راهبرد تغییر الگوی فروش نفت برای رویارویی با تحریم‌ها؟!

سفیر اسبق ایران در اردن گفت: باید از برخی اقدامات جزیره‌ای در فروش نفت پرهیز کنیم و از طرفی راهبردی همه جانبه برای تعاملات خارجی به خصوص در حوزه انرژی و نفت با کشورهای مختلف داشته باشیم.

نصرت‌الله تاجیک سفیر اسبق ایران در اردن، در خصوص لزوم برخورداری از راهبردی مشخص در حوزه نفت با توجه به شرایط ایجاد شده پس از مخالفت بعضی از کشورها همچون چین و هند با درخواست آمریکا مبنی بر عدم خرید نفت ایران، اظهارداشت: اگر چه نسبت بخش‌های مختلف موثر در تولید ثروت ملی در جهان تغییر کرده و امروز بخش های خدماتی نقش بیشتری در تولید ثروت پیدا کرده اند ولی با این تفاسیر هنوز هم انرژی نقش مهمی نه تنها در اقتصاد بلکه زیست سیاسی اجتماعی و فرهنگی کشورها و مردم جهان دارد.

تاجیک گفت: بنابراین می شود این ادعا را داشت که انرژی در تامین معیشت بشریت نقش عمده ای دارد و تدوین راهبرد چگونگی تامین آن از سوی دولت‌های مصرف کننده انرژی یکی از مهمترین وظایف این کشورها است. اما از سوی دیگر نیز تولید کنندگان انرژی نیز باید دارای راهبردی باشند که در راس آن تامین دائمی، راحت و با قیمت معقول انرژی است.

وی افزود: در مورد ایران علاوه بر این امر متاسفانه به دلیل وابستگی بیش از حد اقتصاد و معیشت مردم به درآمد حاصل از صادرات نفت برای ایجاد زیرساخت‌های کشور و هم تامین حداقلی رفاه عمومی باعث شده که لزوم توجه بیشتر ما به تدوین راهبردی برای استفاده بهتر از منابع انرژی‌مان در ایجاد یک رابطه پایدار همکاری‌های اقتصادی با کشورهای مصرف کننده در راستای تامین منافع ملی احساس شود.

سفیر اسبق ایران در اردن ادامه داد: کشورهای آسیای شرقی همچون چین، هند، ژاپن و دیگر کشورهای در حال توسعه که به عنوان اقتصادهای برتر آسیا از آنها یاد می شود، به دلیل وابستگی به نفت منطقه خاورمیانه، می توانند نقش مهمی در همکاری های اقتصادی با ایران داشته باشند. اگر کشورهای آسیای شرقی از جمله چین و هند بتوانند خواست و اراده خود را برای پیشبرد اهدافی که دارند عملیاتی کنند می تواند نتایج مثبتی برای ما به همراه داشته باشد. اما از طرف دیگر بنا به سلطه آمریکا در حوزه اقتصادی و تجاری در جهان طبیعی است که این کشورها در مسیر اجرایی کردن خواست خود و تداوم تامین نفت خود از ایران با مشکلاتی مواجه خواهند بود.

تاجیک با بیان اینکه به نظر برخی تحلیل گران به دلیل نیاز کشورهای جهان به نفت ایران، ممکن است ترامپ موفق به صفر رساندن فروش نفت ما نشود، تصریح کرد: از طرف دیگر ایران راه های دیگری هم برای فروش نفت خود در بازارهای جهانی دارد که این می تواند احتمال عملیاتی کردن خواست دولت ترامپ در موضوع نفت کشورمان را کاهش دهد.

وی افزود: ما نباید منتظر حوادث پیش روی باشیم و حالت منفعل داشته باشیم، همچنین باید در حوزه سیاست خارجی دقت بیشتری در تنظیم راهبرد فروش و همکاری نفت داشته باشیم و از برخی اقدامات جزیره ای هم پرهیز کنیم. بهتر است راهبردی همه جانبه برای تعاملات خارجی به خصوص در حوزه انرژی و نفت داشته باشیم.

این دیپلمات سابق کشورمان گفت: اگر ایران بتواند ابتکار عمل را در بازاریابی و فروش نفت به مشتریان نفتی به دست بگیرد و همکاری بیشتری با مشتریان فعلی داشته باشد و از طرفی حتما راهبردی مشخص را تعیین کرده باشد، می‌تواند از این دوره پرفشاری که دولت آمریکا بر ما تحمیل کرده عبور کند. پیشنهاد من این است که ما می‌توانیم الگوهای فروش نفت خود را تغییراتی دهیم که الگوهای جدید ترغیب برانگیزتر برای مشتریان ما باشد تا آنها با نفعی که از آن می‌برند در برابر ترامپ ایستادگی کنند.

تاجیک با بیان اینکه هر دیپلماسی که در حوزه تجارت اقتصادی ما در بخش نفتی پیش گرفته شود اجرا کننده آن وزارت نفت خواهد بود، تصریح کرد: همانطور که گفتم این موضوع نیاز به اجماع و همکاری نهادهای مختلف داخلی دارد تا با رعایت اسناد بالادستی کشور بتوانیم راهبردی مشخص و کاربردی جهت بهبود وضعیت فروش نفت در بازارهای جهانی داشته و اجازه ندهیم آمریکا با اقداماتی که علیه ما انجام داده ما را مرعوب کند.

وی بیان کرد: ما اگر بتوانیم این موضوع را از حالت بخشی خارج کنیم و برخی نهادهای تصمیم‌ساز بالادستی از جمله شورای عالی امنیت ملی را وارد کنیم، می‌تواند ما را در پیشبرد این مساله کمک کند. به اعتقاد من یکی از مهمترین وظایف شورای عالی امنیت ملی تدوین راهبردی برای برون رفت کشور از تحریم‌های فعلی به خصوص در حوزه نفت است.

سفیر اسبق ایران در اردن در پایان خاطرنشان کرد: این راهبرد می‌تواند شامل دو بخش کلی باشد، اول آسیا و کشورهای این قاره از جمله هند و چین که ایران می‌تواند همکاری‌های بیشتری را با آنها داشته باشد و دوم اروپا که اگر ما بتوانیم تعریف مشخصی از سوئیفت اروپایی داشته باشیم و شاید وضعیت بهتری را در این حوزه تجربه کنیم. یعنی پول ناشی از فروش نفت در بانک جدید التاسیسی در اروپا نگهداری شود و خریدهای ما نیز از این منبع پرداخت شود.

منبع: خبرگزاری مهر مورخ ۹۷.۷.۲۵  با عنوان "لزوم تدوین راهبردمقابله باتحریم نفتی/الگوهای فروش نفت راتغییردهیم"

کد خبر 813260

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =