رئیس کل دادگستری استان لرستان گفت: فرهنگ عبارت از ارزش‌های مادی و معنوی یک ملت است که در طول تاریخ طولانی شکل می‌گیرد و از نسلی به نسل دیگر منتقل میشود و قابلیت تغییر و تأثیرپذیری را نیز دارد.

به گزارش خبرآنلاین لرستان، بدری افزود: اگر چه در سال های اخیر گسترش و رشد سریع شبکه‌های اجتماعی و ارتباط جمعی و پیوند مردم با دنیای بیرون ، فرهنگ جمعیت شهرنشین را تحت تاثیر قرار داده اما مردم لرستان اکنون نیز با باور هاي ديني شان زندگي میکنند و ارزش های قومی و قبیله ای خود را هنوز فراموش نکرده اند وبعد از اين نيز این ارزش ها را با فرهنگ هاي بیگانه معامله نخواهند کرد.

وی ادامه داد: عدم توجه به فرهنگ و هنر مي تواند پيامدهاي ناگواري به دنبال داشته باشد و استان را از لحاظ فرهنگي دچار آسیب کند فرهنگ اقوام در هر منطقه به عنوان سرمايه ي معنوي آن به شمار مي رود و توجه نکردن به آن باعث مي شود که استان از هويت فرهنگي خود فاصله بگيرد و اين سرمايه ي معنوي را از دست بدهد.

رئیس کل دادگستری استان لرستان بیان داشت: امروز در شهر های بزرگ با گسترش شبکه های اجتماعی، نسل جوان ، با مشاهده محصولات فرهنگی سعی در تقلید از رفتار و لباس بازیگران دارند و از این طریق، ناخواسته در گرم نگه‌داشتن بازار تجارتی مخرب کمک می‌کنند این وضعیت باعث می‌شود که جوانان خلاقیت و توانایی‌شان را در جهت نوآوری و باروری ارزش‌های فرهنگی، به‌ طور کامل فراموش کنند و با ظاهر مبتذلی که شبکه های انترنتی تبلیغ میکنند، آشنا شوند و خلاء فرهنگی مهمترین عامل تاثیر گذار در تقلید کورکورانه جوانان از فرهنگ نامانوس خارجی خواهد بود

وی گفت: تنها نهادی که می‌تواند مانع از شکل گیری خلاء فرهنگی شود وزارت ارشاد است. وزارت ارشاد می‌تواند با سامان‌دهی برنامه های هنری ، نقش مؤثری در جهت غنابخشی و بارورسازی فرهنگی جامعه‌ی ما ایفا کند

وی افزود: در حال حاضر موسيقي محلي استان در رقابت شديد با سبک هاي جدید موسيقي، از نفس افتاده است. صدا و سیمای استان برای زنده نگهداشتن آن در بعضی فصول سال برنامه های خوبی اجرا کرده است که جای تقدیر دارد انجمن موسیقی استان مي تواند در احياي موسيقي محلي استان نقش مهمی داشته باشند، اما متاسفانه تهیه کنندگان برنامه های کنسرت موسیقی بيشتر مجذوب موسيقي جدید و سبک هاي موسيقي غربي به دليل مخاطب پسند بودن شده اند و رسالت شان را در قبال فرهنگ محل فعاليت خود ، فراموش کرده اند. برنامه هاي آنان بيشتر به آشفتگي هنر موسيقي منجر مي شود و هیچگونه کمکی به رشد و بالندگی موسيقي محلی نمی کنند.

بدری اشاره کرد: اگر وضعیت به همین روال ادامه پیدا کند، شاهد یک آشفتگی در هنر موسیقی خواهیم بود. آشفتگی‌ای که نشانه هایی از آن را اکنون نیز می‌توان به‌درستی مشاهده کرد. نکات منفی این برنامه‌ها یکی این است که ذهنیت‌ها را تغییر می‌دهد و باعث می‌شود یک خودباوری کاذبانه در ذهن جوانان شکل بگیرد و این خود باعث می‌شود که هنرجویان ، هنر موسیقی را ابزاری برای کسب در آمد و شهرت و خودنمایی قرار دهند.

وی خاطر نشان کرد: هنر باید در خدمت اخلاق باشد هنرمندان در دوره های نخست تشکیل جوامع انسانی، پاسدار ارزشهای اخلاقی جامعه خود بوده اند در جامعه غير اخلاقي رشد شخصيت انسانها غير ممكن است، همه آنان يا گرگ خواهند بود يا گوسفندان برده صفت.

رئیس کل دادگستری استان لرستان ابراز داشت: ريشه بسياري از جرائم و ناهنجاري هاي اجتماعي و قانونگریزی و فساد در سقوط اخلاقي جامعه و سياست مداران قرار دارد هرچقدر جامعه غيراخلاقي تر شد به همان ميزان از مدار و دايره انسانيت فاصله مي‌گيرد و در طول تاریخ ثابت شده است که سقوط يك جامعه و انحطاط آن ناشی از بي توجهي و غفلت مسئولان و متوليتن از مسئله اخلاق و ارزشهای دینی و ملی است

بدری در پایان گفت: در هر جامعه ای اگر از لحاظ اخلاق انسانی پایبندی وجود نداشته باشد، وقوع هر جرمی و ارتکاب هر نوع تخلفی و زیر پانهادن قانون و نادیده گرفتن عدالت یک امر طبیعی و عادی قلمداد خواهد شد و امید به آینده روشن و برخوردار از کرامت انسانی، انتظاری بیهوده است.

46

کد خبر 776961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =