۰ نفر
۱۴ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۱۶:۰۵

والت‌دیزنی اعلام کرده است تا چهار سال آینده ،تولید زباله‌ها و انتشار گازهای گلخانه‌ای خود را به نصف کاهش خواهد داد.

آزاده پارساپور: به گزارش رویترز، شرکت والت دیزنی اعلام کرده است که تا سال 1391 / 2012 میلادی، میزان انتشار گازهای گلخانه‏ای خود را به نصف کاهش خواهد داد و نهایتا به صفر خواهد رساند.‏ این دستور کار جدید شرکت دیزنی شامل تمامی ‏دفاتر، فروشگاه‏ها، پارک‏ها و مجموعه‏های تفریحی آن می‏شود.

بر اساس ‏این گزارش، علاوه بر کاهش گازهای گلخانه‏ای، دیزنی برنامه‏های بلند مدت دیگری را هم در دست دارد تا میزان زباله تولیدی و هم‌چنین، میزان استفاده از آب را در مراکز و تاسیسات خود کاهش دهد. بر طبق آمار ‏این شرکت، مقدار زباله تولیدی شرکت دیزنی در سال 1385 / 2006 حدود سیصد هزار تن بوده است.

شرکت دیزنی به عنوان یکی از بزرگ‏ترین مجموعه‏های سینمایی و سرگرمی ‏در امریکا و سراسر دنیا، به همراه تعداد دیگری از شرکت‏های بزرگ تصمیم به ارائه طرح‏های دوست‌دار محیط‌زیست کرده تا در کاهش تولید گازهای گلخانه‏ای و به‌ویژه دی‏اکسیدکربن به‌طور موثر سهیم باشد.‏ این شرکت‏ها که تعدادشان روز به روز افزایش می‏یابد، در غیاب یک دستور کار مشخص ملی و بین‏المللی، تصمیم به اعمال طرح‏هایی گرفته‌اند تا در مقابل آلودگی‏های محیط زیست مبارزه کنند.

در طرح دیزنی چنین آمده است: «نتایج علمی‏ کنونی نشان می‏دهد که برای جلوگیری از سرعت بالای تغییرات آب‌وهوایی در جهان، نیاز به کاهش فوری انتشار گازهای گلخانه‏ای داریم. دست‌یابی به نتیجه‌ای موفقیت آمیز در چالش‏های پیش رو نیز، ‏ایجاد تغییرات بنیادین در روند زندگی اجتماعی، تجارت و استفاده از منابع طبیعی انرژی را می‏طلبد و شرکت دیزنی هم از‏این قاعده مستثنی نیست.»

بت استیونس، نایب‌رئیس ارشد امور زیست‌محیطی دیزنی می‏گوید که برای رسیدن به نقطه‏ای که میزان تولید گازهای گلخانه‏ای به صفر برسد، زمان خاصی مشخص نشده؛ اما برای دست‌یابی به چنین هدفی باید در انتظار پیشرفت فناوری‏های جدیدی بود که در حال حاضر در مرحله آزمایش و توسعه قرار دارند.

دیزنی که با مجمع بین‏المللی حفاظت منابع طبیعی برای کاهش گازهای گلخانه‏ای همکاری می‏کند، تصمیم دارد برای ارزیابی پیشرفت‏های خود در‏این زمینه از همکار سومی نیز استفاده کند و در گزارش سالیانه خود به بررسی نتایج حاصل بپردازد. به گفته مدیران اجرایی ‏این برنامه، طرح مورد نظر نیاز به محک و بررسی دقیق دارد، اما همین که نقطه شروعی برای سلسله فعالیت‏های محیط زیستی محسوب می‏شود، حائز اهمیت است.

از دیگر برنامه‏های پیش‌بینی شده در‏این طرح، کاهش 10 درصدی مصرف برق شرکت دیزنی تا سال 1392 / 2013 است. معیار کاهش مصرف، میزان مصرف در سال 2006 تعیین شده است. بر اساس ‏این گزارش، شرکت دیزنی به دنبال تامین برق خود از منابع انرژی تجدیدپذیر است که در حال حاضر استفاده از‏این منابع منوط به پیشرفت و توسعه فناوری است. افزایش راندمان انرژی، جایگزین کردن سوخت‏های کربنی با درجه کربن بالا با سوخت‏هایی که ترکیبات کربنی کمتری دارند و هم‌چنین، سرمایه‌گذاری و استفاده از پروژه‏های تولید الکتریسیته پاک، از دیگر برنامه‏های درج شده در‏این طرح است.

مهلت کاهش پنجاه درصدی زباله‏ها و پسماندهای جامد شرکت دیزنی هم که نسبت به زباله‏های سال 2006 در نظر گرفته می‏شود، سال 2013 خواهد بود. باید منتظر بود و دید ‏این شرکت طی چهار سال فرصتی که پیش رو دارد، چقدر در دست‌یابی به اهداف زیست‌محیطی خود موفق عمل خواهد کرد؟

کد خبر 7671

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =