۰ نفر
۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۰۴:۱۶

ستاد انتخابات کروبی دبیرکل حزب اعتماد ملی تنها ستادی است که پیش از سایر ستادهای انتخاباتی فعالیت‌هایش را شروع کرده است.

یاسرفاتحی

 این نامزد ریاست جمهوری اصلاح‌طلب توانست اولین‌های انتخابات ریاست‌جمهوری دور دهم را به خود اختصاص دهد. اولین واردشونده به انتخابات، اولین کنفرانس خبری انتخاباتی، ‌اولین سفر انتخاباتی استانی و ‌اولین سخنرانی انتخاباتی در دانشگاه.

گرچه پیوند فعالیت‌های ستادهای انتخاباتی کروبی با فعالیت‌های دفاتر حزب اعتماد ملی تاریخ دقیقی از شروع به کار این ستاد به ما نمی‌دهد و به نظر می‌رسد که منسجم‌ترین ستاد در بین ستاد‌های انتخاباتی نامزدهای احتمالی از آن کروبی است ولی باید اعتراف کرد که در واقع ستاد شیخ اصلاحات اینگونه نیست. غلامحسین کرباسچی، دبیر کل حزب کارگزاران که چند ماهی است پس از تأیید و تکذیب‌های بسیار به پذیرش ریاست ستاد انتخاباتی کروبی تن داد در مقابل تماس‌های مکرر «خبر» از پاسخگویی به سؤالات مربوط به ستاد تحت ریاستش امتناع کرد و علی رغم اینکه دبیرکل حزب اعتماد ملی همواره با تأنی و حوصله پاسخگوی سؤالات بی‌شمار خبرنگاران است، وی با لحنی که نشان از بی‌نظمی فعالیت‌های ستاد تحت‌الامرش دارد ارتباط را قطع می‌کند. رؤسای کمیته استان‌ها و روحانیون ستاد انتخابات کروبی نیز پاسخگویی به سؤالات «خبر» در خصوص نحوه تعامل و هماهنگی استان‌ها با مرکز ستاد را به بعد از انتخابات ارجاع می‌دهند تا با حوصله و تمرکز بیشتر پاسخگو باشند. 

 گویا گمان ایشان بر این است که کروبی در دیگر انتخابات‌ آینده ریاست‌جمهوری نیز شرکت خواهد کرد! از طرفی شاید انتقال دفتر ستاد به محل جدیدش در بلوار کشاورز مزید بر علت این آشفتگی باشد چه که این امر دیدار نزدیک ما از ستاد و نحوه فعالیت‌های آن را سلب کرد. اسماعیل گرامی‌مقدم، ‌سخنگوی حزب اعتماد ملی که این روزها علیرغم تمام مشغله‌های حزب با ستاد کروبی فعالیت دارد پیش از آنکه ما به آشفتگی ستاد کروبی اشاره کنیم به آن اشاره و در ادامه آن را رد می‌کند. وی با بیان اینکه منسجم‌ترین ستاد انتخاباتی هم اکنون از آن کروبی است، تصریح کرد: به دلیل تجربه کار حزبی و تشکیلاتی در ستادهای ما تنش وجود ندارد. انسجام کامل را ستاد‌های ما دارند. به هر حال بنا بر اظهارات گرامی‌مقدم، ستاد کروبی در تمام استان‌ها فعال است و هماهنگی کاملی بین استان‌ها و ستاد مرکزی این ستاد وجود دارد. 

استانداران خاتمی در ستاد کروبی
اگرچه خاتمی و نزدیکانش تمام تلاش خود را برای جلب حمایت اعضای دولت گذشته به نفع میرحسین موسوی به کارگرفته‌اند، سخنگوی اعتمادملی تحلیل دیگری دارد. وی با بیان اینکه یک‌سوم استانداران و فرمانداران دولت خاتمی با ستاد کروبی همکاری دارند، ‌خاطرنشان کرد: با توجه به تجربه گذشته و همچنین به خاطر نیروهای جدیدی که از گروه‌های مختلف از استان‌ها و شهرستان‌ها به ما پیوستند وضعیت روبه رشدی را میان همه ستادهای‌مان شاهد هستیم. نماینده سابق مجلس شورای اسلامی در ادامه حامیان کروبی را به دو دسته تقسیم کرد و افزود: یک دسته‌گروه‌هایی هستند که اعلام موضع نکرده و افرادشان را آزاد گذاشتند و دسته دیگر گروه‌هایی که اعلام موضع کردند، مثل مجمع روحانیون مبارز ولی اعضایشان مثل آقای ابطحی در ستاد ما هستند و از این قبیل افراد.

 هزینه کم ستاد
گرامی‌مقدم در واکنش به هزینه ستاد کروبی در پاسخ به این سؤال که آیا برآوردی راجع به هزینه‌ها داشته‌اند، گفت: حتماً این کار را انجام داده‌ایم، ولی آمار هزینه‌ها چیزی نیست که در اختیار شما گذاشته شود. وی در ادامه تصریح کرد: چون از قبل تشکیلات‌مان فعال بود هزینه‌های زیادی بر ما تحمیل نمی‌شود.

 کمیته مبلغین
عضو ستاد انتخابات کروبی با بیان اینکه برنامه مشخص تبلیغات ستاد در آینده اعلام خواهد شد، به سفرهای آینده کروبی اشاره کرد و افزود: حجت‌السلام کروبی به اکثر استان‌هایی که باقی مانده‌اند سفر خواهد کرد. به سایر استان‌ها نیز نمایندگان ایشان مثل بنده، کرباسچی، نجفی، عبدی، ابطحی، نوروززاده، ذاکری و منتجب‌نیا سفر خواهند کرد. وی به کمیته‌های راه‌اندازی‌شده در ستاد اشاره کرد و گفت: در ستاد انتخابات کروبی کمیته‌ای به نام کمیته اعزام سخنران داریم که توسط دکتر شکوری نماینده مجلس ششم اداره می‌شود. به نظر می‌رسد با اعزام مبلغین به استان‌ها گامی در جهت تبلیغ برنامه‌های آقای کروبی برداریم.

 ائتلاف «ساسی مانکن و شیخ»
اگر بگوییم ستاد این نامزد اصلاح‌طلب‌شگفت انگیزترین اخبار انتخاباتی را به خود اختصاص داده زیاد بیراه نگفته‌ایم. از خبر سخنرانی کروبی در پشت درب‌های قفل شده دانشگاه بوعلی همدان برای دانشجویان گرفته تا شعار «کروبی اوباما» در دانشگاه شریف. ولی عجیب‌ترین خبر، خبر دیدار دو تن از خوانندگان زیرزمینی رپ به نام‌های «ساسی مانکن و یاس» با کروبی بود. ماجرا از این قرار بود که جمعی به نام هنرمندان به درخواست الیاس حضرتی، عضو شورای مرکزی حزب اعتمادملی و از نزدیکان کروبی در راستای دیدار با اقشار مختلف مردمی به دیدار کروبی رفتند و حتی برخی شایعه اجرای زنده موسیقی توسط ساسی مانکن در حضور کروبی را دادند. پس از تکذیب و تأیید‌های بسیار کروبی در حاشیه سی و پنجمین نشست نمایندگان ادوار مختلف مجلس شورای اسلامی، دیدار خود با «ساسی مانکن» را تلویحا تأیید کرد و گفت: وقتی به من می‌گویند یک گروه و یا تعدادی می‌خواهند با من دیدار کنند، من نمی‌توانم برای دیدار با آنها گزینشی عمل کنم و بگویم افرادی بیایند و افرادی حضور پیدا نکنند. ولی ماجرای ساسی مانکن و شیخ به اینجا ختم نشد چه که یک هفته بعد سایت خبری نزدیک به دولت خبر داد که در پی دیدار کروبی با ساسی مانکن، ترانه انتخاباتی با صدای ساسی برای تبلیغ شیخ اصلاحات به بازار می‌آید. همچنین این سایت پیش‌بینی کرد که با انتشار این ترانه انتخاباتی علاقه‌مندان ساسی به شیخ روی آورند. همچنین حجت‌الاسلام نوری مشاور هنری کروبی و رئیس شاخه هنرمندان حزب اعتماد ملی در گفت و گو با «فارس» ضمن تأیید خبر این دیدار گفت: هم‌اکنون ساسی‌مانکن یکی از خوانندگان رپ کشورمان در شاخه هنرمندان ستاد انتخاباتی کروبی در حال فعالیت است.

