مسکن و شهرسازی از بهره برداری 140 هزار واحد مسکونی در مرحله اول پروژه مسکن مهر خبر داد.

سمیه فتحی: در ماههای اخیر انتشار گزارشهای روزانه از اقدامات وزارت مسکن و شهرسازی برای ساماندهی و محقق شدن وعده‌های دولت محمود احمدی نژاد در راستای  خانه‌دار کردن همه مردم ایران نشان دارد.

گرچه در ظاهر این اقدامات  از عملکرد مثبت وزیر مسکن و شهرسازی دولت دهم و جنب‌وجوش کم سابقه این وزارتخانه، حکایت کرده است. در مقابل کارشناسان بخش مسکن از این سرعت ساخت و ساز مسکن مهر به ستوه آمده‌اند. حتی این کارشناسان به وزیر مسکن و شهرسازی هشدار داده‌اند؛ ترجیح دادن سرعت به کیفیت در آینده نه چندان دور بخش مسکن کشور با بحرانی غیرقابل جبران مواجه خواهد کرد.

علی رغم این انتقادات در اجرای این پروژه، علی نیکزاد به هر شکل درصدد موفقیت طرح مسکن مهر که به زعم متولیان بخش مسکن  دولت محمود احمدی نژاد تنها راه حل مطلوب در میان انبوه راهکارها و پیشنهادات ارائه شده در سال 84 برای خروج از بحران مسکن در طرح تفضیلی جامع مسکن  کشور بوده، است.

در این راستا در آستانه هفته دولت روز پنجشنبه وزیر مسکن و شهرسازی از  بهره برداری 140 هزار واحد مسکونی در مرحله اول پروژه مسکن مهر خبر داد.  قرار است از اواخر شهریور ماه تا پایان آذرماه جاری به صاحبان آنها واگذار شود.

 علی نیکزاد وزیر مسکن و شهرسازی در گفت و گو با خبر آنلاین با ابراز خرسندی از به سرانجام رسیدن مرحله اول مسکن مهر، درباره اینکه تا پایان سال چه میزان از یک میلیون واحد مسکونی تعهد شده در مسکن مهر به بهره برداری خواهد رسید، تصریح کرد: همانطور که قبلا هم اعلام کردم برای امسال واگذاری واحدهای مسکونی آماده شده را در دور مرحله برنامه ریزی کرده‌ایم. مرحله اول که اکنون به سرانجام رسیده است. بزودی در اوایل شهریورماه 140 هزار واحد مسکونی  آماده شده را تحویل صاحبان‌شان خواهیم داد.  مرحله دوم نیز به مناسبت دهه فجر پیش بینی شده است اما مشخص نکرده‌ایم چه مقدار واگذار خواهد شد.

وی با تاکید براینکه مرحله پی‌ریزی یک میلیون واحد مسکونی متعهد  شده به اتمام رسیده است، گفت: هر میزان از این واحدهای مسکونی تا آن زمان آماده شود، بهره برداری خواهیم کرد. ممکن است در اوسط دی ماه  مرحله دوم هم واگذار شود. در مجموع تعهد ما 940 هزار واحد مسکونی در قالب مسکن مهر است که با توجه پیشرفت چشمگیری در ماههای اخیر داشته‌ایم. امید است تا پایان سال بخش عمده ساختمان‌های در حال ساخت به بهره برداری برسند.

نیکزاد درباره اینکه به تازگی از افزایش میزان  خط اعتباری مسکن مهر از 7 هزار میلیارد تومان به 12 هزار میلیارد تومان خبر داده‌اید، تاکید کرد: از زمانی که به  وزارت مسکن و شهرسازی آمده‌ام برنامه بخش مسکن کشور مشخص است. ما در این وزارتخانه برای خانه‌دار شدن مردم تلاش می کنیم. لذا انتظار داریم برای  مسکن دار شدن مردم همه از دولت گرفته تا خود مردم کمک کنند.  تعاونیها ،انبوه سازان، مهندسان، نظام مهندسی ها، بنیاد مسکن و وزارتخانه های مرتبط به ویژه وزارت نیرو ، نفت و تعاون همکاری کنند تا در کمترین زمان نیاز مردم و آرزوی خانه‌دار شدن انها محقق کنیم. بهتر است همه با ما  یاری کنند تا مردم صاحبخانه شوند.

 وزیر مسکن و شهرسازی ادامه داد: براین اساس هم در جهت تسریع ساخت و ساز در کشور دولت سعی کرده تمامی موانع موجود را رفع کند. به همین خاطر خط اعتباری مسکن‌مهر افزایش خواهد یافت. در این راستا برنامه‌های مناسبی برای حمایت از فعالان  ساخت و ساز در کشور  پیش‌بینی کرده‌ایم. مشارکت انبوه سازان داخلی با شرکتهای خارجی یکی از این نمونه‌هاست. تاکید بسیاری دارم با ساماندهی امکانات و پتانسیل‌هایی که داریم چالشی در بخش مسکن پیش رو نخواهیم داشت.

 گفتنی است؛ 140هزار واحد مسکونی مرحله اول شامل؛  25 هزار واحد مربوط به شهرهای جدید،  90 هزار واحد درهر یک از  استانهای مربوطه، 15 هزار واحد در شهرهای زیر 25 هزار نفر و 10 هزار واحد نیز در بافتهای فرسوده، است.  مساحت کل بنای این 140 هزار  نزدیک به  14 میلیون متر مربع است و با اعتباری بالغ بر 5 هزار میلیارد تومان از محل تسهلیلات بانکی و آورد متقاضیان به سرانجام رسید.

کد خبر 85815

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بدون نام IR ۰۵:۲۹ - ۱۳۸۹/۰۶/۲۶
    0
    نه بابا بدونسقف تحويل مي ديد شما سقف بزنديد بديد سفيدكاريش رو خودمن انجام يديم ( مملكت رو تورخدا يه نيروگاه با همه عظمت رو سه ساله مي سازن بع 6سال مسك مسكن مي كنن اگه به ازاي هر كلمه مسكن مسئولان يه آجر مي زاشتن تموم شده بود