۲ نفر
۲ آذر ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۷

آخرین خبرها از وضعیت بازار مسکن

فروشندگان از بازار مسکن پایتخت عقب‌نشینی کردند

مصطفی‌قلی خسروی: بازار تهران ویترین بازار مسکن کشور است
فروشندگان از بازار مسکن پایتخت عقب‌نشینی کردند

رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت : بر اساس آمار بدست آمده از بازه زمانی ۹۷.۰۱.۰۱ تا ۹۷.۰۸.۲۸ تعداد کل معاملات و قراردادهای کشور ۸۹۲هزار و ۶۰۸ مورد بود.

رییس اتحادیه مشاوران املاک درباره وضعیت بازار مسکن تا آخر آبان ماه گفت: معمولا درماه های محرم و صفر میزان معاملات کاهش می یابد زیرا برخی از شهروندان در این ماه ها نسبت به خرید کردن اقدام نمی کنند بنابراین آمار معاملات تا حدودی کاهش می یابد. 

مصطفی قلی خسروی با بیان این مطلب به خبرآنلاین افزود: بررسی آمارها در بازه زمانی ۹۶.۰۱.۰۱ تا ۹۶.۰۸.۲۸ در مقایسه با مدت زمان مشابه در سال ۹۷ نشان می دهد تعداد معاملات در کل کشور یک درصد افزایش داشته است. 

وی ادامه داد:‌ در همین مدت تعداد مبایعه نامه ها ۱۵درصد افزایش داشته و میزان اجاره ها نیز ۱۴درصد کاهش یافته است.

وی بیان کرد: تعداد کل قراردادهای کشور ۹۶.۰۱.۰۱ تا ۹۶.۰۸.۲۸ برابر با ۸۸۰هزار و ۳۲۳مورد بوده و تعداد مبایعه نامه ها نیز برابر با ۴۰۸هزار و ۱۴ مورد بوده و ۴۶۲هزار و ۳۴۲ مورد اجاره نامه بوده است. 

خسروی گفت:‌ همچنین بر اساس آمار بدست آمده از بازه زمانی ۹۷.۰۱.۰۱ تا ۹۷.۰۸.۲۸ تعداد کل معاملات و قراردادهای کشور ۸۹۲هزار و ۶۰۸  مورد بود.از این تعداد ، مبایعه نامه های خرید  برابر با ۴۸۴هزار و ۲۵۹ مورد و مبایعه نامه اجاره  ۳۹۸هزار و ۴۳۲ مورد  بوده است. 

وی توضیح داد: این آمار متعلق به کشور است در آمار مربوط به تهران به اعداد دیگری می رسیم. 

وی گفت: در این بازه زمانی در تهران شاهد کاهش ۱۷درصدی تعداد کل معاملات هستیم و تعداد مبایعه نامه ها نیز ۱۹درصد و تعداد قراردادهای اجاره نامه نیز ۱۶درصد کاهش داشته است. 

وی بیان کرد: در مدت زمان ۹۶.۰۱.۰۱ تا ۹۶.۰۸.۲۸ تعداد کل قراردادهای شهر تهران برابر با ۲۸۱ هزار و ۵۳۳ مورد بوده و تعداد مبایعه نامه نیز برابر با ۱۳۹هزار و ۵۵۶ مورد و تعداد اجاره نامه نیز ۱۳۹هزار و ۶۳۵ مورد بوده است. 

همچنین در بازه زمانی ۹۷.۰۱.۰۱ تا ۹۷.۰۸.۲۸ تعداد کل قراردادها تهران برابر با ۲۳۳هزار و ۱۹۹مورد و تعداد مبایعه نامه ۱۱۳هزار و ۶۳۰ مورد و تعداد اجاره نامه ها نیز ۱۱۷هزار و ۷۶۰ مورد بوده است. 

وی درباره کاهش چشمگیر میزان معاملات مسکن در تهران گفت: تهران همیشه ویترین کل کشور است و سیاست ها زودتر لمس می کند و علاوه بر آن ماه های محرم و صفر میزان معاملات از سوی مردم کاهش می یابد

وی ادامه داد: همچنین تحولات تغییر وزاری جدید، سیاست‌های کاهش قیمت نرخ ارز، اقدامات قوه قضاییه سبب شده تا تهران زودتر از سایر شهرها این موارد را لمس کند. 
رییس اتحادیه مشاوران املاک تصریح کرد: در نتیجه شاهد کاهش میزان معاملات در بازار مسکن تهران هستیم. 

وی افزود: در بحث اجاره نامه ها باید گفت تعدادی از قراردادها دوباره تمدید شده و امیدواریم تعدادی نیز توانسته باشند خانه خریداری کنند. 

وی بیان کرد:‌ با توجه به اظهارات و برنامه های وزیر راه و شهرسازی احتمال دارد تا میزان ساخت و سازها در کشور افزایش یابد در نتیجه شاهد تاثیر این موضوع در بازار مسکن خواهیم بود. 

خسروی تاکید کرد:‌اکنون فروشنده ها نسبت به فروش املاک عقب نشینی کرده اند و خریداران وجود دارند که به اعتقاد بنده این اقدام فروشندگان اشتباه است زیرا بر این باورم که اگر پول در گردش باشد موجب افزایش برکت می شود و این ایده که ملک خود را نگه دارند تا افزایش قیمت یابد در واقعیت این چنین نیست. 

وی گفت: بعضی از فروشندگان اعتقاد دارند که ممکن است مسکن گران تر شود بنابراین نسبت به فروش املاک اقدام نمی کنند


این فعال بازار مسکن درباره میزان افزایش قیمت مسکن در ماه های گذشته نسبت به سال گذشته بیان کرد: در جاها و شهرهای مختاف میزان افزایش قیمت مسکن متفاوت بوده به طوری که در برخی مناطق و شهرها شاهد افزایش ۳۰، ۵۰ یا حتی ۱۰۰درصدی هستیم. 

وی تاکید کرد:‌ میانگین افزایش قیمت مسکن در کل کشور نسبت به سال گذشته ۴۰درصد بوده است. 

خسروی خاطر نشان کرد:‌با توجه کاهش شدید توان اقتصادی مردم،‌افزایش قیمت مسکن در ماه های پایانی سال امکان ندارد و بعید است.
۲۲۳۲۲۴

کد خبر 827199

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 9
 • علی رضایی فر IR ۰۹:۱۱ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  6
  خرید مسکن خوب، بهترین سرمایه گذاری نه تنها در ایران بلکه در کل دنیا است خیلی از سفته بازان ارز طلا وسکه را دیده ایم که بعضا ورشکست شده اند وکلی بدهکار شدند ولی در مورد سرمایه گذار مسکن به چنین موردی برخورد نکرده ایم
 • CA ۱۱:۲۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  26
  بنگاهی نظر نده اصلا خریدار نیست برای اینکه بگن خریدار است این حرف را می زنند،
 • IR ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  24
  عقب نشینی کردهاند چون دیگر خریدار ی که قیمتهای غیر واقعی انها را بدهد نیست
 • من IR ۱۱:۵۵ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  5
  پولی که در گردش نباشه و خودش بخواد پول خلق کنه که پول نیست. رباخواری است. پول فقط وسیله است و نه هدف
 • ۱۳:۳۹ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۲
  39
  مصاحبه های اینچنینی با هدف ترغیب به خرید و رونق گرانفروشی تهیه می شوند. ارزش واقعی مسکن بسیار کمتر از قیمتهای فعلی است. هوشیاری و آگاهی عمومی مانع فرصت طلبی بعضی ها می شود.
 • حميد IR ۱۱:۳۳ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  5
  باسلام/اوضاع توليد و عرضه مسكن در شهر تهران به شدت كاهش پيدا كرده و به لحاظ ساختارهاي موجود شهري ديگر امكان توليد مسكن به اندازه دورهاي قبل مقدور نيست،چراكه ظرفيت ميزان صدور پروانه ساخت و بار گذاري مسكن و جمعيت در شهر تهران تكميل شده است و جايي براي بار گذاري جمعيت بيشتر وجود ندارد .
 • IR ۱۲:۰۷ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۳
  8
  من همیشه گفتم و بازهم میگم برای مسکن تنها راهکار مالیات است مالیات بر اجاره مالیات بر نگهداری مسکن و مالیات بر رهن .اگر کسی از مستاجر ۵ میلیون مالیات می گیرد باید ۳میلیون آن را مالیات پرداخت کند یا اگر صاحب خانه ای هستی به ارزش ۲ میلیارد باید ماهیانه ۱۰ الی ۲۰ میلیون مالیات بدهی