 معاونت جوانان و دانشجویان
سعید قندهاری معاونت جوانان و دانشجویان ستاد انتخابات کروبی نیز در گفت وگو با «خبر» از تعریف ستاد جوانان و دانشجویان ذیل معاونت جوانان و دانشجویان ستاد انتخاباتی کروبی خبر داد و خاطرنشان کرد: در کل استان‌ها معاونت جوانان و دانشجویان فعال است و مسئولین آن نیز تقریباً مشخص شده‌اند. در همایش یکشنبه هفته گذشته مسئول بیست و نه استان مشخص و برنامه‌های استان‌ها ابلاغ شده است. وی افزود: طی جلساتی که با آقای کروبی داشتیم، برای معاونت جوانان و دانشجویان یک استقلال، الگو و استراتژی اساسی تعریف کردیم تا مطالبات جوانان را خود تدوین کنیم و از درون این قشر به کروبی منعکس شود. شاید شعارها و بیانیه‌های تنش‌زای این کاندیدای اصلاح‌طلب مثل درخواست لغو مجازات اعدام کودکان در قوانین ایران که از سوی مشاورانش «کلیدی‌ترین مسائل اجتماعی» تلقی می‌شود، در راستای مشاوره این معاونت و یا مشاوران حقوق بشری وی صورت گرفته باشد.

 ستارگان اصلاح‌طلب در اردوگاه کروبی
اعلام نامزدی کروبی واکنش‌های بسیاری از سوی گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی در پی داشت و این واکنش‌ها هنگامی بیشتر نمود پیدا کرد که به دنبال ورود میرحسین موسوی به صحنه رقابت‌های انتخاباتی سیدمحمد خاتمی از عرصه کنار رفت. ورود موسوی گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی اصلاح‌طلب را بر سر دو راهی موسوی _ کروبی گذاشت که نهایتاً منجر به این شد که علیرغم حمایت قریب به اتفاق احزاب و گروه‌های اصلاح‌طلب از موسوی برخی از شخصیت‌های این جناح از کروبی حمایت کنند. در میان چهره‌هایی که به اردوگاه کروبی پیوستند محمدعلی نجفی عضو اصلاح‌طلب شورای شهر تهران چهره برجسته‌ای است که از اعضای مؤسس حزب کارگزاران و عضو مستعفی شورای مرکزی این تشکل است. وی که مسئولیت برنامه‌ریزی اقتصادی ستاد انتخابات سیدمحمد خاتمی را بر عهده داشت، پس از انصراف وی به همراه دبیرکل حزب سابقش کروبی را بر نخست‌وزیر دوران جنگ ترجیح داد و از سوی کروبی به عنوان مشاور اقتصادی منصوب شد.

عطاء‌الله مهاجرانی وزیر ارشاد دولت خاتمی دیگر اصلاح‌طلبی است که همراه همسر خود جمیله کدیور نماینده سابق مجلس و دبیرکل انجمن روزنامه‌نگاران زن به اردوگاه کروبی رفت تا کروبی با صدور حکمی وی را به عنوان مشاور خود در امور مسائل و مشکلات ایرانیان خارج از کشور و همسرش را به عنوان مشاور خود در امور زنان منصوب کند. در این میان عباس عبدی نقش مشاور سیاسی و عماد‌الدین باقی مشاور در امور حقوق بشر، ‌مسعود نیلی مشاور چگونگی واگذاری سهام نفت به ملت و سیدمحمد علی ابطحی مشاور فرهنگی کروبی را ایفا می‌کنند. ابطحی عضو مجمع روحانیون مبارز که امسال وارد دهه پنجم عمر خود می‌شود برخلاف تصمیم تشکل سیاسی خود و نیز برخلاف نظر رئیس دولت اصلاحات که روزگاری ریاست دفتر و سپس معاونت پارلمانی‌اش را بر عهده داشت وارد حلقه مشاوران کروبی شد و خواست که به وی مشاوره فرهنگی دهد. وی با بیان اینکه «توسعه سیاسی و اصلاحات شعار پذیرفته شده توسط بخش اصلی جامعه به عنوان یک واقعیت است» به «خبر» می‌گوید: «راه پیشرفت و آینده کشور در سایه توسعه سیاسی و آزادی اطلاعات و ارتباطات است که در حقیقت منبع و معنای بخش فرهنگی اصلاحات خواهد بود.»با تمام این اوصاف اگرچه کروبی نتوانست در انتخابات ریاست‌جمهوری نهم پا به پای هاشمی و احمدی‌نژاد حتی به مرحله دوم انتخابات راه یابد یکی از نامزدهای احتمالی برای دهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری است که اخیراً در مواجهه با خبرنگارانی که از وی در مورد احتمال کناره‌گیری‌اش به نفع موسوی سئوالاتی داشتند، با تأکید بر اینکه قصد کناره‌گیری به نفع هیچ کاندیدی را ندارد، به آنان توصیه کرد که دیگر از این نوع سؤالات نپرسند.

کد خبر 7938

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 3 =