۰ نفر
۸ شهریور ۱۳۸۹ - ۰۹:۵۹

محققین موفق شده‌اند با استفاده از سلول‌های پوست، سلول‌های کبد بیمار را عینا بازسازی کنند و بیماری‌ این سلول‌ها را ارزیابی و روش‌های درمانی ممکن را بررسی نمایند. شاید این راه به درمان‌های انفرادی برسد

بهنوش خرم‌روز: باز هم سلول‌های بنیادی، اما این ‌بار نه برای بازسازی سلول‌های سالم، ‌بلکه برای تهیه کپی‌هایی از سلول‌های بیمار!‌ درمان هر بیماری و پیدا کردن روش‌های درمانی تازه، نیاز به امکان مطالعه و بررسی در آزمایشگاه دارد. اما کبد از اندام‌هایی است که محققین نمی‌توانند در آزمایشگاه بسازند و بعد روی آن مطالعه کنند. اما بالاخره سلول‌های بنیادی امکان تازه‌ای را در اختیار محققین قرار دادند.

بر اساس گزارش ساینس‌دیلی، محققین موفق شده‌اند با تحریک سلول‌های بنیادی با استفاده از نمونه‌ای کوچک از پوست فرد بیمار، بیماری کبدی او را در سلول‌ها شبیه‌سازی یا شاید بهتر است بگویم کپی‌برداری کنند. بدین ترتیب آن‌ها موفق شدند سلول‌های کبدی در آزمایشگاه بسازند که دقیقا همان بیماری و اختلالی را دارند که کبد فرد بیماری که نمونه پوستی داده است به آن مبتلا است.

محققین امیدوارند این روش نه تنها به راهکارهای تازه برای درمان بیماری‌های کبد منجر شود،‌ بلکه روش‌های درمانی را به سمت درمان‌های انفرادی سوق بدهد. آن‌ها امیدوارند که روزی بتوان حتی مشکلات ژنتیکی فردی انسان‌ها را خارج از بدن آن‌ها ترمیم کرد و سلول‌های سالم را جایگزین سلول‌های بیمار درون بدنشان کرد.

این رویایی است که با گسترش سریع علم پزشکی، حالا دیگر چندان هم دور به نظر نمی‌رسد. این گونه درمان‌ها نه تنها برای افراد با بیماری‌ها و مشکلات متنوع، مخصوص به خودشان و در نتیجه کارامدتر خواهد بود،‌ بلکه عوارض جانبی که در حال حاضر اغلب روش‌های درمانی دارند را هم، کاهش خواهد داد.  

کد خبر 88495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 6 =