بلاتکلیفی برای ورود به مدارس سمپاد/ مصوبه حذف آزمون‌ها در انتظار امضای رئیس‌جمهور

ایسنا نوشت: توییتر وزیر آموزش و پرورش در پانزدهم بهمن ماه سال گذشته مبنی بر «رهایی دانش آموزان ابتدایی از آماده شدن برای آزمون‌های تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس خاص» کافی بود تا موجی از اعتراضات و نگرانی را در میان دانش آموزانی که خود را برای برگزاری آزمون مدارس سمپاد آماده می‌کردند به راه بیفتد و حتی موجب تجمع آنها مقابل ساختمان وزارت آموزش و پرورش شود.

حذف آزمون ورودی پایه هفتم در کلیه مدارس دوره ابتدایی، از آن دست تصمیماتی بود که درست به اندازه مدافعانش، مخالف هم دارد.

از یک سو وزیر آموزش و پرورش، سایر اعضای شورای عالی آموزش و پرورش که این مصوبه را از سر گذرانده بودند و همچنین دیگر موافقان این طرح معتقد بودند برگزاری آزمون‌های شبه کنکوری باعث شده دانش آموزان دبستانی از کودکی کردن باز بمانند و تمام طول دوره تحصیل خود را صرف تست زنی و آمادگی برای کنکور ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی کنند و بیشترین تاثیر حذف آزمون ها در بازگرداندن دنیای کودکی و آرامش به زندگی این کودکان و خانواده‌هایشان، افزایش کیفیت یادگیری با تمرکز بر محتوای دروس رسمی و دوری از تجویز کتب کمک درسی، کوتاه کردن دست آموزشگاه‌های آزاد سودجو و مخل فرایند آموزش است.

از سوی دیگر مخالفان این طرح حذف تدریجی مدارس دوره اول متوسطه سمپاد طی دو سال آینده را خلاف جریان نخبه پروری دانسته و والدین دانش آموزان نیز از این تصمیم زودهنگام و ناگهانی متعجب شده و مدام این پرسش را مطرح می‌کردند که چرا درست سه ماه مانده به برگزاری آزمون، این مصوبه اعلام شد و تکلیف آنها که چند سال تلاش کرده و برای این آزمون آماده بودند چه می‌شود؟.

عدم ابلاغ رسمی مصوبه حذف آزمون‌ها به مدارس تا کنون
هرچند محمد بطحایی بارها در محافل خبری اعلام کرد که آموزش و پرورش در اجرای تصمیم خود قاطع است و مدارس دولتی نمونه و تیزهوشان برای سال ۹۷ حق برگزاری هیچ گونه آزمونی را ندارند و حتی مدارس غیردولتی برند نیز باید از روش‌های جایگزین برای جذب دانش آموز استفاده کنند؛ اما تا کنون هیچ ابلاغیه رسمی برای مدارس ارسال نشده است.

ورود شورای عالی انقلاب فرهنگی به موضوع حذف آزمون‌ها
۱۳ اسفند ماه گذشته واکنش مخبر دزفولی، دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش پیرامون حذف آزمون مدارس دوره اول تیزهوشان بر بار ابهامات و بلاتکلیفی خانواده‌ها در این باره افزود و این مصوبه را وارد فاز دیگری کرد. وی با اشاره به دغدغه‌ خانواده‌های دانش آموزان داوطلب ورود به مدارس سمپاد و تغییرات مطرح شده، گفته بود: قرار شد این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از کارشناسی‌های لازم مطرح شود و هر تصمیمی که شورا اتخاذ کند، رویه اجرا باشد. همچنین مقرر شد تا تصمیم گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی، هر گونه اقدام غیر از این مسیر در این زمینه متوقف شود تا نگرانی‌های به وجود آمده مرتفع شود.

شورای عالی انقلاب فرهنگی حق نظارت بر مصوبات شورای عالی آموزش و پرورش را دارد
به گفته علی نوبخت، نماینده مجلس و عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز « شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند به عنوان نهاد بالادستی بر مصوبه شورای عالی آموزش‌وپرورش نظارت کند و باتوجه به اینکه مصوبه اخیر ناظر بر حذف مدارس سمپاد در دوره متوسطه اول است با توجه به اهمیت موضوع، شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌تواند به آن ورود کند و تا زمانی که این موضوع در شورا بررسی نشده باشد نمی‌توان حکم به اجرای آن داد. »

یک هفته بعد از این اعلام نظر، وزیر آموزش و پرورش درباره موضع شورای عالی انقلاب فرهنگی درخصوص توقف برگزاری آزمون‌ها در دوره ابتدایی گفت: «فردا اطلاعیه‌ای را در این باره منتشر می‌کنیم». که البته این اطلاعیه هیچ گاه منتشر نشد.

پیام ضرغامی در فضای مجازی درباره از سرگیری برگزاری آزمون‌ها
موضوع مدارس سمپاد با اعلام خبری از سوی وزیر آموزش و پرورش مبنی بر برگزاری جلسه با شورای عالی انقلاب فرهنگی در سه شنبه شب اخیر مجدد مورد توجه قرار گرفت؛ هرچند انتشار پیام عزت الله ضرغامی در شبکه‌های مجازی‌اش درباره فحوای این جلسه مبنی بر اینکه « امشب برای سمپادی‌ها هم خوب بود و آنان را از نگرانی درآورد. خبر کامل آن را وزرات آموزش و پرورش اعلام خواهد کرد ولی اجمالاً قرار شد آزمون دوره متوسطه اول برای سال جاری، مثل گذشته انجام گیرد و اصلاحات انجام گرفته توسط شورای عالی آموزش و پرورش برای سالهای آینده به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود.» جای تامل داشت و حکایت از کناره گیری آموزش و پرورش از تصمیمی دارد که قاطعانه بر اجرای آن مصر بود.

تکذیب اظهارات ضرغامی از سوی آموزش و پرورش: آزمون‌ها پابرجاست
این در حالی است که بعدازظهر روز گذشته ، مرتضی نظری، رئیس مرکز روابط عمومی وزارت آموزش و پرورش به پیام ضرغامی واکنش نشان داد و گفت: نشست سه شنبه شب شورای انقلاب فرهنگی، هیچ مصوبه ای نداشته و صرفا موضوع اساسنامه سازمان استعدادهای درخشان طرح موضوع شده است. در این جلسه کلیات اساسنامه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت و ادامه آن به جلسات بعد موکول شد؛ لذا مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در خصوص حذف آزمون های سمپاد در دوره متوسطه اول کاملا پابرجا است. شورای عالی انقلاب فرهنگی جایگاه بسیار رفیعی دارد و مواضع رسمی شورا را باید از سایت رسمی یا از زبان دبیر محترم این شورا شنید نه از توییت‌ها.

مصوبه حذف آزمون‌های ورودی مدارس سمپاد دوره اول متوسطه در انتظار امضای رئیس جمهور
طبق اعلام نظر روز گذشته بطحایی در حاشیه جلسه هیئت دولت، تصمیم گیری درباره حذف آزمون‌های نسبتا سختی که در دوره ابتدایی برگزار می شد، مورد استقبال بسیاری از آحاد مردم قرار گرفت و بخش‌های مختلف تخصصی در حوزه‌های علوم تربیتی این تصمیم را تایید و ما را ترغیب به استمرار این تصمیم کردند. در حال حاضر مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش برای ابلاغ در خدمت رئیس‌جمهور است که با ابلاغ آن، تکلیف روشن خواهد شد. در اصل ممنوعیت آزمون برای دوره ابتدایی و استفاده از کتب کمک درسی در این دوره فشارهای بسیاری که به دانش آموزان و خانواده‌ها وارد می‌شود، هیچ‌کس تردیدی ندارد و این ممنوعیت کماکان برقرار است.

با این حال به نظر می‌رسد اختلاف به وجود آمده پیرامون مرجع تصمیم گیری حذف آزمون و سپس مدارس سمپاد در دوره اول متوسطه هنوز حل نشده و تعارضات اخبار منتشره حاکی از اقدام شتاب زده وزارت آموزش و پرورش است و با وجود آنکه طرح قابل دفاعی است اما موفق نشده نظر موافق مخاطبان و سایر مراجع تصمیم گیرنده را جلب کند و در نهایت باید منتظر رئیس جمهور بود که آیا آن را امضاء خواهد کرد یا خیر؟

47236

کد خبر 769092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام IR ۰۶:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
  2 5
  ازمون الکی همش پارتی بازی و پولی
 • بی نام A1 ۰۶:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
  2 2
  موضوع بر سر صدها ميليارد تومان پولي است كه از محل برگزاري دوره هاي آمادگي و فروش كتابهاي كنكور و برگزاري كنكورهاي آزمايشي آموزشگاههها و انتشاراتي ها از مردم بيچاره سالهاست كه دارند مي چاپند و مردم را غارت مي كنند . البته كه مافياهايي كه در اين راستا تشكيل شده اجازه نمي دهند آزمون مدارس تيزهوشان لغو شده و نانشان آجر شود . شوراي عالي انقلاب فرهنگي هم از افراد و اشخاص تشكيل شده كه به نوعي هر يك از آنها مي توانند مستقيم يا غير مستقيم در اين منافع سهيم باشند و يا تحت تاثير اين باندهاي مافيايي قرار بگيرند
 • بی نام A1 ۰۶:۳۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
  2 0
  اول از همه یک سوال دارم چرا اسم دوره راهنمائی عوض شده به دوره اول متوسطه ؟ مگه دوره راهنمائی چش بود که عوض مردن و گذاشتن دوره متوسطه اول؟این هم از اول تصمیمات صد من یه غاز مسئولانی میباشد که یه شبه به مسئولیتی میرسند همانند مسئولن اقتصادی کشور سوال دوم : اگر آزمون ابتدائی به راهنمائی مدارس تیزهوشان لغو بشود بنابراین مدارس تیزهوشان باید همانند دیگر مدارس دولتی ثبت نام داشته باشند؟ و یا عده ای نورچشمی و ژن برتر رو ثبت نام خواهند نمود؟ هرچند جواب مشخص میباشد : فقط ژنهای برتر حق ثبت نام در مدارس تیزهوشان را خواهند داشت طبق معمول
 • مهدی A1 ۰۶:۴۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
  2 2
  در طول 28 سال معلمی می توانم بگویم این از معدود اقدامات در جهت رفع مشکلی اساسی است.این مدارس ضربه بزرگی به سیستم آموزشی کشور زده است.گزینش و جدا سازی دانش آموزان کوشاتر در چنین مدارسی باعث شده سایر مدارس دولتی در سطح آموزشی نازلی قرار بگیرند و انگیزه کادر آموزشی تنزل یابد.استفاده از کلمه اغراق آمیز استعداد های درخشان همراه با برگزاری آزمونهای غیر استاندارد و ایجاد رقابت سنگین بین دانش آموزان باعث سرخوردگی و یاس بخشی از این دانش آموزان گردیده که می توانست در یک شرایط نرمال استعدادهایشان شکوفا شود.باور قلبی من این است که بسیاری از مشکلات امروز جامعه حاصل همین نوع تفکرات جهان سومی است.فرآیند رشد و ارتقا باید طبیعی و در کل جامعه اتفاق بیفتد و روش گلخانه ای در بهترین حالت هم راه به جایی نمی برد
 • بی نام A1 ۰۶:۵۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۳
  3 1
  بابا حذفش کن اگه نخبه پروری توی همه مدارس نخبه پروری کن چقدر نخبگان اصلی این مملکت بدون کلاس تست و میلیونی معتادان فعلی کشور شدن . بشین عدالت را برقرار کن این مسخره بازی ها چیه معلمان آنقدر بایست باسواد باشن که همه مدارس یکدست بشه.