عصر ایران نوشت: بیشتر مردم زمانی که روی کاناپه احساس خستگی می کنند ترجیح می‌دهند همان جا بخوابند. اگرچه ممکن است رفتن تا تختخواب باعث شود دیرتر به خواب بروید، اما در حقیقت خواب بهتری در تختخوابتان خواهید داشت.

برای همه ما اتفاق افتاده است، بعد ازیک روز سخت وطولانی درحالی که روی کاناپه دراز کشیده‌ایم ومشغول تماشای تلویزیون هستیم، ناگهان به خواب می‌رویم. احتمالا تصور می‌کنید این کار ایرادی ندارد و در هرحال خوابیدن روی کاناپه ساده‌تر از رفتن تا تختخواب است. اما لازم است که درباره این عادت‌تان تجدید نظر کنید.

در واقع خوابیدن روی کاناپه نه تنها باعث می‌شود خواب مناسبی نداشته باشید، بلکه موجب بروز مشکلات جسمی خواهد شد.

نامناسب بودن حالت خوابیدن

کاناپه برای نشستن طراحی شده است، نه خوابیدن. پس زمانی که سعی می‌کنید روی کاناپه راحت باشید، در حالت نامناسبی برای خواب قرار می‌گیرید. اغلب ما به پهلو می‌خوابیم و برای آنکه بتوانیم به این شکل بخوابیم به فضا و تکیه گاهی کافی نیاز داریم. دستیابی به این حالت روی کاناپه بسیار دشوار است.

اگرچه خوابیدن روی کاناپه بسیار راحت به نظر می‌رسد، اما درحقیقت خواب کمتری خواهید کرد چرا که درتمام طول شب بدن شما سعی می‌کند درحالت راحتی قرار بگیرد. حتی راحت‌ترین حالت خوابیدن روی کاناپه هم به کمر و ماهیچه‌های گردن تان صدمه خواهد زد. اگر این کار را به دفعات انجام دهید، ممکن است به بروز مشکلات فیزیکی جدی درآینده منجرشود.

بروز کمردرد

ما اغلب دچارکمر دردهایی ناگهانی می‌شویم که ازعلت آنها بی‌خبریم. بیشتر کمردردها ناشی از تصادف یا صدمه مشخصی نیست بلکه ریشه در نحوه خوابیدن ما دارد. این دردها بعد از آنکه بارها به شکلی اشتباه می‌خوابیم، یک باره به سراغ ما می‌آید.

خوابیدن روی کاناپه می‌تواند فشار روی ستون فقرات را افزایش دهد و به این ترتیب احتمال بروز کمر درد در درازمدت بیشتر خواهد شد.

تمیز نبودن کاناپه

حتی اگر خانه شما از تمیزی برق بزند، این به معنای تمیزبودن کاناپه نیست. کاناپه یکی از وسایل اشتراکی خانه است که هر روز برای نشستن، خوردن و بازی کردن از آن ها استفاده می‌کنیم.

البته که از تختخواب خود هم هر روزاستفاده می‌کنیم، اما لوازم خواب مثل ملحفه‌ها و روبالشتی‌ها اغلب شسته می‌شود. وقتی روی کاناپه می‌خوابیم به معنای آن است که تمام شب صورت خود را در معرض آلودگی کاناپه قرار می‌دهیم.

نداشتن خواب مناسب

بیشتر مردم زمانی که روی کاناپه احساس خستگی می‌کنند ترجیح می‌دهند همان جا بخوابند. اگرچه ممکن است رفتن تا تختخواب باعث شود دیرتر به خواب بروید، اما در حقیقت خواب بهتری در تختخوابتان خواهید داشت.

اغلب افراد هنگام تماشای تلویزیون روی کاناپه به خواب می‌روند. این موضوع می تواند باعث شود درمیانه شب بارها از خواب بیدار شوید. به علاوه، ممکن است رفت و آمد دیگراعضای خانواده در میانه شب یا صبح زود، مزاحم خواب شما شود.

صدمه دیدن کاناپه

خوابیدن روی کاناپه صدمه زیادی به آن نمی زند. اما اگر این کار را به دفعات انجام دهید، می‌تواند باعث استهلاک کاناپه شود و بعد ازمدتی متوجه می‌شوید که بعضی قسمتهای آن تغییر بیشتری کرده است.

راحتی همیشه به معنای مناسب بودن نیست. کاناپه برخلاف تشک، برای دربرگرفتن تمام بدن درهنگام خواب ساخته نشده است. تشک برای توزیع وزن بدن به تمام سطح تخت طراحی شده، اما کاناپه فاقد چنین ساختاری است. زمانی که روی کاناپه می‌خوابید، وزن بدن شما به شکل متفاوتی تقسیم می شود، به همین دلیل زمانی که ازخواب بیدار می‌شوید احساس درد می‌کنید. در حقیقت بهتر است روی زمین بخوابید تا روی کاناپه.

2323

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 778610

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =