ایسنا نوشت: بر اساس گزارشی که امروز (چهارشنبه) توسط دفتر اطلاعات شورای کشور چین منتشر شد، این کشور بیش از 20 میلیون مسلمان، بیش از 57 هزار روحانی و 35 هزار مسجد دارد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نزدیک به 200 میلیون تن از مردم چین پیرو یکی از ادیان یا مکاتب شناخته شده هستند که 380 هزار تن از آنان را روحانی‌هایی تشکیل می‌دهند که هر یک به ترویج دین خود می‌پردازند.

بر اساس این گزارش که با عنوان " سیاست‌ها و اقدامات چین برای محافظت از آزادی باورهای مذهبی" منتشر شد، بودیسم، تائوییسم، اسلام، مسیحیت کاتولیک و پروتستان بیشترین پیروان را در چین دارند.

طبق این سند، در چین حدود 222 هزار راهب بودایی و بیش از 40 هزار راهب تائوییست دارد.

بر همین اساس جمعیت 10 اقلیت قومی این کشور نیز که اکثریت آن‌ها را مسلمانان تشکیل می‌دهند، به بیش از 20 میلیون تن می‌رسد که 57 هزار تن از آنان روحانی هستند.

در حدود 5500 گروه مذهبی در چین وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به هفت نهاد ملی شامل انجمن بودایی چین، انجمن تائوییست چین، انجمن اسلامی چین، انجمن وطن‌پرستان کاتولیک چین، کنگره اسقف‌های کلیسای کاتولیک چین، کمیته ملی سه جنبش وطن‌پرست کلیساهای پروتستان در چین و شورای مسیحیان چین اشاره کرد.

در این گزارش نوشته شده است: شرایط نیایشگاه‌ها به طرز قابل توجهی پیشرفت کرده است.

در حال حاضر در حدود 144 هزار نیایشگاه برای فعالیت‌های مذهبی در چین به ثبت رسیده است. این نیایشگاه‌های ثبت شده 33 هزار و 500 معبد بودایی، 9000 معبد تائوییسم، 35 هزار مسجد، 6000 کلیسای کاتولیک و 60 هزار کلیسای پروتستان را شامل می‌شوند.

چین در سال‌های اخیر به دلیل سرکوب گسترده مسلمانان اویغور در سین‌کیانگ، به شدت مورد انتقاد مجامع حقوق بشری قرار گرفته است.

5252

کد خبر 767099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =