۰ نفر
۲ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۵:۴۵

ایسنا نوشت: ساختار نهایی سیاست دفاعی سالانه آمریکا شامل شروطی درباره روند حمایت واشنگتن از ائتلاف عربی در یمن است.

به گزارش روزنامه القدس العربی، کارکنان کمیته سرویس‌های مسلح در مجلس سنای آمریکا ساختار نهایی قانون "اقدام مجوز دفاع ملی" را فاش و اعلام کرد که یک نسخه از این ساختار از ائتلاف عربی به رهبری عربستان می‌خواهد قبل از اینکه ارتش آمریکا به جنگنده‌های این ائتلاف در یمن سوخت‌رسانی کند به معیارهای مشخصی پایبند باشد.

یکی از کارمندان ارشد این کمیته اعلام کرد که یمن همچنان مورد توجه تعدادی از اعضای کمیته است.

ائتلاف عربی از سال ۲۰۱۵ حملاتی را علیه انصارالله یمن آغاز کرد و در این عملیات آمریکا به عربستان کمک تسلیحاتی، اطلاعاتی و لجستیکی نظیر سوخت‌رسانی به هواپیماهای ائتلاف ارائه می‌کند.

انتقاد اعضای کنگره از ائتلاف عربستان با افزایش کشته شدن غیرنظامیان در حملات آمریکا، رو به افزایش است. به موجب حکمی که در قانون مذکور آمده، وزیر خارجه باید به کنگره اعلام کند که ائتلاف عربی برای پایان جنگ و کاهش فاجعه انسانی تلاش می‌کند. بدون اذعان به این مساله آمریکا مانع سوخت‌رسانی به جنگنده‌های عربستان در مأموریت‌های جنگی خواهد شد اما در مأموریت‌های دیگر مثل هدف قرار دادن القاعده یا داعش می‌تواند به جنگنده‌های عربستان سوخت‌رسانی کند.

وزیر خارجه همچنین می‌تواند دلیلی ارائه کند که به دلایل امنیت ملی اجازه سوخت‌رسانی به جنگنده‌های ائتلاف عربی را بدهد اما نمی‌توان بدون ارائه توجیهات کافی به کنگره این اقدام را انجام داد.

کارمندان کمیته سرویس‌های مسلح همچنین فاش کردند که براساس این قانون جنگنده‌های امارات نمی‌توانند بدون رعایت این حکم به حمایت آمریکا درباره سوخت‌رسانی دست یابند.

در بیانیه کاخ سفید آمده است که دولت آمریکا نگرانی کنگره درباره اوضاع انسانی یمن را درک می‌کند اما کنگره در حل مشکل حمایت مالی ایران از انصارالله و نتایج آن شکست خورده است.

52310

کد خبر 791998

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =