۰ نفر
۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۴:۳۴

جهانگیری که معتقد است اکثر گروه‌های اصلاح‌طلب از موسوی حمایت می‌کنند.

اسحاق جهانگیری به همراه حسین مرعشی و رضا امراللهی از جمله اعضای شورای مرکزی حزب کارگزاران سازندگی هستند که به حمایت از میرحسین موسوی پرداخته‌اند. برخی دیگر از اعضای این حزب نیز - از جمله غلامحسین کرباسچی- از مهدی کروبی حمایت کرده‌اند و این در حالی است که حزب به صورت کلی از موسوی اعلام حمایت کرده است. جهانگیری که معتقد است اکثر گروه‌های اصلاح‌طلب از موسوی حمایت می‌کنند، حضور دو نامزد از سوی جناح متبوعش در انتخابات ریاست جمهوری دهم را نه تنها موجب کاهش رأی نمی‌داند بلکه آن را موجب قدرت بیشتر اصلاح‌طلبان عنوان می‌کند.

او که تجربه دو دوره‌ نمایندگی مجلس، یک دوره استانداری اصفهان در دولت اکبر هاشمی رفسنجانی و دو دوره وزارت صنایع و معادن در دو دولت سیدمحمد خاتمی به همراه دارد ضمن آنکه از برنامه‌های اقتصادی موسوی حمایت کرده و همه را مبتنی‌بر شرایط روز کشور و دنیا می‌داند بر سخنان برخی که - بدون ارائه مدارک و اسناد- برنامه‌های وی را کارساز دوران جنگ تحمیلی و همچنین به سمت اقتصاد دولتی می‌دانند، خط بطلان کشید. او تصریح می‌کند که «موسوی یک شخصیت شناخته شده است که حتماً معیشت مردم را به گونه‌ای کنترل خواهد کرد که وضعیت آنان تا پایان دوره بهتر شده باشد.» او نخست‌وزیر هشت سال دفاع مقدس را مردی که از خردجمعی استفاده می‌کند، عنوان می‌کند و می‌گوید: «برخی مشکلات ما حاصل تصمیمات فردی و غیرکارشناسی است.» گفتگوی «خبر» با وی را می‌خوانید:

برای انتخابات ریاست جمهوری دهم از سوی اصلاح‌طلبان آقایان میرحسین موسوی و مهدی کروبی اعلام نامزدی کرده‌اند چرا بحث اجماع این دو نفر به نتیجه نمی‌رسد و یا اینکه یک نفر به نفع دیگری کنار برود؟
این موضوع به هیچ عنوان در میان این دو نفر مطرح نیست که بخواهد به نتیجه برسد یا نرسد و تاکنون به عنوان موضوعی که در دستور کار آقایان باشد و روی آن بحث کنند، وجود نداشته است. ضمن آنکه عکس آن مطرح بوده است که هر دو در صحنه انتخابات حضور داشته باشند و فعالیت کنند که انشاء‌الله نتیجه مطلوب کسب کنند.

به نظر شما اگر از سوی اصلاح‌طلب‌ها یک نامزد معرفی شود و همه پشت سر او قرار گیرند، شانس پیروزی اصلاح‌طلبان بیشتر خواهد شد؟

در حال حاضر دو تحلیل در مورد نامزدهای موجود اصلاح‌طلبان مطرح است. برخی معتقدند رأی‌های این دو نفر، رأی واحدی نیست و متفاوت است و حضور هر دو، قدرت بیشتری به اصلاح‌طلب‌ها می‌دهد که از سطح محدود رسانه‌ای که دارند حداکثر استفاده را ببرند.

یک تحلیل دیگر هم آن است که اگر یک نفر باشد قدرت تأثیرگذاری بیشتر خواهد بود اما به نظر می‌آید که تحلیل اول بیشتر مورد توجه قرار گرفته است. خصوصاً آنکه اصلاح‌طلبان هیچ رسانه‌ای ندارند و باید از فرصت‌هایی که رسانه ملی ایجاد می‌کند حداکثر استفاده برای تبیین شرایط موجود کشور را انجام دهند.

