اختصاص کمتر از 50 درصد از اعتبارات احیای دریاچه ارومیه

ایسنا نوشت:استاندار آذربایجان‌شرقی گفت: طی سه سال گذشته، تخصیص اعتبار برای احیای دریاچه ارومیه زیر 50 درصد بوده است.

«مجید خدابخش» در جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه، با بیان این‌که احیای دریاچه ارومیه جزو اولویت‌های کاری ماست، اظهار کرد: با خشک شدن دریاچه ارومیه نزدیک به ۱۰ میلیون نفر در معرض تهدید قرار می‌گیرند که تبریز نیز یکی از پر جمعیت‌ترین نقاط در مسیر بادهای نمکی دریاچه بوده و ریزنمک‌ها می‌تواند زندگی مردم را فلج کند. 

وی افزود: طی چهار سال برای احیای دریاچه ستاد مرکزی ایجاد شد که در آن ۲۷ اولویت و راهکار به‌عنوان بسته تدوین شد و همه باید برای اجرای آن همکاری کنیم. 

استاندار آذربایجان‌شرقی با بیان این‌که جلسه شورای فرهنگی و اجتماعی احیای دریاچه ارومیه برای توجیه کشاورزان، باغداران و روستاییان برگزار می‌شود، گفت: برای جلوگیری از خشک شدن دریاچه 27 راهکار ارائه می‌شود. 

خدابخش با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای احیای دریاچه ارومیه، افزود: در حوضه آبریز دریاچه ارومیه برخی سدها متوقف و حدود 3500 حلقه چاه غیرمجاز مسدود شده است. 

وی افزود: آبیاری قطره‌ای و تحت فشار زمین‌های کشاورزی نیز مصرف آب را کاهش نداده بلکه افزایش زمین‌های زیرکشت در حوضه آبریز دریاچه ارومیه را به‌دنبال داشته است. 

استاندار آذربایجان‌شرقی خاطرنشان کرد: طرح تصفیه‌خانه فاضلاب شهر تبریز توسط شرکت آب و فاضلاب اجرا می‌شود و مقرر شده 120 میلیون متر مکعب آب را به پیکره‌ی دریاچه وارد کند، اما این پروژه نیز با کمبود بودجه مواجه است. 

 خدابخش با تأکید بر این‌که روستاییان و کشاورزان در حوضه آبریز دریاچه ارومیه باید متوجه موضوع خشک شدن دریاچه شوند، گفت: با خشکی دریاچه، زندگی روستاییان و دامداران تحت تاثیر قرار می‌گیرد و اگر معیشت جایگزین برای آن‌ها تعریف نکنیم با زور هم‌ نمی‌توانیم در جهت تحقق اهداف حوزه فرهنگی و اجتماعی گامی برداریم. 

وی از اختصاص ۳۴۰ میلیارد تومان تسهیلات بانکی ارزان قیمت برای روستاییان و مناطق محروم خبر داد و گفت: اگر در این مناطق پروژه‌های معیشت جایگزین، معرفی شود، می‌توانیم روستاییان را از لحاظ مالی تأمین کنیم.

46

کد خبر 820632

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 12 =