چند نکته‌ کاربردی برای گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

تصور یک سفر یا گردش بدون عکس گرفتن امکان‌پذیر نیست. این که در هر گردش و سفر صدها عکس بگیریم به یک عادت تبدیل شده است اما از بین این صدها عکس تصادفی که می‌گیریم فقط تعدادی از آنها به دل می‌نشیند و آن را با دوستانمان به اشتراک می‌گذاریم. چطور می‌توان عکس‌های بهتری در سفر گرفت؟ عکس‌هایی مثل حرفه‌ای‌ها. برای این که بدانیم چطور عکس‌های خوبی در سفر بگیریم نیازی نیست کتابی بخوانیم یا در دوره‌ای شرکت کنیم؛ فقط باید چند نکته اساسی را یاد بگیرید تا کیفیت‌ عکاسی خود را ارتقا دهید. پس با ما همراه باشید.

۱. از دوربین موبایل خود به شکل درست استفاده کنید

افراد کمی هستند که حاضرند پول زیادی برای خرید دوربین‌های حرفه‌ای DSLR پرداخت کنند و البته همراه بردن دوربین با متعلقاتش در هر گردش و سفر هم ایده‌ی جالبی نیست. حالا دوربین‌های موبایل به اندازه‌ای توانایی دارند که بتوان از آنها برای ثبت لحظه‌های ناب و منظره‌های خارق‌العاده استفاده کرد. برای استفاده بهتر از دوربین موبایل چند نکته زیر را رعایت کنید.

  • دوربین‌های موبایل در نور کافی عکس‌های بهتری می‌گیرند پس از نور روز استفاده کنید.
  • موقع عکاسی از فیلترها استفاده نکنید چون استفاده‌های بعدی از عکس مثل همان اعمال فیلترهای مختلف را بعد از عکاسی محدود می‌کنند.
  • عکس‌های موبایل را در حالت افقی بگیرید.

چند نکته‌ کاربردی برای گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

۲. اصول اولیه طراحی را در ترکیب‌بندی عکس‌ها به کار بگیرید

ترکیب‌بندی تصویر، کلیدی‌ترین نکته در ثبت یک عکس عالی برای جلب توجه بیننده است. چند ترکیب‌بندی مهم و اساسی در عکاسی وجود دارد که یادگیری آنها کار سختی نیست. برای مثال، قانون یک‌سوم را تمرین کنید. در قانون‌ یک‌سوم، عناصر مهم تصویر در محل برخورد خطوط افقی و عمودی که تصویر را به سه قسمت تقسیم می‌کنند باید قرار بگیرند تا بیش‌ترین توجه را جلب کند. با کمی جستجو در اینترنت می‌توانید چند ترکیب‌بندی دیگر را یاد بگیرید.

چند نکته‌ کاربردی برای گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

۳. از اکسپوژر استفاده کنید اما از زوم هرگز استفاده نکنید

اکسپوژر یا نوردهی به مقدار نوری که به گیرنده تصویر می‌رسد گفته می‌شود و در اکثر موبایل‌های با دوربین‌ متوسط به بالا به صورت دستی قابل تنظیم است. نوردهی در دوربین‌های قدیمی با باز ماندن دریچه لنز به مدت طولانی‌تر انجام می‌شد. اگرچه در دوربین‌های دیجیتال نوردهی متفاوت است اما همان کار را انجام می‌دهد. با تنظیم درست نوردهی می‌توان تصاویر باورنکردنی و جالب گرفت.

در مقابل، هرگز از زوم برای عکاسی با موبایل استفاده نکنید چون هرچه بیشتر زوم کنید از کیفیت تصویر شما کاسته می‌شود و همینطور اگر بدون پایه عکس می‌گیرید لرزش دست شما بیشتر روی تصویر زوم شده اثر خواهد گذاشت.

چند نکته‌ کاربردی برای گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

۴. عکس‌های دسته‌ جمعی بهتری بگیرید

گرفتن عکس دسته‌جمعی مثل ثبت خاطرات مشترک با بهترین انسان‌ها است. برای این که عکس‌های دسته‌جمعی بهتری بگیرید بهتر است بیش از حد ژست نگیرید چون عکس‌های دسته‌جمعی با حالت‌های طبیعی زیباتر و به یادماندنی‌تر هستند. همیشه چند عکس با فواصل مناسب بگیرید چون احتمال این که در عکس اول همه در بهترین حالت باشند کم است. نکته آخر این که به جز مونوپاد می‌توان از سه‌پایه‌های کوچک مسافرتی استفاده کرد تا تصاویری بهتر را ثبت کرد.

چند نکته‌ کاربردی برای گرفتن عکس‌های بهتر در سفر

در مسافرت بعدی خود این نکات را به یاد داشته باشید و بهترین عکس‌ها را ثبت کنید. شما چه نکات دیگری را در عکاسی خود استفاده می‌کنید؟

منبع:لست سکند

2121

کد خبر 828636

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 7 =