تسنیم به نقل از سی ان بی سی نوشت: چهار کشور چین، هند، ژاپن و کره جنوبی در ماه میلادی گذشته ۱.۵۷ میلیون بشکه در روز از ایران واردات نفت داشته اند که این مقدار ۴.۱ درصد کمتر از اوت ۲۰۱۷ بوده است.

 واردات نفت خام ایران توسط خریداران اصلی آسیایی آن در ماه اوت به پایین‌ترین حد خود در دو ماه گذشته رسید.

نفت خام

 

اطلاعات دولتی و ردیابی نفتکش ها نشان می دهد پیش از آغاز تحریم های آمریکا بر تهران، بیش از 80 درصد از واردات نفت کره جنوبی از ایران کم شده است. چین، هند، ژاپن و کره جنوبی ماه گذشته 1.57 میلیون بشکه در روز از ایران واردات نفت داشته اند. این مقدار 4.1 درصد کمتر از اوت 2017 بوده و نسبت به ماه گذشته 300 هزار بشکه در روز کاهش داشته است.

انتظار می رود در ماه های آینده کل خرید نفت خام از ایران توسط این چهار کشور باز هم کاهش یابد. واشنگتن متحدانش را تحت فشار گذاشته تا با آغاز تحریم ها در 4 نوامبر واردات نفت از ایران را به صفر برسانند. ژاپن به همراه کره جنوبی موقتاً بارگیری نفت ایران را متوقف کرده و مشخص نیست آیا دولت آمریکا معافیتی برای توکیو در نظر میگیرد یا نه.

واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه اوت 84.2 درصد کاهش یافت و به 64516 بشکه در روز رسید. این کشور برای اولین بار در 6 سال اخیر کل بارگیری نفت ایران را از ماه جولای متوقف کرده است. حجم کاهش واردات نفت کره جنوبی از ایران در ماه اوت بسیار بیشتر از رقمی بود که ژاپن واردات نفت ایران را در این ماه افزایش داد. وردات نفت ژاپن با 65.3 درصد افزایش در ماه اوت به 475 177بشکه در روز رسید.واردات نفت چین از ایران در ماه اوت نسبت به سال گذشته 2.3 درصد رشد داشت در همین حین واردات نفت هند در ماه اوت 55.9 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت و به 800 522 بشکه در روز رسید.

وزیر خارجه ایران در روز سه شنبه گفت هند به خرید نفت از ایران متعهد است و به روابط اقتصادی بین دو کشور ادامه می دهد.

۲۲۳۲۲۴

 

کد خبر 807957

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =