حجت الاسلام والمسلمین رجایی گفت: هیچ مدرک و سندی این ادعاهای واهی مطرح شده در رسانه های انگلیسی را ثابت نمی کند و این ادعاها هیچ حجیت شرعی و قانونی ندارد و باید دانست دست هایی در کار است که مسئله سیادت را لوث و سطحی جلوه دهند.

خبرگزاری «حوزه» نوشت: حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی رجایی رئیس پژوهشکده انساب با اشاره به دسیسه ها و توطئه های دشمنان اسلام و تشیع در لوث کردن مسئله سیادت، گفت: امروزه خطر بزرگی مسئله سیادت را تهدید می کند که باید هر چه زودتر در مقابل این توطئه خطرناک ایستاد.

وی افزود: مسئله سیادت یک مسئله شرعی است که تمام مراجع عظام تقلید در مبحث فقه اجتهادی خود احراز سیادت را ذکر کرده اند و در منابع فقهی نیز آمده است؛ مرحوم سید محمد کاظم یزدی صاحب «عروه الوثقی» نیز در دو جای کتاب عروه، یعنی بحث خمس و زکات به این مسئله اشاره کرده اند که «سید» به چه کسی می گویند.

حجت الاسلام والمسلمین رجایی در تعریف فرد سید گفت: طبق تصریح فقها و علما «سید» به کسی می گویند که اصطلاحا "ابا عن جد" نیاکانشان و پدرانشان همه نسل در نسل به سید بودن شهرت داشته باشند و این سید به صورت قطعی و وراثتی نسل به نسل مشهور باشد، به این صورت که در شهر محل زندگی شهرت به سیادت داشته باشد و راجع به خاندانش از هرکسی بپرسند، سید بودن او را تایید کنند.

وی افزود: مسئله سیادت باید یک مسئله شهرتی باشد به این صورت که از زمان ائمه(ع) تا کنون خاندانی پدرانشان نسل در نسل به سادات بودن شهرت داشته باشند.

حجت الاسلام والمسلمین رجایی در پاسخ سوالی در مورد وجود شجره نامه خاطر نشان ساخت:مسئله شجره نامه نیز مختص به سادات است؛ علم انساب وضع شده برای حفظ کیان سیادت، سابقا در زمان های قدیم نقیب الاشراف بوده که سرپرست همه نقبا را به عهده داشته و او نقبایی را مشخص می کرده است که هر کسی ادعای سیادت نکند.

وی گفت: ادعای سیادت تنها باید روی موازین شرعی و قانونی یعنی همان علم انساب باشد و باید دانست که برای غیر سادات شجره نامه وجود ندارند.

رئیس پژوهشکده انساب با اشاره به توطئه جدید بعضی رسانه های انگلیس خبیث مبنی بر سیادت ملکه انگلستان گفت: این مسئله تازه نیست و از قدیم برای افراد ظالم و خبیثی همچون صدام حسین در عراق و قذافی در لیبی نیز کنگره هایی مبنی بر ادعای سیادت برگزار می شد و اگر امروز جلوی این گونه هنجارشکنی ها گرفته نشود، در آینده افراد خونریز و ظالم دیگری نیز به دروغ به عنوان سادات و ذریه اهل بیت(ع) جعل می شوند.

وی افزود: شجره نامه ای که برای ملکه انگلستان تهیه شده، بسیار ناشیانه جعل شده است؛ چرا که شجره نامه از حیث نسب باید حداقل در حدود 42 نفر باشد و حال آنکه این شجره نامه ساختگی اینگونه نیست.

وی گفت: افراد سودجویی برای لوث کردن مسئله سیادت و از بین بردن مقدسات دینی مردم در ایران و سایر کشورهای اسلامی و عربی این کارها را انجام می دهند و باید دانست این ادعاها با هیچ یک از موازین علم انساب و قواعد شرعی و منطقی سازگار نیست.

حجت الاسلام والمسلمین رجایی خاطر نشان ساخت: هیچ مدرک و سندی این ادعاهای واهی مطرح شده در رسانه های انگلیسی را ثابت نمی کند و این ادعاها هیچ حجیت شرعی و قانونی ندارد و باید دانست دست هایی در کار است که مسئله سیادت را لوث و سطحی جلوه دهند.

وی با اشاره به وظیفه عموم مردم و متدینین در قبال این شایعات بی اساس گفت: مردم باید در مقابل این شایعات محکم بایستند و فریب نخورند و بدانند که اینها شایعات انگلیسی است که دشمنان اسلام و اهل بیت(ع) برای فریب مردم و از بین بردن مقدسات دینی مردم مطرح می کنند.

حجت الاسلام والمسلمین رجایی در پایان با مطرح کردن پیشنهادی برای جلوگیری از تکرار این ادعاهای واهی تاکید کرد: باید همانند گذشته مرکزی تحت عنوان "دارالنقابه" زیر نظر ولایت فقیه و مراجع تقلید هر چه زودتر تاسیس شود و جلوی این ادعاهای کاذب مبنی بر سیادت بدون مدرک و سند گرفته شود.

/6262

کد خبر 770429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام DE ۱۱:۳۸ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
  72 4
  اون مطلب روزنامه تایمز که در اصل در یک روزنامه مراکشی چاپ شده بوداصلا در مورد سیادت به معنی مورد قبول حضرت عالی نیست کما اینکه بسیاری از خطوط نسبت را از طریق مادر رسم کرده بود. شما حداکثر می توانستید بگویید ادعای روزنامه انگلیسی فاقد اسناد، مدارک و شواهد معتبر است دیگر اینهمه آسمان ریسمان بافتن نیاز نبود. خواهشا این وسط دنبال باز کردن یک موسسه جدید و ارتزاق از بیت المال نباشید
 • بی نام IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
  68 7
  مگه مدرک دانشگاه هاروارده که فقط شما میتونید صادر کنید؟ وقتی با یه آزمایش میشه صد نسل عقب تر رو تشخیص داد دیگه این حرفها معنی نداره
  • شمس تبریزی A1 ۱۵:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
   5 7
   دوست عزیز بحث مدرک نیست. بحث تبعات شرعی قضیه مطرحه. اگر ثابت بشه ملکه انگلیس سید است، فی المثل نمیتوان به ملکه انگلیس صدقه داد چون صدقه گرفتن بر سادات حرام است. ضمنا بحث یائسگی هم مطرحه که در زن سیده 60 سال تمام است و این مورد باید در عده نگهداشتن لحاظ شود. فقط دو مورد را برای نمونه عرض کردم تا متوجه تبعاتش باشید.
 • بی نام IR ۱۳:۴۰ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
  15 3
  رجایی رییس پژوهشکده انسابدنبال بودجه هست ایشون
 • بی نام A1 ۱۵:۳۱ - ۱۳۹۷/۰۱/۲۸
  5 2
  ادعاي وصل كردن حاكم أندلس به ملكه انگليس يك طرف و اينكه حاكم أندلس از نسل امام حسن بوده يا نبوده فقط توسط متون و مخازن مسلمين قابل تشخيص است شخصا بعنوان يك شيعه برايم غير باور و مضحك است . ولي با اين وجود، اول ، وقتي ما بعضا به بهانه يك خواب ، ظرف چند سال تعداد امامزاده ها را تصاعدي بالا مي بريم و دوم بر طبق اعتقادات ، معصومين ما فقط ١٤ نفر هستن و به استناد به اينكه آدم ابولبشر دو فرزند كاملا متفاوت داشتن و قصه پسر حضرت نوح را هم كه ميدانيم و نمونه هاي بيشتر . نقش أمور مذهبي و ميل به أمور ماورائي و اميال مادي بشري و خرافات اين وسط كجاست . نياز به قديس سازي ظاهرا هميشه با بشر بوده و هست