۱ نفر
۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۶
ایران میزبان قهرمان افسانه‌ای چینی‌ها شد

بنایی صخره‌ای در زنجان، مشهور به معبد داش کَسَن (Dashkasan temple) در ۱۰ کیلومتری جنوب شرقی سلطانیه، در نزدیکی روستای ویر، از توابع همین بخش قرار گرفته است. این مجموعه در محوطه‌ای به شکل مستطیلی ناقص، به طول ۴۰۰ متر و عرض ۵۰ تا ۳۰۰ متر دیده می‌شود.

بنای داش کَسَن، بنای اژدها در سلطانیه

مجموعه‌ تاریخی داش کَسَن (Dashkasan temple) مرکب از ایوان‌ها، نقوش برجسته و محوطه‌های باستانی است که در جهات مختلف به ویژه نقش حجاری شده‌ اژدها، منحصر به فرد و قابل توجه‌ است. نمونه‌های مشابه نقش‌های اژدهای آن در جای دیگری از ایران دیده نمی‌شود. طبق نظر برخی باستان شناسان، قدمت این معبد به قبل از اسلام می‌رسد که در زمان ایلخانان نقوشی از جمله اژدها بر آن افزوده شده‌است.

بنای داش کَسَن، بنای اژدها در سلطانیه

از نظر نقشه و نگاره‌ی تزیینی، یکی از با ارزش‌ترین نمونه‌های معماری صخره‌ای در تاریخ ایران حساب می‌شود. در این معبد، تصویر دو اژدها به صورت قرینه در مقابل یکدیگر حجاری شده است. در داخل این محوطه سه طاق نسبتاً عمیق در دل کوه کنده شده است.

بنای داش کَسَن، بنای اژدها در سلطانیه

 در این معبد، نقش‌هایی از هنر چینی به کار رفته‌. نقش‌های اژدها به طول ۵ متر و عرض ۱٫۵ متر، بزرگ‌ترین نقش این معبد است. از دیگر نقش‌ها می‌توان به طاقچه‌های فاخری که در ضلع شرقی و غربی در کنار نقوش اژدها کنده شده‌اند اشاره کرد. این طاقچه‌ها مُقَرنَس‌های زیبایی دارد. همچنین نقوش اسلیمی که ماهرانه تراشیده شده‌اند با طرح‌های متنوع در آن دیده می‌شود. در ساخت این معبد، تقارن طولی در نظر بوده و این تقارن در کلیه‌ی بخش‌های معبد به چشم می‌خورد.

بنای داش کَسَن، بنای اژدها در سلطانیه

بنای داش کَسَن، بنای اژدها در سلطانیه

بنای داش کَسَن، بنای اژدها در سلطانیه

منبع : لست سکند

۲۱۲۱

کد خبر 827989

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۱۱:۱۶ - ۱۳۹۷/۰۹/۰۷
    3 2
    خوبه كه از كارشناسان چيني دعوت بشه كه اين محل را بررسي كنند شايد به فرهنگ اونا هم مربوط باشه. ميشه به اين صورت توريست چيني را هم براي ديدن اين محل آورد و شغل ايجاد كرد.