۰ نفر
۲۳ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۳:۵۰
شباهت سعدی و پترارک زیر ذره‌بین

همایش سعدی و پترارک با موضوع بررسی شباهت آثار این دو شاعر سرشناس در موسسه شهر کتاب برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، همایش سعدی و پترارک با حضور سعدی‌شناسان و پترارک‌شناسان سرشناس با محوریت بررسی شباهت آثار این دو شاعر ایرانی و ایتالیایی در شهر کتاب برگزار می‌شود.

در توضیح این همایش آمده است: «سعدی و پترارک دو شاعر تغزلی و غنایی در شعر فارسی و ایتالیایی هستند. غزل سعدی اوج شعرهای عاشقانه‌ انسانی است و با این‌که در غزل عاشقانه سرآمد است اما عارفانه‌ها و غزلیات پندآموز او نیز کم‌نظیر است. پترارک هم بیشترین تاثیر را بر ادبیات دوران بعد از خود داشته و کسانی چون بوکاچو، چاسر و شکسپیر از او تاثیر پذیرفته‌اند.»

شباهت‌های بسیاری می‌توان در اشعار و آثار سعدی و پترارک یافت. همایش سعدی و پترارک در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۸ و ۲۹ فروردین ساعت ۱۶ در مرکز فرهنگی شهر کتاب برگزار می‌شود. 

سعدی‌شناسان و پترارک‌شناسانی که در این دو روز سخن می‌گویند و عنوان سخنرانی‌شان به این شرح است: سعید حمیدیان (سخنانی ناگفته یا ناشکافته درباره‌ی غزل سعدی)، میرجلال‌الدین کزازی (چالش سعدی با سنایی)، فائزه مردانی (سعدی‌پژوهی در ایتالیا، نگاهی به چند ترجمه از گلستان)، شیده احمدزاده (نوستالژی پترارک در غزلیات شکسپیر)، نسرین فقیه‌ملک‌مرزبان (تفاوت گفتمان عشق در ادبیات فارسی و ادبیات ایتالیایی با مطالعه موردی قله‌های غزل فارسی با لئو پاردی و پترارک)، فاطمه عسگری (چهره و هویت معشوق در اشعار پترارک و سعدی)، فرح نیازکار (سعدی و پترارک: جانمایه‌ی غزل، جوهره سونت)، ایمان منسوب‌بصیری (پترارک و ادبیات روم باستان)، میترا مظاهری (پژوهشی تطبیقی در باب عناصر سنت‌های عاشقانه غزل سعدی و سونت‌های عاشقانه‌ی پترارکی)، زهرا زواریان، فرشته نوبخت، الهام فلاح (از سعدی چه آموخته‌ام؟).

این همایش به همت مرکز فرهنگی شهر کتاب، مرکز سعدی‌شناسی، رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در ایتالیا، دانشگاه ساپینزای رم و دانشگاه بولونیا در ایران و ایتالیا برگزار می‌شود و ورود برای علاقه‌مندان آزاد است.

57243

کد خبر 769051

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 2 =