آیا این احتمال وجود دارد که آقای کروبی به نفع مهندس موسوی کنار بکشد؟

تنها چیزی که می‌توانم پیش‌بینی کنم آن است که هدف هر دو نامزد و طرفدارانشان تغییر شرایط موجود است. هر آنچه که تشخیص دهند در جهت این هدف کمک می‌کند به نظرم برایشان مهم خواهد بود و تصمیم می‌گیرند. ضمن آنکه این تصمیم که یک نفر به نفع دیگری کنار برود و یا هر دو تا آخر در صحنه باشند، با خود این دو نفر است.

در کنار ستادهای انتخاباتی مهندس موسوی، ستادهای دیگری هم تشکیل شده که همه از مهندس حمایت می‌کنند که از جمله آن ستاد آقای امین‌زاده است، حضور این ستادهای موازی را ضعف می‌دانید؟ و آیا بهتر نیست همه در یک ستاد واحد فعالیت کنند؟

حضور این ستادها در کنار هم ضعف تلقی نمی‌شود زیرا افرادی که از آقای موسوی اعلام حمایت کرده‌اند باید این حمایت را به گونه‌ای در جامعه منتقل کنند، ستاد آقای موسوی، ستادی است که خودشان تشکیل داده‌اند. ضمن آنکه گروه‌های علاقمند به حمایت برای آقای موسوی، می‌توانند در قالب ستادهای مستقلی که سیاست‌های کلی و اصلی را از ستاد مرکزی مهندس موسوی تدوین می‌کند، دریافت کرده و فعالیت داشته باشند.

بنابراین حضور ستادهای موازی را ضعف نمی‌دانید؟

این یک طراحی است که همه گروه‌ها بتوانند از این فرصت استفاده کنند برای حمایت از نامزد موردعلاقه‌شان که همان آقای مهندس موسوی است.

برنامه‌های اقتصادی که آقای موسوی مطرح کرده‌اند بیشتر شعاری است و در محور کلی عنوان شده و جاذبه رأی‌آوری ندارد. به نظر شما بحث‌های اقتصادی وی باید چگونه مطرح شود تا جاذبه بیشتری داشته باشد؟ البته نه مانند شعار دادن 50 یا 70 هزار تومان به هر فرد.

مهندس موسوی در مقابل یک سری مسائل قرار داشت، از جمله آنکه سابقه مدیریت در دوران جنگ داشته است و در آن دوران ضرورت اقتصاد کشور، خاص همان زمان جنگ بوده است. برخی تصور می‌کردند که در دوره فعلی هم ممکن است همان سیاست‌های اقتصادی اعمال شود. به همین دلیل او یک سری اصول را اعلام کرد که آن اصول اقتصادی در دولت آینده اعمال خواهد شد، ممکن است کسانی که آن اصول را شنیده باشند موضوعی مانند مبارزه با گرانی و یا اشتغال طرح نشده باشد.

اصولی که از سوی مهندس موسوی مطرح شده، برای آن است که نشان دهد سیاست‌های زمان فعلی با سیاست‌های زمان جنگ کاملاً متفاوت است. در شرایط فعلی کشور، بخش خصوصی گرداننده اصلی کار‌های اجرایی اقتصاد خواهد بود و سیستم بانکی از آزادی عمل فعالیت‌های خود برخوردار خواهد بود و بانک مرکزی به عنوان نمادی که سیاست‌گذاری پولی می‌کند از استقلال کامل برای اعمال سیاست‌هایش برخوردار بود.

