۰ نفر
۵ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۹:۰۰
بزنگاه سرنوشت برای دولت دوازدهم

مجلس امروز کانون توجه افکار عمومی است. رئیس‌جمهور روحانی قرار است به ۶ سؤال نمایندگان پاسخ دهد. در هفته‌ها و روزهای اخیر ۲ چهره کابینه و رئیس بانک مرکزی حذف شدند. حالا نوبت رئیس‌جمهوری است که در کارزاری که فراهم آمده، مقابل منتقدان و مخالفانش برای بقا و یا قبول شکست خودنمایی کند.

حسن روحانی وعده داده است، این‌بار از تریبون مجلس هر آن‌چه را که پیش‌تر در بیانش ملاحظه‌کاری کرده را کنار می‌گذارد و به صراحت چرایی و چگونگی اوضاع جاری را تحلیل می‌کند. ناظران، سخنان رئیس‌جمهوری در مجلس را یکی از کلیدی‌ترین فرصت‌ها برای دولت اعتدال می‌خوانند. دلیل آن روشن است، یا رئیس‌جمهور به سیاق گذشته هم‌چنان کج می‌کند اما نمی‌ریزد و یا بدون محافظه‌کاری از کیان دولت و ایده‌هایی دفاع می‌کند که یک‌سال و اندی پیش از مردم رأی اعتماد دوباره گرفت.

اگر پرسش و نظارت حق مجلس است، اما دولت نیز باید این حق را برای خود محفوظ بدارد که در فقدان تریبون فعال، کارآمد و هم‌سو با خود در گستره رسانه‌های کشور از تصمیم‌ها و کارنامه‌اش در تریبون مجلس دفاع کند. مردم می‌خواهند چرایی اوضاع را به روشنی از کسی بشنوند که به زعم خود با عقلانیتی تعریف شده پای صندوق‌های رأی به او اعتماد کردند. حسن روحانی برای حفظ این اعتماد و یا از کف دادن آن فرصت زیادی ندارد. او باید که به اندازه انگیزه مردم در انتخابات سال ۹۶ به پرسش نمایندگان مجلس پاسخ دهد. اگر کم‌ترین ضعف در این باره احساس شود، بیش از آن‌که نتیجه جلسه به زیان استمرار دولت بینجامد، به اعتماد مردم آسیب می‌زند. در این میان، تکلیف براندازان بیرونی و مخالفان شناخته شده دولت روشن است. آنان از همان روز پیروزی دوباره دولت اعتدال، هر آن‌چه در توان داشته‌اند برای ایجاد شکاف میان مردم و دولت منتخب خود هزینه کرده‌اند. مهم، ترمیم و حفظ اعتماد مردمی است که راقم هر اتفاق در کشور خواهند بود. در کنار همه مشکلات جاری ، کمبود بزرگ همان ایده‌ای است که بتواند ضمن ارائه راه‌حل برای برون‌رفت از مشکلات، اعتماد مردم را به آینده جلب کند. این همان کاری است که رئیس‌جمهور روحانی نباید از آن غافل باشد.

بی‌تردید یکی از دلایل اصلی فراگیر نشدن اعتراضات اخیر، وفاداری اکثریت مردم به رأی اعتماد به دولت منتخب خود بوده است. آنان نیک می‌دانند که همه مشکلات جاری مربوط به برنامه‌ها و یا سیاست‌های اجرایی دولت نیست. بخش بزرگی از مشکلات یا میراث‌ دولت‌های گذشته است و یا محصول دیگرانی که در دولت نیستند اما قدرت تأثیر‌گذاری بر اوضاع را دارند. مصداق ساده این مدعا، مؤسسات مالی است که از همان شروع به کار دولت به مثابه اقدامی ایذایی و فرساینده علیه اعتماد و امید مردم عمل کرده است. مخالفان بیرونی از جمله دولت راست‌گرای ترامپ نیز عامدانه آماج حملات خود را متوجه توانایی دولت روحانی کرده است. نشانه‌گیری او علیه برجام، به معنای بی‌اثر ساختن پیامدهای بازگشت پیروزمندانه ایران به جامعه بین‌المللی و محروم کردن این کشور از دستاوردهای سیاسی‌ـ اقتصادی آن است.

تریبون مجلس برای حسن روحانی ۲ وجه دارد، لبه تیغی است در از کف دادن اعتبار خود و یا فرصت طلایی در بازسازی اعتباری که مخالفانش از هر دسته و گروه به تخریب آن مشغولند. همه نگاه‌ها به چگونگی بروز حسن روحانی در بزنگاه امروز معطوف است.

کد خبر 800206

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام US ۱۹:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  0 1
  جالبه روحانی باید فرافکنی کنه
 • بی نام US ۱۹:۰۹ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  0 1
  جناب خوش چهره باز هم ذولت قبل ؟؟؟؟ بعد 6 سال ؟؟؟ فساد افسار گسیخته الان چه ربطی به دیگران داره ؟ دولت باید پاسخگو باشه
 • بی نام US ۱۹:۱۰ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  0 1
  حالا چون دولت برنامه مشخصی نداره و توان اداره نداره باید تقصیرات رو گردن دیگران بندازه ؟؟
 • بی نام US ۱۹:۱۲ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  0 1
  از نظر شما این دولت نجومی کاملا بیگناه
 • بی نام US ۱۹:۱۴ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  0 1
  این حرفها دیگه خریداری نداره و خوب میدونیند مقصر اصلی دولت و قطعا روحانی مجبور به فرافکنی
 • بی نام US ۱۹:۱۵ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  0 0
  اگه دولت قبل مقصر برا روشن شدن ماجرا چرا دولت فعلی یک مناظره با مسولین دولت قبل برگدار نمیکنه این حرفها فقط محبوبیت دولت قبل رو زیاد میکنه
 • بی نام A1 ۲۱:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۶/۰۵
  2 0
  تمام حرفهای شما کاملا بجاست اما روحانی تا زمانی که حاضر نباشد تیم اقتصادی خود را بر کنارکند محالست اعتمادی بدست بیاوردکیست که نداند در مشهد با ان ثروت عظیم چه می گذرد کیست که نداند تک هست اما پاتکهای تماما غلط دولت را هم میبینیم ما میدانیم علم الهدی مصباح یزدی و رییسی چه که نمیکنند چون علاوه بر ثروت عجیب استان که به هیچ جا پاسخگو نیست نهادهای تفنگ دار و قلم به دست و ثروتمند را با خود دارند پس تا میتوانند در حق ملتی که به انها نه گفت بدمیکنند حتی به قیمت جنگ داخلی و نابودی ایران اما تیم اقتصادی روحانی وزرای احمق او چه؟ ظریف از محبوبترین به منفورها رسیده تبلیغات خزر و خلیج فارس جواب داده اما برجام نه حالا ظریف یک وطن فروش شده این قدرترین مهره دولت اما دولت هنوز سخن گو ندارد