فیلم | تصویر نجومی روز ناسا: زایش کهکشان‌ها در جهان آغازین

گروهی از پژوهشگران در قالب پروژه «IllustrisTNG» بزرگ‌ترین شبیه‌سازی رایانه‌ای را از تحول عالم و شکل‌گیری کهکشان‌ها انجام داده‌اند. این شبیه‌سازی، آخرین به‌روزرسانی از شبیه‌سازی معروف «IllustrisSimulation» است.

به گزارش خبرآنلاین، فیلمی که می‌بینید، بخشی از مراحل تحول کهکشان‌ها را در شبیه‌سازی «IllustrisTNG» نشان می‌دهد و تغییرات میدان‌های مغناطیسی موجود در عالم را از جهان آغازین (انتقال‌به‌سرخ ۵) تا امروز به نمایش می‌گذارد. رنگ آبی نشان‌دهنده میدان‌های مغناطیسی نسبتا ضعیف است و رنگ سفید، نشان‌دهنده‌ی میدان‌های قدرتمند. این میدان‌ّهای مغناطیسی هم‌پوشانی نزدیکی با کهکشان‌ها و خوشه‌های کهکشانی دارند.

با آغاز فیلم، دوربین مجازی در اطراف جهان این شبیه‌سازی به حرکت درمی‌آید و منطقه جوانی را به پهنای ۳۰ میلیون سال‌نوری نشان می‌دهد که ساختاری رشته‌ای پیدا کرده است. با انبساط و تحول عالم، گرانش سبب می‌شود که کهکشان‌ها به وجود بیایند و در یکدیگر ادغام شوند.

در پایان، جهان شبیه‌سازی‌شده به انطباق آماری خوبی با وضعیت کنونی عالم خودمان دست پیدا می‌کند؛ هرچند اختلافاتی مانند شدت امواج رادیویی گسیل‌شده از ذرات باردار پرسرعت در آن دیده می‌شود.

۵۴۵۴

کد خبر 756540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 5 =