با این‌که اعلام شده حکم دایی قطعی است، اما نبی می‌گوید دایی می‌تواند به هر نهاد قضایی که خواست شکایت کند.

حکم کمیته استیناف فدراسیون فوتبال قاطع‌تر از آن بود که تصور می‌شد. این کمیته، فدراسیون فوتبال را در ماجرای شکایت علی دایی تبرئه کرد و علی دایی را مقصر شناخت. طبق رای کمیته استیناف، دایی هیچ طلبی از فدراسیون فوتبال ندارد و رای کمیته استیناف نیز قطعی و غیر قابل تغییر است.

در بخش‌هایی از این رای نوشته شده: «کمیته استیناف پس از بررسی مفاد قرارداد فیمابین فدراسیون فوتبال و علی دایی در تاریخ 1/1/87 و متمم های تنظیم شده و صرف نظر از اظهارات وکیل علی دایی درجلسه دادرسی که در تاریخ 18/5/89 برگزار شد و با عنایت به اظهارات طرفین با توجه به لوایح ارائه شده و صورت جلسات دادرسی ضبط شده در این پرونده، دادنامه ارائه شده را در خور نقض دانسته، چرا که قطع نظر از این که توافق طرفین در ادامه قرارداد و منوط بر توافق مالی در سال دوم است مقید به دلیل نیست و هیچ گونه دلیل و مدرکی که حکایت از توافق  بر حقوق مالی نماید ارائه نشده و وجود ندارد.»

این رای در ادامه نوشته: «اساسا از آنجا که ادامه همکاری طرفین قرارداد عملا پس از پایان بازی تیم های ملی ایران و عربستان در فروردین ماه سال 1388 قطع شد و علی دایی نیز هیچ گونه اقدامی مبنی بر تمایل به ادامه همکاری با تیم ملی و فدراسیون فوتبال انجام نداده است و عملا اراده خود را بر ترک همکاری قرار داده در نتیجه مفاد قرارداد را زیر پا گذاشته است. با وصف مذکور، قرارداد مورخ 1/1/87 در فروردین ماه سال 1388 اقاله گردیده است لذا با استناد به ماده 17 آیین نامه انضباطی فدراسیون فوتبال و مواد 283 و 284 قانون مدنی، ضمن نقض دادنامه معترض عنه حکم بر بی حقی علی دایی صادر و اعلام می شود حکم صادره قطعی است.»

پیش از این، علی دایی در شکایتی از فدراسیون فوتبال نسبت به دوره حضورش به عنوان سرمربی تیم ملی فوتبال خواستار دریافت تمامی مطالبات خود طبق قرارداد سه ساله با فدراسیون فوتبال شده بود. کمیته انضباطی نیز در رای ابتدایی خود فدراسیون فوتبال را به پرداخت ۴۵۰ میلیون تومان محکوم کرد اما این رای با اعتراض فدراسیون و علی دایی روبه‌رو شد تا پرونده مذکور در کمیته استیناف به جریان بیفتد.

حکم کمیته استیناف به امضای سعید میردیلمی، علیرضا صالحی، سیدرضا افتخاری، مجید شهیدی و رضا پورعرب‌مقدم، پنج عضو کمیته استیناف فدراسیون فوتبال رسیده است و مهدی محمدنبی دبیر کل فدراسیون فوتبال نیز آن را امضا و به طرفین ابلاغ کرده است. مهدی محمدنبی که زیر این حکم و البته حکم کمیته انضباطی مبنی بر محکومیت فدراسیون به پرداخت 450 میلیون تومان را امضا کرده است می‌گوید: «من زیر حکم پیروزی علی دایی را امضا کردم، زیر حکم پیروزی فدراسیون فوتبال را هم امضا کردم. کار من این است که این حکم‌ها را امضا کنم و نسبت به چیزی که در احکام نوشته شده، مسئولیتی ندارم.»

در حکم کمیته استیناف نوشته شده که این حکم قطعی است اما علی دایی قطعا نسبت به آن اعتراض خواهد کرد. او پیش از این هم در مصاحبه‌های متعددی که انجام داده، فدراسیون فوتبال را تهدید کرده که در صورتی که عادلانه به شکایتش رسیدگی نشود، شکایت خود را به مراجع قضایی دیگر از جمله فیفا خواهد برد. او به عنوان سرمربی سابق تیم ملی ایران می‌تواند از فدراسیون فوتبال ایران به فیفا شکایت کند و دنبال گرفتن پول قرارداد خود باشد. البته این‌که فیفا رای خود را به سود علی دایی صادر کند یا فدراسیون فوتبال، مشخص نیست اما او این حق را دارد که به فیفا شکایت کند.

نبی به عنوان دبیر کل فدراسیون فوتبال در مورد این موضوع که ممکن است دایی به فیفا شکایت کند می‌گوید: «دایی اگر بخواهد می‌تواند به هر مرجع قضایی که دوست دارد شکایت کند و ما هم نمی‌توانیم بگوییم به جایی شکایت نکند. اما خود ما در فدراسیون فوتبال اخیرا شورایی را با نام شورای حکمیت تشکیل داده‌ایم که صلاحیت رسیدگی به این مسائل را دارد. دایی اگر بخواهد می‌تواند صاحب اولین پرونده در این شورا باشد. ما می‌توانیم این مشکل را در شورای حکمیت مطرح کنیم تا به آن رسیدگی شود.»

 

 

برای دسترسی سریع به تازه‌ترین اخبار و تحلیل‌ رویدادهای ایران و جهان اپلیکیشن خبرآنلاین را نصب کنید.
کد خبر 84559

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 9 =