۰ نفر
۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۵
دیابتی‌های ایران ۲ برابر می‌شوند

ایرنا نوشت: علی جلیلی فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بزرگسالان گفت: پیش بینی می‌شود که تا سال ۲۰۳۰ میلادی آمار مبتلایان به ۹.۲ میلیون برسد که نشان می‌دهد تا حدود ۱۲ سال آینده آمار مبتلایان به دیابت نزدیک به ۲ برابر خواهد شد.

سازمان جهانی بهداشت و فدراسیون بین‌المللی دیابت در سال ۱۹۹۱ میلادی در پاسخ به گسترش روزافزون آمار ابتلا به دیابت در تمامی جوامع بشری، روز ۱۴ نوامبر (۲۳ آبان) را به نام روز جهانی دیابت نامگذاری کردند. این روز در سال ۲۰۰۶ توسط سازمان ملل متحد به عنوان یک روز رسمی به ثبت رسیده است.
روز جهانی دیابت، موعد بزرگترین کمپین اطلاع ‌رسانی در مورد عوارض و آسیب های ناشی از دیابت است که هر ساله با شعار مشخص در بسیاری از کشورهای دنیا برگزار می‌ شود.

علی جلیلی فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بزرگسالان به روند روبه رشد دیابت در دنیا اشاره کرد و گفت: تخمین زده می شود که در حال حاضر حدود ۵۰۰ میلیون نفر در اقصی نقاط دنیا به دیابت مبتلا باشند.

دکتر جلیلی اظهار داشت: سازمان جهانی بهداشت در گزارشی تخمین زده که در سال ۱۹۸۰میلادی ۱۰۸میلیون نفر مبتلا به این بیماری بودند که این تعداد در سال ۲۰۱۶ به ۴۲۲ میلیون نفر رسید.
وی با اشاره به این که شیوع سریع بیماری دیابت طی این مدت در اقصی نقاط جهان رخ داده است، افزود: درصد شیوع بیماری ( استاندارد شده براساس سن ) از سال از ۱۹۸۰ تاکنون نزدیک به ۲ برابر در جمعیت بزرگسال شده است.

ایران جزء مناطق با شیوع بالای دیابت است
فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بزرگسالان با اشاره به اینکه دیابت در خاورمیانه و شمال آفریقا بیشترین شیوع را دارد، گفت: ایران جزء مناطق با شیوع بالای دیابت است.

جلیلی اظهار داشت: دیابت نوع یک و ۲ در تمام دنیا از جمله کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در حال افزایش است و این کشورها برای کنترل این بیماری باید اقدامات جدی به عمل آورند.

وی با اشاره به اینکه دیابت انواع مختلفی دارد، گفت: دیابت تیپ ۲ حدود ۹۰ درصد انواع دیابت را به خود اختصاص می دهد. دیابت نوع یک و سایر انواع این بیماری شیوع کمتری دارند.

آمار مبتلایان به دیابت در ایران تا حدود ۱۲ سال آینده ۲ برابر خواهد شد
جلیلی با اشاره به این که تخمین زده می شود قریب به پنج میلیون ایرانی مبتلا به دیابت هستند، گفت: پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۳۰ میلادی آمار مبتلایان به ۹.۲ میلیون برسد که نشان می دهد تا حدود ۱۲ سال آینده آمار مبتلایان به دیابت نزدیک به ۲ برابر خواهد شد.

فوق تخصص غدد درون ریز و متابولیسم بزرگسالان به عوامل خطر ابتلا به دیابت اشاره کرد و گفت: افزایش وزن و چاقی از مهمترین فاکتورهای ابتلا به این بیماری است که هر دو عامل در کشور ما رو به افزایش است.

وی، فشارخون، اختلالات چربی خون و سابقه فامیلی را از دیگر عوامل ابتلا به این بیماری اعلام کرد و با اشاره به اهمیت دخالت خانواده ها در اصلاح سبک زندگی گفت: زندگی بدون فعالیت بدنی هم عامل مهمی در ابتلا به این بیماری است که بر این اساس، مردم برای پیشگیری باید تحرک بدنی خود را افزایش دهند.

۵۶۵۶

کد خبر 824593

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =