خراسان نوشت: چهار سال پیش ازدواج کردم. بعد از دو ماه فهمیدم شوهرم هم معتاد است و هم با یک زن رابطه دارد. تصمیم گرفتم زندگی کنم و او را بسازم. بعد از دو سال هم اعتیادش را ترک کرد و هم رابطه های نامناسبش را. بعد از یک سال دوباره معتاد شد و بازهم با تلاش من ترک کرد. این روزها خیلی رفتارهایش خوب شده اما تقریبا از شش ماه پیش هیچ حسی به او ندارم و می خواهم جدا شوم. با این حال می ترسم در آینده پشیمان شوم. چه کنم؟

مشاور در پاسخ نوشت: شما دوران سختی را پشت سر گذاشته اید. زندگی مشترک با امیدها و آرزوهایی آغاز می شود و هنگامی که فرد با چیزی متفاوت از آن چه تصور کرده است، روبه رو می شود به لحاظ درونی احساسات متناقضی را تجربه خواهد کرد. شما توانسته اید به دلایل مختلف که ممکن است شخصیت شما و ویژگی های آن، تربیت دوران کودکی تان یا باورها و عقاید شخصی تان باشد در مواجه شدن با مشکلات زندگی مشترک تان که جدی و بغرنج نیز بوده اندبا اقتدار و استقامت رفتار کنید و این مسئله ای قابل تقدیر است.

دلیل این همه ایستادگی‌تان چیست؟
پیش از هر چیز این مسئله را که چه چیز باعث شده در برابر این مشکلات ایستادگی کنید، شناسایی کنید. انگیزه ابتدایی شما از انجام این کارها(ترک دادن دوباره شوهرتان از بند اعتیاد و روابط نامناسب) چه بوده است؟ رفتارهایی که هر کدام شان می تواند یک زندگی مشترک معمولی را با دردسرهای غیر قابل جبرانی مواجه کند. با بررسی این مطلب قادر خواهید بود به درک روشن تری از این موضوع برسید که چه چیز اکنون باعث شده به رغم از بین رفتن مشکلات ابتدایی، انگیزه ای برای ادامه زندگی نداشته باشید.

احساسات و دلایل خود را بررسی کنید
پیش از هر تصمیمی لازم است شما از دلایل خود برای اتخاذ آن آگاه شوید. چه موضوعی باعث می شود دلیلی برای ادامه زندگی مشترک تان نداشته باشید؟ از آن جایی که مدت زیادی به لحاظ روانی تحت فشار بسیار قرار گرفته اید، این مسئله دور از انتظار نیست که پس از آن که شرایط بحرانی فرونشسته است، احساسات سرکوب شده که در دوران بحران مجالی برای بروز آن ها وجود نداشته، خود را نشان دهند. شما ممکن است اکنون در حال تجربه احساساتی باشید که در زمان بروز مشکلات به خود اجازه تجربه آن ها را نداده اید. در این صورت می توان با بررسی و حل و فصل احساسات تان، تصمیم واقع بینانه تری برای ادامه زندگی مشترک یا جدایی تان بگیرید. این مسئله بسیار حائز اهمیت است که دلایل خود را برای گرفتن تصمیم به صورت شفاف و روشن بدانید. هر چند بهتر است در این زمینه با یک متخصص نیز پیش از عملی کردن تصمیم تان مشورت کنید.

احتمالا دچار کرختی روان‌شناختی شدید
به طور طبیعی پس از دوران ناخوشایندی که تجربه کرده اید، احساس کسالت و کرختی روان شناختی دور از انتظار نیست. برای آن که بتوانید به روحیه سابق تان باز گردید، نیاز دارید مدتی را به فعالیت هایی که به شما انرژی می دهد و خوشحال تان می کند روی آورید. سعی کنید علایق شخصی تان را دنبال کنید و برای خودتان وقت بگذارید. اگر تمایل دارید حتی می توانید فعالیت های دو نفره با همسرتان تنظیم کنید که باعث شود اوقات خوشی را سپری کنید. این کار باعث می شود که بتوانید این رابطه را به صورت تعاملی و دونفره بازسازی و نیز احساس کنید تنها کسی نیستید که در این رابطه تلاش کرده اید. فراموش نکنید که شوهرتان هم قدم های بزرگی برداشته است و بالاخره علاوه بر ترک روابط نامناسب، دو بار از پس غول اعتیاد هم برآمده است که به احتمال زیاد به خاطر شما و البته با کمک شما این موفقیت ها به دست آمده است. بدین ترتیب و با توجه به این نکات، شما به همراه همسرتان قادر خواهید بود رابطه خود را نیز بازسازی کنید.

17231

کد خبر 808688

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 4 =