۰ نفر
۲۸ فروردین ۱۳۹۷ - ۰۴:۴۸

ایسنا به نقل ازمدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن نوشت: در حال انتخاب مشاور برای طراحی سامانه جامع املاک کشور هستیم و راه‌اندازی آن زمان‌بر خواهد بود.

حمیدرضا عظیمیان  اظهار کرد: حدود ۵ ماه پیش مسوولیت راه‌اندازی سامانه جامع املاک کشور به ما واگذار شده و باید هزینه های آن را بر عهده بگیریم. به تازگی کار را آغاز کرده‌ایم و در حال انتخاب مشاور هستیم. قرار است کلیه اطلاعات برخط املاک کشور در این سامانه ثبت شود که یکی از آن موارد، موضوع خانه‌های خالی است.

وی افزود: راه‌اندازی این سامانه مقداری طول می‌کشد؛ چرا که که باید دستگاه‌های دیگر از جمله شهرداری‌ها، اداره ثبت و دارایی کمک کنند. در این سامانه جامع قرار است اطلاعات تمام زمین‌ها و ساختمان‌های مسکونی کشور ثبت شود. موارد استفاده متعددی هم دارد که یکی از آنها وضع مالیات بر خانه‌های خالی است.

عظیمیان با بیان این‌که نمی‌توانیم زمان دقیقی برای راه‌اندازی سامانه مشخص کنیم گفت: باید معماری این سایت را طراحی کنیم. برای آن نیاز به مشاور کاربلد داریم. ظرف دو هفته آینده مشاور را انتخاب می‌کنیم بعد آنها معماری سامانه را طراحی می‌کنند. سپس نسبت به نوشتن برنامه و خرید تجهیزات اقدام خواهیم کرد. هنوز اسم مشخصی هم برای سامانه انتخاب نشده است. فعلا با عنوان سامانه جامع املاک کشور آن را می‌شناسیم که شاید بعدا اسم آن تغییر کند.

 برای ایجاد تعادل در وضعیت خانه‌های خالی، سازمان امور مالیاتی، دریافت مالیات از خانه‌های خالی را در چارچوب اصلاحات قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۹۴ و در قالب حکم ماده (۵۴)، در دستور کار قرار داد. طبق این ماده، واحدهای مسکونی واقع در شهرهای با جمعیت بیش از یکصد هزار نفر که به استناد سامانه ملی املاک و اسکان کشور (موضوع تبصره ۷ ماده ۱۶۹ مکرر این قانون) به عنوان «واحد خالی» شناسایی می‌شوند، از سال دوم به بعد مشمول مالیات به نسبتی از مالیات بر اجاره خواهند شد، با این حال مالیات واحدهای خالی در سال دوم معادل یک دوم مالیات متعلقه، سال سوم برابر مالیات متعلقه و سال چهارم و به بعد یک ونیم  برابر مالیات متعلقه خواهد بود.

گفتنی است مالیات بر خانه‌های خالی تا پایان سال ۱۳۸۰ بموجب مواد (۱۰) و (۱۱) قانون مالیات‌های مستقیم مصوب ۱۳۶۶ اخذ می‌شد، اما با توجه به برخی اشکالات قانونی و اجرایی آن بویژه اشکالات مربوط به شناسایی خانه‌های خالی و ارزش‌گذاری در چارچوب اصلاحات قانون مالیات‌های مستقیم در سال ۱۳۸۰ لغو شد.

 

 

3535

 

کد خبر 770288

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 6 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
  7 0
  بازار ارز را نگاه کنید وقتی دلار تک نرخی اعلام شد و دلالها از کف خیابان جمع شدند تقریباً برای چند روز آرامش همه جا را فرا گرفت تنها راه حل بحران همه بازارهای ایران یعنی مسکن و خودرو و طلا و ارزاق و لوازم خانگی و غیره پاک کردن دلال جماعت از بازار است لطفاً برای پاک کردن بازار ها از لوس وجود نکبت بار دلالها پیشنهادهاتون را بفرستید یک مورد که به نظر خودم رسید فرهنگ سازیه یعنی همه به دلالها به چشم دزد یا معتاد یا فاسد و انگل اجتماع نگاه کنیم و به بچه هامون هم توی مدرسه و صدا و سیما این را آموزش بدهیم که دلال یعنی یک آدم کثیف مفتخور که بدون زحمت حاصل دسترنج بقیه را می دزده
 • بی نام IR ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۹
  0 0
  5 ماه تازه شروع کرده اند؟ تا چند سال طول خواهد کشید؟
 • بی نام A1 ۰۲:۰۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۳۱
  0 0
  با ورود سرمایه از بخش ارز به بخش مسکن، امسال هم مسکن گران خواهد شد