مسوولان با تعطیلی ادارات دولتی سعی داشتند تا از این طریق در مصرف برق صرفه جویی اعمال کنند اما آمارهای موجود از مصرف طی این روزها، تعطیلی ادارات دولتی تاثیر چندانی برروی مصرف نداشته است.

 در شرایطی که میزان مصرف برق در روز شنبه گذشته از سوی وزیر نیرو 39 هزار و 500 مگاوات اعلام شده است، بهزاد، معاون وزیر نیرو، مصرف برق در ایام تعطیل را حدود 40 هزار و 300 مگاوات اعلام کرد.

این در حالی است که افزایش دمای هوا از ابتدای هفته جاری آغاز شد و همین امر مبنای تعطیلات این هفته قرار گرفت. بنابراین این استدلال که گرمای هوا در روز یکشنبه و دوشنبه به نسبت روز شنبه تشدید یافته و همین امر دلیلی بر افزایش مصرف است، چندان صحیح به نظر نمی رسد.

از سویی دیگر وزیر نیرو روز شنبه در توجیه این تعطیلات تاکید کرده بود : ‌ به هر حال تعطیلی ادارات دولتی و سازمان ها تأثیر خوبی در کاهش پیک مصرف خواهد داشت و وضعیت برق به حالت پایداری خواهد رسید.

براساس اظهارات نامجو،‌با تعطیلی سازمانها و ادارات دولتی وضع برق به حالت پایداری خواهد رسید تا کنترل برق‌رسانی به مشترکان خانگی آسان‌تر شود.

اما در حال حاضر براساس آمارهای موجود از سهم مصرف برق براساس نوع مصرف بخش عمومی ( مصرف در ادارات ، سازمانهای دولتی ، اماکن عمومی و مساجد)حدود 12 درصد اعلام می شود که به نظر می رسد مصرف بخش ادارات و سازمان های دولتی تنها 10 درصد است .

 وزیر نیرو بارها تاکید داشته مصرف برق در مراکز دولتی با افزایش چشمگیری مواجه شده و برهمین اساس نیز چندی پیش با برگزاری جلسه ای توجیهی با اعضای هیات دولت  بر ایجاد صرفه جویی بیشتر در مراکز دولتی تاکید کرد.

نامجو با تاکید بر این جلسه دو ساعته که در یکی از جلسات هفتگی هیات دولت با حضور رئیس جمهور برگزار شده است متذکر شد: وزارتخانه هایی که بیشترین اصراف انرژی و مصرف بالا راین مراکز قطع خواهد شد.

در این بین آمارها حاکی از آن است که در حال حاضر بیشتر مصرف برق با فاصله ای بسیار کم به بخش خانگی و صنعتی اختصاص دارد.

بنابر این آمار، در حال حاضر حدود 64 درصد برق کشور در بخش خانگی وصنعتی مصرف می شود و مابقی این میزان به بخش هایی چون عمومی ،کشاورزی،تجاری و روشنایی معابر اختصاص می یابد.

در حالیکه وزیر نیرو بر تعطیلی دولتی ها به عنوان یک برگ برنده در جهت خاموشی کمتر در کشور و مهار مصرف تاکید دارد یک عضو کمیسیون امنیت ملی از خسارت 2 میلیارد دلاری کشور در هر روز تعطیلی غیر قابل پیش بینی خبر می دهد .

حیدرپور با انتقاد از عملکرد دولت معتقد است : دولت می توان با مدیریت مصرف و اعمال راه هایی در جهت صرفه جویی 10 درصدی در کشور بر این مشکل فائق آید اما به دلیل ناموفق بودن مسوولان وزارت نیرو در اعمال این صرفه جویی در هر سال ناچار به اعمال سیاستی نادرست در کشور هستیم .

براساس اظهارات وی ، متاسفانه در سال های اخیر برای صرفه جویی در مصرف برق، گاز و آب در مواقع بحرانی آسان ترین راه یعنی تعطیلی ادارات دولتی و اجرایی اتخاذ می شود که کشور را به حالت نیمه تعطیل در می آورد. در حالی که با اجرای سیاست های اصلاح الگوی مصرف می توان در مصرف انرژی و آب صرفه جویی ایجاد کرد.عضو کمیسیون امنیت ملی خاطرنشان کرد: اگر دولت با اجرای سیاست های اصلاح الگوی مصرف، میزان مصرف برق را ۱۰ درصد کاهش دهد نیازی به تعطیلی ادارات برای صرفه جویی در مصرف برق نخواهد بود.به گفته وی هزینه تولید ناخالص ملی سالانه ۵۰۰ میلیارد دلار است که با توجه به ۲۵۰ روز کاری در سال در هر روز تعطیلی ۲ میلیارد دلار به کشور خسارت وارد می شود.

جدول میزان مصرف برق

از سویی دیگر طی این روزها وزارت نیرو برای کاهش مصرف برق و تامین نیز بخش خانگی ،برق مورد نیاز صنعتگران را جیره بندی کرده است.اگرچه بهزاد تاکید دارد این تصمیم گیری از مدت ها پیش گرفته شده و زیر نظر وزارت صنایع اعمال می شود اما این امر واکنش های متفاوت صنعتگران را به همراه داشته است.

در حال حاضر بسیاری از صنعتگران با تاکید بر ضررهای هنگفت ناشی از این تصمیم خواستار لغو این جیره بندی شده اند.

در این بین با وجود تعطیلی ادارات دولتی طی روزهای گذشته و جیره بندی برق صنایع با این حال بسیاری از مناطق کشور با خاموشی های زیادی مواجه بوده اند. برهمین اساس برخی از مناطق تهران نیز طی روزهای گذشته با خاموشی های بیش از دو ساعت در ساعت پیک مواجه بوده اند.

 

کد خبر 75142

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • امیر IR ۲۰:۵۲ - ۱۳۸۹/۰۴/۲۲
    0 0
    وزرات نیرو که قیمت ها را میخواهد به قیمت های جهانی برساند مانند شرکت های برق بقیه دنیا نیز باید خسارت قطعی برق را بپردازد در حال حاضر بخش تجاری و برخی بخش های صنعتی معادل قیمت جهانی شاید هم بیشتر پول برق می پردازند ولی به راحتی برق شان قطع میشود