۰ نفر
۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۸ - ۱۹:۱۷

در حالی که تنها 33 روز به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده با ثبت نام کروبی و موسوی، تقریباً آرایش انتخاباتی مشخص شد.

 همان طور که پیش‌بینی می‌شد محسن رضایی، محمود احمدی‌نژاد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی چهار نامزد اصلی انتخابات با مراجعه به ستاد انتخابات ریاست جمهوری رسماً داوطلب انتخابات ریاست جمهوری شده و باید منتظر اعلام نتیجه تأیید صلاحیت‌ها از سوی شورای نگهبان باشیم. مهدی کروبی و میر‌حسین موسوی دو نامزد ریاست جمهوری دهمین انتخابات ریاست جمهوری بودند که صبح آخرین روز ثبت نام با حضور در ستاد انتخابات کشور در انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند.

 پیش‌دستی کروبی در ثبت نام
با وجود اعلام میرحسین موسوی مبنی بر اینکه صبح شنبه در ستاد انتخابات کشور حضور پیدا کرده و به صورت رسمی داوطلب ریاست جمهوری خواهد شد، مهدی کروبی دیگر نامزد جریان اصلاحات پیش‌دستی کرده و با حضور در ستاد انتخابات کشور رسماً نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد. مهدی کروبی که از سوی غلامحسین کرباسچی، رئیس ستاد انتخابات، سیدمحمدعلی ابطحی، عباس عبدی، جمیله کدیور و اسماعیل گرامی‌مقدم همراهی می‌شد پس از طی مراحل ثبت نام در سالن کنفرانس حضور پیدا کرد و به سؤالات خبرنگاران پاسخ گفت. دبیرکل حزب اعتماد ملی با اشاره به اینکه به دلیل حضور برخی بزرگان برای ثبت نام، زمان کافی برای حضور در جمع خبرنگاران ندارد، گفت: این انتخابات با سایر انتخابات‌ها تفاوت‌های بسیاری دارد. این انتخابات مهمترین آزمایش و امتحان برای اجرا و نظارت بر انتخابات است و چون رؤسای جمهور قبل دو دوره رئیس‌جمهور شده و رقابت جدی در دور دوم ریاست جمهوری با ایشان وجود نداشت، مشخص بود که آنان برای چهار سال دیگر برنده رقابت‌اند. وی افزود: در این انتخابات وضعیت به گونه دیگری است. در حالی که رئیس‌جمهور فعلی قانوناً حق دارد تا یک بار دیگر در انتخابات شرکت کند، رقابت انتخاباتی جدی است و چون دولت متولی کار است و امکانات کشور، بخشداران، فرماندهان و به خصوص وزارت کشور در اختیار دولت است، دولت باید کمال دقت را در بی‌طرفی داشته باشد، چون رقبا برای رقابت جدی با رئیس‌جمهور آمدند.

 شورای نگهبان توجه کند
داوطلب دهمین دوره ریاست جمهوری خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه شورای نگهبان به خصوص اعضای مؤثر آن بارها به صورت‌های مختلف حمایت خود را از دولت نهم اعلام کردند که از این جهت نقدی بر آنان نیست، اما نظارتشان با توجه به قدرتی که شورای نگهبان برای خود قائل است باید بی‌طرفانه باشد. وی افزود: شورای نگهبان یک آزمایش مهم دارد، باید به تمام زیرمجموعه‌هایش توجه دهد تا کمال بی‌طرفی را رعایت کنند و دقت کنند به تمام معنا این درخواست نظام جمهوری اسلامی، صاحبان اصلی قدرت یعنی مردم و خواست بنیانگذار انقلاب، رهبری و همه آحاد ملت است. کروبی نظارت شورای نگهبان را متوجه زمانی دانست که رئیس‌جمهور وقت نامزد ریاست جمهوری باشد و افزود: شورای نگهبان باید زمانی که تمام امکانات در اختیار دولت است، بتواند از حق ملت و نامزدها و نیز از خود رئیس‌جمهور دفاع کند بنابراین فلسفه وجودی این نهاد مبارک و مقدس این است که موارد قانونی را حفظ کند.

 رقیب جدی
دبیر کل حزب اعتماد ملی با تأکید بر اینکه ما رقیب جدی رئیس‌جمهوری فعلی هستیم افزود: تاکنون چنین امتحانی برای شورای نگهبان پیش نیامده و باید تمام سعی خود را به خرج دهد. وی در بخش دیگر سخنان خود به اظهارات فرمانده سپاه پاسداران اشاره کرد و گفت: برای من تعجب‌آور بود که ایشان آمده و بسیج را دو قسمت کردند. یکی بخش نظامی که نباید در انتخابات و سیاست دخالت کند و یک بخش فرهنگی که دخالت آن در انتخابات اشکالی ندارد. وی اظهارات فرمانده سپاه را بی‌نظیر و بی‌بدیل خواند و افزود: بسیجی که زیر نظر سپاه، افتخار همه ملت و برآمده از این ملت است، تشکیلاتی است که در اختیار نیروهای مسلح است و دخالت آن در انتخابات معنایی ندارد.

 هیچ وعده‌ای به کارگزاران ندادم
کروبی در واکنش به سؤالی که درباره حمایت برخی اعضای کارگزاران و اینکه این حمایت بر اساس وعده‌های وی به آنان است گفت: من نه در این لحظه و نه در گذشته به کسانی که به من محبت کردند وعده‌ای نداده‌ام و آن‌ها هم تا این لحظه از من سهم و مسئولیتی نخواستند ولی چنانچه مردم مرا بپذیرند و موفق شوم هم انسانی، هم اخلاقی و هم قانونی است که به نیروهایی که در کنارم هستند و مرا پذیرفته‌اند و با من همکاری می‌کنند، نقش اول را داد و البته نیروهایی که به من کمک می‌کنند همگی نیروهای ورزیده و کاردانی هستند. وی در پاسخ به سؤالی که علت پافشاری‌اش بر حضور در صحنه را جویا شده بود گفت: من در خود می‌بینم که اگر از سوی مردم پذیرفته شدم مدیر و خدمتگزار خوبی برای آن‌ها باشم. من جامعه‌ام را می‌شناسم، قدرت را به خوبی می‌شناسم و به راه تعامل و گفت‌وگو واقف هستم. همچنین چتری دارم که نیروهای عظیمی که ممکن است با دیگران کار نکنند، با من کار کنند.

 موسوی تنها آمد
دقایقی پس از اینکه کروبی ستاد انتخابات وزارت کشور را ترک کرد، میرحسین موسوی با پراید سفید رنگش به همراه چندتن از اعضای ستاد انتخاباتی‌اش که هیچ‌کدام شناخته شده نبودند وارد ستاد انتخابات کشور شد. میرحسین موسوی پس از ثبت نام در انتخابات ریاست جمهوری دهم مقابل دوربین‌های شبکه‌های خبری داخلی و خارجی قرار گرفت و متنی را که از قبل آماده کرده بود خواند. وی البته به هیچ پرسشی پاسخ نگفت.

 مستقل پا به صحنه می‌گذارم
نخست‌وزیر دوران جنگ در این بیانیه با بیان اینکه می‌خواهد درجهت تحقق جامعه‌ای پر از امید و نشاط تلاش کند، افزود: این آرمانی است که همه در برابر آن مسئولند. شرایط و حوادث، خواستی عمومی و مستقل از تمایلات گروهی و صنفی برای بهبود فراهم آورده است که بزرگ‌ترین سرمایه ما در مسیر پیش‌رو است. ما نمی‌توانیم این سرمایه‌ بزرگ را نادیده بگیریم و نباید با سرایت دادن تفاوت‌های خود به متن جامعه آن را از دست بدهیم؛ لذاست که اینجانب با اعلام گفتمانی که از همان روز نخست آن را در معرض نگاه ملت شریف قرار داده‌ام و همواره پذیرای اصلاح اصولگرایانه در آن هستم در عین دوستی با طیف‌های متنوع سیاسی و سپاسگزاری از تمام احزاب و تشکل‌هایی که به حمایت از پشتیبانی از این خدمتگزار مردم پرداختند، مستقل پا به صحنه می‌گذارم تا مرزبندی‌های جناحی این راه روشن را مسدود نکند. وی ادامه داد: استقلال اینجانب نه از سر تک‌روی و یا استغنا که از روی استمداد از تمامی توان‌هایی است که سعادت کشور منوط به همکاری آنان است.

 در حاشیه
عصر دیروز شایعه ثبت نام صادق طباطبایی یک بار دیگر شنیده شد، ولی وی برای ثبت نام در انتخابات حضور پیدا نکرد. ثبت نام تا ساعت 24 شنبه ادامه داشت و صبح امروز تعداد نهایی ثبت نام کنندگان توسط رئیس ستاد انتخابات کشور اعلام خواهد شد.

کد خبر 7997

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 0 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • محسن IR ۰۴:۵۲ - ۱۳۸۸/۰۲/۲۰
    0 0
    درود بر میرحسین موسوی.ما برای ایشان دعا می کنیم که پیروز شوند . از آقای کروبی هم می خواهیم که به نفع ایشان کنار بروند