اخبار متناقض از منفی۴؛ حرارت اجازه ورود آتش‌نشان‌ها را می‌دهد؟

احتمال ریزش ساختمان وزارت نیرو در میدان ولیعصر هر ساعت بیشتر می‌شود.

نیو صدر: ساعت ۱۰:۰۶ دیروز، سخنگوی آتش‌نشانی از آتش‌سوزی در ساختمان وزارت نیرو در میدان ولیعصر خبر داد و گفت که در این حادثه ۵۰ نفر نجات یافتند و دو ۲ نفر هم زخمی شدند.

جلال ملکی در این رابطه گفت: در طبقه منفی ۴ یک ساختمان ۸ طبقه اداری که دارای ۵ طبقه زیر زمین بود، در قسمت بایگانی آتش سوزی رخ داده بود. این حریق سبب فعال شدن سیستم اطفای حریق ساختمان شده بود و مقدار قابل توجهی پودر سراسر ساختمان را فرا گرفته بود.

اما ۲۰ساعت گذشت و این آتش خاموش نشد، صبح امروز داوری مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران خبر داد که آتش‌سوزی در طبقه منفی چهار این ساختمان همچنان ادامه دارد و آتش‌نشان‌ها به دلیل گرمای زیاد نتواسته‌اند وارد این طبقه شوند، محمدعلی نجفی شهردار تهران هم صبح امروز از این ساختمان بازدید کرد و اعلام کرد که احتمال ریزش ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو وجود دارد.

نجفی در این رابطه گفت: احتمال ریزش است، ممکن است قسمتی از ریزش ساختمان و یا نشست جدی این ساختمان را شاهد باشیم.

احتمال ریزش ساختمان و تخلیه ساختمان‌های اطراف

به همین دلیل همه‌ی ساکنان این ساختمان تخلیه شدند و همچنین گفته شد که با توجه به مشکلاتی که در خصوص حریق ساختمان‌هایی با سازه فلزی ممکن بود رخ دهد، ساختمان‌های اطراف هم تخلیه شدند.

به گفته آتش‌نشانان، محل ساختمان مقاوم است اما دو مساله احتمال ریزش را بالا می‌برد؛ نخست حفر تونل در طبقات و حرارت بالا و تاثیر بر سازه فلزی.

صبح امروز، شهردار تهران وضعیت آتش‌سوزی این ساختمان را بیشتر تشریح کرد و گفت: آتش 100 درصد کنترل نشده و بخشی از قسمت غربی ساختمان هم کمی فروکش و نشست کرده است؛ همین طور ترک هایی در ورودی پارکینگ ساختمان به چشم می خورد.

او افزود: همه این موارد نشان دهنده آن است که احتمال دارد بخشی از ساختمان ننشست کامل کند از این رو باید احتیاط های بیشتری انجام شود.

شهردار تهران با اشاره به اقدامات صورت گرفته به منظور ایمن سازی محل، گفت: ساختمان های اطراف در ضلع جنوبی غربی و شرقی به خصوص خوابگاه دانشجویان شهید بهشتی با حدود 150 نفر دانشجو بلافاصله تخلیه شده است و در بقیه موارد نیز ساکنان به محل های امن و هتل ها منتقل شدند.

دما در بعضی مواقع به ۲۵۰ درجه می‌رسید

اما چند ساعت بعد از آتش‌سوزی و حرف‌های نجفی، آتش خاموش نشد، داوری درباره علت این اتفاق راتوضیح داد: در حال حاضر شرایط اطفاء بسیار سخت است و دمای طبقه منفی 4 نوسان دارد. به طوریکه گاهی دما به 250 درجه سانتیگراد هم می‌رسد.

او گفت: آنها موفق شدند از سرایت آتش سوزی به طبقات دیگر جلوگیری کنند؛ اما هنوز به اطفای کامل حریق در طبقه منفی چهار موفق نشدند. نوسان دما در ساختمان وزارت نیرو وجود دارد به طوریکه دما چند ساعت پیش در طبقه منفی4 دما 250 بود و در حال حاضر از سوی آتش نشانان به 200 رسیده است.

شروع شایعات و رد آن توسط سخنگوی آتش‌نشانی

با گذشت زمان شایعاتی از قبیل وجود بنزین در ساختمان حرارتی برق وزارت نیرو منتشر شد که ملکی آنها را تکذیب کرد او در این رابطه گفت:‌هیچ یک از فرماندهان میدان وجود مقدار قابل توجهی بنزین در طبقات منفی ساختمان را اعلام نکرده اند.طرح مسائل اینچنینی حاشیه است.

او افزود: حفره‌هایی در سقف طبقه چهارم ساختمان ایجاد شده و این کار برای تخلیه دود بوده است. از روز گذشته یقین داشتیم که ممکن است نیرو‌ها نتوانند در طبقات زیرین حضور پیدا کنند به همین خاطر برای تخلیه دود اقدام به ایجاد حفره کردیم.

