۰ نفر
۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۱
چسب مافوق صوت، ناظر بر فشار خون

ایرنا نوشت: محققان یک برچسب مافوق صوت ساختند که قادر است فشار خون سرخرگ‌های موجود در عمق 4 سانتی‌متری بدن را اندازه گیری کند.

 

برچسبی که محققان دانشگاه سن‌دیه‌گو کالیفرنیا ساخته‌اند، قادر است به‌طور مستمر تغییرات فشارخون بیماران مبتلابه بیماری‌های قلبی و ریوی و همچنین بیمارانی را که تحت عمل جراحی بودند، اندازه‌گیری کند.

این برچسب با استفاده از فناوری مافوق صوت به‌صورت غیرتهاجمی سایر علائم حیاتی و فیزیولوژیکی را در عمق بدن اندازه‌گیری می‌کند. جنس این برچسب از یک صفحه نازک الاستومر ساخته‌شده که روی مجموعه‌ای از قطعات الکترونیکی متصل‌به‌هم در قالب الگویی موسوم به island-bridge تعبیه‌شده است.

هر قطعه الکترونیکی متشکل از الکترودها و حسگرهای پیزوالکتریکی است که هنگام عبور جریان، امواج مافوق صوت تولید می‌کنند. این امواج مافوق صوت امکان اندازه‌گیری مستمر قطر رگ‌های خونی را در عمق 4 سانتی‌متری زیرپوست فراهم می‌کند. سپس این داده‌ها با استفاده از یک نرم‌افزار خاص به شکل موج تبدیل می‌شوند. هر دره، قله، شکاف و ساختار کلی شکل موج نشان‌دهنده یک رخداد در قلب است. این سیگنال‌ها اطلاعات جزئی بسیاری را در رابطه با وضعیت قلب بیمار به دست می‌دهند.

در حال حاضر تجهیزات پوشیدنی تنها قادرند سیگنال‌های سطحی یا زیرپوست را اندازه‌گیری کنند. اما با بهره‌گیری از فناوری مافوق صوت می‌توان مجموعه وسیعی از سیگنال‌ها، رخدادها و فعالیت‌های بیولوژیکی را که در اعماق بدن و لایه‌هایی بسیار پایین‌تر از پوست رخ می‌دهد، با استفاده از یک شیوه غیرتهاجمی اندازه‌گیری کرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature Biomedical Engineering منتشرشده است.

چسب مافوق صوت، ناظر بر فشار خون

 

5656

کد خبر 804405

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 14 =