پرهیز از ابزارتمایل‌سیاسی؛ شرایط آزمون ذابحانِ حج!

حدود چهار دهه از انقلاب اسلامی می‌گذرد، اما گویا آفت شعارزدگی و ریاکاری به سادگی قابل رفع نیست.

در روزهای اخیر، اعلامیه‌ای منتشر شد که شاید به علت حضور واژۀ نامأنوس «ذابحین» در تیتر آن، بیشتر خودنمایی می‌کرد. درک و باور بعضی از مفاد اعلامیۀ۱ سازمان حج و زیارت دربارۀ شرایط شرکت در آزمون قصابان برای حج تمتع ۹۷ دشوار است.

این اعلامیه که احتمالاً سهوی در نگارش آن رخ داده، بهانه‌ای شد برای یادآوری فتوای رهبر انقلاب۲ در سال ۱۳۸۹ (حدود یک‌سال پس از آشوب‌های انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۸۸). در این استفتاء، پرسش از ملاکِ «التزام به ولایت‌فقیه» بود و ایشان در پاسخ نوشتند:   «همین که از دستورات حکومتی ولی امر مسلمین اطاعت کنید، نشانگر التزام کامل به آن است».

با وجود چنین فتاوایی، بیان شروطی مانند «اعتقاد به التزام به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران» و «اعتقاد و التزام به دين مبين اسلام، انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي و اصل ولايت مطلقه فقيه» چه معنایی دارد و چگونه قابل سنجش و اثبات/ابطال است؟

پنجمین شرط، یعنی «نداشتن سوءپيشينه كيفري به تشخيص مراجع ذي‌صلاح»، شرطی خردمندانه‌، سنجش‌پذیر، واقع‌بینانه، غیرشعاری و عملیاتی‌ است که هفت شرط نخست را هم دربرگرفته است.

از این‌ها که بگذریم، شرط عجیب این اعلامیه، «عدم اشتغال در مشاغلي كه تصدّي آن‌ها مانع ايفاي نقش و انجام تعهّدات و مسؤوليت‌هاي مربوطه مي‌شود» و شرط شگفت‌انگیزتر «پرهيز جدي از ابزار و اعمال تمايلات سياسي و جناحي و ... در زمان تصدي مسئؤليت‌ها و ايفاي نقش و انجام تعهدات و وظايف» است. حقیقتاً این شروط برای «ذابحین» چگونه تحقق‌پذیر است؟ بیشتر به طنز شبیه است. احتمالاً اشتباهی رخ داده... وگرنه ... نه حتماً کپی/پِیست بوده و ...  


۱ - «سازمان حج و زيارت» شرايط و ضوابط شرکت در آزمون انتخاب ذابحين در حج تمتع سال ۹۷ را در پايگاه اطلاع‌رساني حج، اعلام کرد:

الف - شرايط عمومي:

-داشتن تابعيت كشور جمهوري اسلامي ايران.
-اعتقاد به التزام به قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران.
-اعتقاد والتزام به دين مبين اسلام، انقلاب اسلامي و نظام جمهوري اسلامي و اصل ولايت مطلقه فقيه.
-برخورداري از حُسن شهرت اخلاق حسنه، خوش رفتاري، امانت‌داري و سعۀ صدر.
-نداشتن سوء پيشينه كيفري به تشخيص مراجع ذي‌صلاح.
-عدم اشتهار به فساد اخلاقي.
-عدم وابستگي به گروهك‌ها، جريان‌هاي ضد انقلاب، فرقه‌ها و نحله‌هاي انحرافي.
-برخوردار از سلامت جسماني و رواني و نداشتن هيچ‌گونه معلوليت مؤثّر.
-عدم استعمال مواد مخدر، داروهاي روان گردان و دخانيات.
-تأهل (داشتن همسر دائمي و رسمي).
-داشتن كارت پايان خدمت و يا معافيت از خدمت نظام وظيفه.
-عدم اشتغال در مشاغلي كه تصدي آنها مانع ايفاي نقش و انجام تعهدات و مسووليت‌هاي مربوطه مي‌شود. ( اين دسته از مشاغل عبارتنداز: روحانيون، قضات، نمايندگان مجلس، وزرا و معاونين آنها، استانداران و معاون استاندار، فرمانداران و شهرداران مراكز استان‌ها، مديركل و مشاغل همتراز آن و سطوح بالاتر، كارمندان سازمان حج و زيارت و حوزۀ نمايندگي ولي فقيه در امور حج و زيارت - اعم از مستخدم رسمي، پيماني و يا قراردادي).
-پرهيز جدي از ابزار و اعمال تمايلات سياسي و جناحي و ... در زمان تصدي مسوؤوليت‌ها و ايفاي نقش و انجام تعهدات و وظايف.
-جزء افراد معاف از خدمت سازمان حج و زيارت نباشد.

ب - شرايط اختصاصي:
مدرك تحصيلي ديپلم به بالا
شاغل در امر ذبح (قصابي يا كشتارگاه)
حداكثر سن ۴۵ سال

مدارك مورد نياز:

اصل و كپي كارت ملي
اصل و كپي تمام صفحات شناسنامه
اصل و كپي مدرك تحصيلي
اصل و كپي مجوز سلاخي يا ذابح حرفه اي از سازمان نظام دامپزشكي
اصل و كپي كارت پايان خدمت يا معافيت دائم نظام وظيفه

۲ - متن استفتاء: خواهشمند است دربارۀ «التزام به ولایت فقیه» توضیح دهید. به عبارت دیگر، چگونه باید رفتار کنیم تا بدانیم به جانشین بر حق آقا امام زمان (عج) اعتقاد و التزام کامل داریم؟
پاسخ رهبر انقلاب: «ولایت فقیه به معنای حاکمیت مجتهد جامع‌الشرایط در عصر غیبت است و شعبه‌ای است از ولایت ائمه اطهار(علیهم السلام) که همان ولایت رسول الله(صلی‌الله علیه وآله) می‌باشد و همین که از دستورات حکومتی ولی امر مسلمین اطاعت کنید، نشانگر التزام کامل به آن است».

کد خبر 771092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 8 =