به گفته ملکی؛ در حال حاضر نیرو‌های آتش نشان برای اطفای حریق به صورت تیمی در منطقه حاضر می‌شوند و بعد از خارج شدن یک تیم، تیم بعدی به محل ساختمان می‌رود.

احتمال ریزش جدی و جدی‌تر می‌شود

با خاموش نشدن آتش، لحظه به لحظه احتمال ریزشدر این ساختمان بیشتر شد به طوری که ساعت ۱۲ امروز فرمانده عملیات دستور تخلیه خبرنگاران و عکاسان از ساختمان را داد. همچنین با گذشت ۲۵ ساعت از آتش‌سوزی رئیس سازمان آتش‌نشانی خبر داد که احتمالا عملیات تا اواخر امشب طول بکشد.

حتی شهرداری تهران در رابطه با تخلیه ساکنین احضاریه‌ای صادر کرد: بدینوسیله به شما اخطار می‌گردد با توجه به بروز آتش‌سوزی ملک مجاور و خطرات احتمالی ناشی از آن، نسبت به تخلیه کامل ملک (تا رفع خطر) اقدام نمایید. لازم به ذکر است در غیر این صورت مسئولیت خسارت مالی و جانی به عهده مالک می‌باشد.

در همین رابطه کارمندان و مسافران هتل جنب ساختمان برق حرارتی وزارت نیرو و سایر ساختمان‌های اطراف هم از ساختمان‌های مجاور هستند البته با این وجود بسیاری از مردم در محل حادثه حضور پیدا کردند.

به همین دلیل رئیس پلیس پیشگیری تهران بزرگ از آماده باش پلیس و تأمین امنیت ساختمان‌های اطراف ساختمان حرارتی وزارت نیرو در میدان ولیعصر خبر داد.

رضا بستو درباره اقدامات انجام شده از سوی پلیس در اطراف ساختمان حرارتی وزارت نیرو که از روز گذشته دچار حریق شده است گفت: تعدادی از نیروهای پلیس پیشگیری تهران بزرگ به همراه عوامل یگان امداد از شب گذشته در اطراف این ساختمان مستقر شده و اقدام به تامین امنیت این محدوده کرده‌اند.

او ضمن قدردانی از شهروندان برای همکاری با پلیس گفت: از شهروندان می‌خواهیم که برای تردد در این مسیر با عوامل پلیس همکاری داشته باشند. همچنین ساکنان این مناطق نیز نگرانی از بابت ساختمان‌هایشان نداشته باشند.

اخبار متناقض درباره طبقه منفی ۴

اما ساعتی بعد از اینکه سخنگوی آتش‌نشانی اعلام کرد که به طبقه منفی ۳ رفته‌اند اما همچنین نتوانسته‌اند به طبقه منفی به دلیل گرمای زیاد نفوذ کنند، مهدی داوری، مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تهران به «خبرآنلاین» گفت: «آتش‌نشان‌ها به طبقه منفی ۴ رسیده‌اند و از دیروز آنجا هستند. غیر از طبقه منفی ۴ حریقی نداریم. آتش‌نشان‌ها عملیات اطفای حریق را هم از طبقه منفی ۳ انجام می‌دهند و از آن جا به طبقه منفی ۴ نفوذ پیدا کرده‌اند.»

او همچنین درباره گفته‌های برخی مبنی بر اینکه آتش‌نشان‌ها را با احتیاط به داخل ساختمان می‌فرستند، گفت: «آتش‌نشان‌ها کم‌کاری نمی‌کنند ولی با احتیاط بیشتری آنها را به داخل می‌فرستیم

او همچنین درباره گفته‌های برخی مبنی بر اینکه آتش‌نشان‌ها را با احتیاط به داخل ساختمان می‌فرستند، گفت: آتش‌نشان‌ها کم‌کاری نمی‌کنند ولی با احتیاط بیشتری آنها را به داخل می‌فرستیم.

داوری، رییس سازمان آتش نشانی افزود: : علت تخلیه ساختمان به دلیل توقف عملیات نیست؛ شیوه عملیات تغییر کرده است و سعی داریم با ایجاد کانال‌های تهویه دود و حرارت را کاهش بدیم تا ماموران وارد ساختمان شوند

همچنین سخنگوی آتش‌نشانی از نفوذ به محل حریق در ساختمان وزارت نیرو خبر داد و به احتمال وجود تانکر گازوئیل و فرو ریختن ساختمان پاسخ گفت (اینجا را بشنوید)

اما دانشجویان خوابگاه ایرانیان که در ساختمان روبرو مستقر هستند نیمه شب مجبور به تخلیه شدند. آنها به این وضعیت معترض بودند. روایتی از دلایل آنها را اینجا بخوانید.

۴۷۲۳۷

کد خبر 752731

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 2 =