شدید و نیازمند بودن نماز باران به مقدمات خاص توان انجام آن را ندارم. در خواندن نماز باران خلوص امام جماعت به تنهایی کافی نیست بلکه مامومین نیز که طبیعتا از مردم خواهند بود بایست از طهارت برخوردار باشند. این نکته را فراموش نکنید در زمان حاضر مال های حرام ، ربا خواری و انواع مفاسد اجتماعی به مراتب و هزاران برابر بیشتر از زمان مرحوم خوانساری است.و شما بر خلاف روایات و آیات الهی نقش گناه را در خشکسالی منکر هستید لطفا احساسی مطلب ننویسید ضمن آنکه علما خود را هم جز مردم می دانند و اینطور نیست که تقصیر را به گردن مردم انداخته باشند.
 • بی نام A1 ۰۵:۰۶ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  4 0
  افرین به شما
 • بی نام IR ۰۵:۱۵ - ۱۳۹۶/۱۰/۱۱
  4 0
  آن روزگار همه دین سیاست نبود. بلکه به اعتقادات، اقتصاد، فرهنگ و جامعه دینی لابد توجهی بود.