در واقع یک سری سیاست‌های کلی را ارائه کردند اما برنامه‌های اقتصادی اکنون در برنامه‌هایشان تدوین می‌شود و جهت‌گیری‌های برنامه اقتصادی وی همان جهت‌گیری‌هایی است که مورد توجه و نیاز مردم است یعنی به مسئله تورم و گرانی، بیکاری و اشتغال و معیشت و زندگی مردم به صورت خاصی پرداخته شده است همچنین به مسئله توسعه طرح‌های بلند مدت که آینده کشور را تثبیت می‌کند مانند نفت و گاز و برق که در حال حاضر مشکلات جدی در مورد آنها داریم و حتی در زمستان با قطعی گاز و در تابستان با قطعی آب و برق روبه‌رو هستیم. همه و همه در برنامه اقتصادی در نظر گرفته شده است.

مهمترین جاذبه برنامه اقتصادی موسوی چیست؟

مهندس موسوی حتماً معیشت مردم را به گونه‌ای کنترل خواهد کرد که زندگی مردم از ابتدای دوره ریاست جمهوری تا پایان دوره بهتر شده باشد و طرح‌های توسعه کشور سرعت خوبی به خود بگیرد.

آقای موسوی در صحبت‌های خود بیشتر بر روی سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی و شورای‌های 14گانه تکیه دارند، آیا بهتر نیست به موضوعات دیگر هم بپردازند؟

پیام این موضوع آن است که در سیستم مهندس موسوی خرد‌جمعی و عقلانیت حاکم خواهد بود و تصمیم‌گیری‌ها فردی و شخصی نیست زیرا برخی از مشکلاتی که داریم نتیجه تصمیمات فردی و غیر کارشناسی است. مهندس موسوی در واقع می‌خواهند بگویند که من سیستمی را طراحی و احیا خواهم کرد که نتیجه آن تصمیم‌گیری بر پایه خرد‌جمعی و عقلانیت باشد لذا به همین دلیل در سخنان خود بر احیای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی به صورت مستقل و فعالیت شورا‌های 14 گانه تأکید می‌کند.

رای مهندس موسوی در میان مجموعه‌ها و احزاب اصلاح‌طلب به چه صورت است؟

گروه‌های اصلاح‌طلب همه از آقای میر‌حسین موسوی حمایت کرده و این حمایت را نیز اعلام کرده‌اند.

آقای خاتمی دارای رای قابل توجهی در میان مردم بود با استعفای وی آیا این آراء به صندوق موسوی ریخته خواهد شد؟ زیرا طرفداران آقای کروبی معتقدند این آرا به سمت وی خواهد رفت.

این موارد تحلیلی است اما آنچه مهم است آن که آقای خاتمی به صورت کامل از مهندس موسوی حمایت می‌کند. گروه‌های اصلاح‌طلب هم حمایت می‌کنند. خود مهندس موسوی هم پتانسیل فعالی است. آقای کروبی هم کار‌های خود را انجام می‌دهند و باید دید که نتیجه انتخابات چه می‌شود.

پس آرای آقای خاتمی به کدام سمت می‌رود؟

باتوجه به اینکه آقای خاتمی موضع خود را روشن کرده است تا حدودی مسئله مشخص است اما فعالیت ستاد‌های مهندس موسوی هم در این میان که چه میزان آرا را به سمت مهندس بیاورند مهم است.

برخی عنوان می‌کنند که گروه‌ها و افراد حامی مهندس موسوی تنها بیانیه می‌دهند و در عمل کاری انجام نداده‌اند. آیا شما هم چنین برداشتی دارید؟

حامیان مهندس موسوی در عمل نشان خواهند داد که به صورت جدی از وی حمایت خواهند کرد زیرا اجباری در دعوت از آنها نبوده است که بخواهند اسماً حمایت کنند و در عمل کاری انجام ندهند. کسانی که علاقه‌مند به مهندس موسوی بوده و راه و روش او را برای کشور مفید می‌دانند به طور قطع عملاً نیز خود را اثبات کرده و از او حمایت می‌کنند.

کد خبر 7848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 6 =