مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه تغذیه نقش مهمی در ابتلا و پیشگیری از بیماری‌ها دارد، گفت: بیماری دیابت به تغذیه وابسته است و برای پیشگیری از بروز عوارض بیماری، باید رژیم غذایی مناسبی درپیش گرفت.

به گزارش خبرآنلاین، دکتر زهرا عبداللهی درخصوص نقش تغذیه در ابتلا به بیماری‌ها گفت: در حال حاضر بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت، فشار خون بالا، چربی خون بالا، بیماری های قلبی عروقی، سکته های مغزی و قلبی و انواع سرطان‌ها، مهم‌ترین علت مرگ و میر در جهان و ایران به شمار می‌روند و از طرفی، الگوی غذایی نامناسب که شامل مصرف بی‌رویه قند، نمک و چربی است، مهم‌ترین دلیل ابتلا به بیماریهای غیرواگیر محسوب میشود.

وی با بیان اینکه مصرف زیاد قند، نمک و چربی، به اضافه وزن و چاقی منجر میشود، تصریح کرد: اضافه وزن و چاقی در کودکان زیر ۵ سال کشور در یک دهه اخیر به ۲ برابر افزایش پیدا کرده است و حدود ۲۰ درصد دانش ‌آموزان و نیمی از زنان و مردان ۱۵ تا ۶۴ ساله کشور نیز دچار اضافه وزن و چاقی هستند که پیامد آن شیوع کلسترول بالا، فشارخون بالا، دیابت، بیماری های قلبی عروقی و انواع سرطان‌ها در کشور است.

عبداللهی با بیان اینکه مصرف بی‌رویه مواد قندی در الگوی غذایی مردم، توانسته آمار شیوع دیابت را افزایش دهد، به اقدامات وزارت بهداشت در راستای بهبود تغذیه مردم در جهت پیشگیری و کاهش بیماری دیابت اشاره کرد و گفت: یکی از اقداماتی که در جهت کاهش قند مواد غذایی در دست انجام است، مذاکرات و هماهنگیهایی است که با صنایع غذایی برای کاهش میزان قند در محصولات غذایی صورت گرفته است، مانند کاهش میزان قند در نوشابهها، آبمیوههای صنعتی و نوشیدنیها و شیرهای طعمدار که بنابر عملیاتیسازی این امر، بازنگری استانداردها نیز انجام شده است.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت درخصوص آموزش مباحث تغذیهای در سطح کشور، گفت: علاوه براینکه در سطح کشور، بسیجهای آموزش همگانی برای آموزش سبک صحیح تغذیه ای به مردم فعالیت خوبی دارند، صنف قنادان و شیرینیپزان نیز پذیرفتهاند که در محصولات خود از قند، شکر و روغن کمتری استفاده کنند تا بیماران دیابتی هم بتوانند با آسودگی بیشتری از شیرینیها استفاده کنند؛ با این اقدام، همچنین از اضافه دریافت قند برای عموم مردم هم ممانعت به عمل میآید.

عبداللهی با بیان اینکه در طرح تحول سلامت ۱۲۰۰ کارشناس تغذیه در سراسر کشور مشغول به فعالیت شدهاند، گفت: با حضور این کارشناسان در پایگاهها و مراکز خدمات جامع سلامت، مردم میتوانند به آسانی به خدمات مشاوره تغذیه دسترسی پیدا کنند و بیمارانی نظیر بیماران دیابتی که سلامتی آنها در گروی تغذیه مناسب است، با در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب دچار عوارض نمیشوند.

بنابر اعلام وبدا، وی درخصوص بیماران پره دیابتیک گفت: بیماران پره دیابتیک که در سیستم شناسایی میشوند به کارشناسان تغذیه ارجاع داده میشوند و کارشناسان تغذیه هم برای این بیماران مشاوره و آموزشهای تغذیهای و همچنین رژیم غذایی مناسب درنظر میگیرند.

وی افزود: چنانچه بیماران پره دیابتیک با رژیم غذایی مناسب کنترل شوند، به دیابت مبتلا نمیشوند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت با بیان اینکه در راستای کاهش قند محصولات غذایی با صنایع، همکاریهایی صورت گرفته است، گفت: در این زمینه سازمان استاندارد هم میزان و حدنصاب قند موجود در محصولات غذایی را تعیین کرده و صنف و کارخانههای محصولات غذایی هم باید این استانداردها را رعایت کنند؛ چراکه میزان استاندارد قند در محصولات غذایی توسط بازرسان بهداشت مورد پایش قرار میگیرد.

عبداللهی درخصوص جانشینهای شکر گفت: صنایع و صنوف باید به مصرف جانشینهای شکر تشویق شوند و به جای شکر از موادی مانند استویا استفاده کنند. استویا گیاهی بوده و قدرت شیرین کنندگی زیادی دارد.

 

 

۴۲۴۲

کد خبر 781718

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =