نشریه پاپ‌ساینس مهم‌ترین تصاویر دنیای علم و فناوری را که در سال 2010 منتشر شد، انتخاب کرده است. بخش دوم این تصاویر برگزیده را در گزارش تصویری امروز خبرآنلاین ببینید.

محمود حاج‌زمان: طبق یک سنت قدیمی با نزدیک شدن به پایان سال میلادی، سایت‌های مختلف خبری اقدام به انتشار ترین‌های سال گذشته می‌کنند. در این گزارش تصویری، با هم به تماشای برترین تصاویر علمی سال به انتخاب سایت معتبر پاپ‌ساینس خواهیم نشست. برای مشاهده بخش اول گزارش، اینجا را کلیک کنید.

خط جدید متروی دهلی
در این عکس، کارگری را می‌بینید که داخل یکی از تونل‌های مترو در حال ساخت دهلی‌نو ایستاده است. این خط جدید به خاطر بازی‌های کشورهای مشترک‌المنافع که در ماه اکتبر / مهرماه برگزار شد ساخته شد. به منظور چیره شدن بر برنامه فشرده سه و نیم ساله ساخت این مترو در زیر یک شهر پرجمعیت، مهندسان از 14 ماشین حفار تونل (TBM) برای حفر این شاهراه‌های زیرزمینی استفاده کردند.

خفاش میوه دماغ لوله‌ای
این گونه نادر خفاش، امسال در مجمع‌الجزایر پاپوا گینه‌نو کشف شد. کشف این خفاش که هنوز اسمی برای آن انتخاب نشده، توسط محققان برنامه بین‌المللی ارزیابی سریع حفاظت از منابع طبیعی در کوه‌های Muller Range گینه‌نو انجام شد.

کلونی باکتریایی
هنگامی‌که جمعیت کلونی‌های باکتری بیش از حد افزایش می‌یابد، سموم رها شده یک منطقه مرده را در بین آنها به وجود می‌آورد. منطقه‌ای که باعث به وجود آمدن اشکال زیبایی در این عکس شده است.

فوتون‌هایی برای اندازه‌گیری نانوذرات
در این تصویر یک ذره کوچک بر روی یک قطعه شیشه دونات شکل فرود آمده است، نوع جدیدی از آشکارسازها که توسط محققان دانشگاه واشنگتن اختراع شده است. این فناوری ممکن است روزی برای اندازه‌گیری نانوذرات دارویی و آشکارسازی ویروس‌ها استفاده شود. نانوذرات تشدید امواج نور را داخل دونات مختل می‌کنند و باعث به کار افتادن آشکارساز می‌شوند. انتظار می‌رود که این حسگرها طی پنج سال آینده به بازار عرضه شوند.

مخلوقات زیست‌تاب
اغلب موجودات زیست‌تاب (Bioluminescence) اقیانوس به رنگ آبی هستند، رنگی که بیش از سایر رنگ‌ها می‌تواند در آب دریا نفوذ کند. اما استثنائات جالبی نیز در این بین وجود دارد که در نوع خود جالب توجه هستند. در این عکس یک زیست‌تاب زردرنگ به نام Tomopteris مشاهده می‌شود که به خانواده کرم‌های دریایی تعلق دارد.

جراحی آب مروارید در جنوب آسیا
در ماه فوریه / بهمن گذشته، راج کالیا که برای جراحی آب مروارید آماده می‌شد، در حالی‌که این وزنه‌ها روی چشمان وی قرار گرفته بود بر روی یک تخت جراحی در نپال دراز کشید. این وزنه‌ها به کاهش فشار درون حفره چشم قبل از جراحی کمک می‌کند و باعث می‌شود که جراحی آسان‌تر شود. در طی عمل جراحی، عدسی مه گرفته چشم وی به طور کامل برداشته و به جای آنها عدسی‌های مصنوعی قرار داده شد.

جرثقیل شناور
در روز 26 مارس 2010 / 6 فروردین 1389، یک رزم‌ناو جنگی نیروی دریایی کره‌جنوبی به طرز مرموزی در آب‌های اطراف این شبه جزیره غرق شد. برای اینکه بازرسان نظامی و غیرنظامی بتوانند تحقیقات خود را انجام دهند، یک تیم حرفه‌ای از مهندسان با استفاده از این جرثقیل شناور که قابلیت حمل 2200 تن بار را دارد، بقایای این رزم‌ناو را که به دو تکه تقسیم شده بود، از اعماق اقیانوس خارج کردند.

برخورد یون‌های سنگین در آزمایشگاه سرن
برخورددهنده بزرگ هادرونی (ال.اچ.سی) اکنون به مرحله مهمی از حیات خود رسیده است. در آخرین نمونه از موفقیت‌های این برخورددهنده، محققان توانستند برای نخستین بار پلاسما کوارک-گلون (نوع جدیدی از ماده که در آن ذرات بنیادی کوارک و گلون به صورت آزاد در حالت پلاسما وجود دارند) را مشاهده کنند. این شکل از ماده تنها در نخستین لحظات شکل‌گیری جهان وجود داشت و با سرد شدن دنیا به نوترون، پروتون و سایر موادی که امروزه ما می‌شناسیم تبدیل شد. ماه گذشته محققان با برخورد دادن یون‌های سنگین سرب در ال.اچ.سی. توانستند شرایط جهان را در یک میلیاردیم ثانیه پس از مهبانگ بازسازی کنند. به این ترتیب آنها توانستند در این مهبانگ کوچک کوارک‌ها و گلون‌ها را به صورت مجزا، و در حالی‌که آزادانه در یک سوپ زیراتمی در حال پرسه زدن بودند، مشاهده کنند.

آزمایشگاه تقلبی
یکی از هیجان‌انگیزترین آزمایشگاه‌های زمین، آزمایشگاه سوپر کامیوکانده است، استخر زیرزمینی عظیم ژاپنی که حساس‌ترین آزمایش ذرات زیراتمی دنیا به شمار می‌رود. با توجه به اینکه راهیابی به این آزمایشگاه برای افراد عادی امکان‌پذیر نیست، هنرمند انگلیسی نلی بن هایون یک نسخه بدلی 24 متری این آزمایشگاه را با استفاده از بادکنک ساخته است.
بازدیدکنندگان از این آزمایشگاه می‌توانستند با پرداخت 5 پوند، سفری هیجان‌انگیز در این آزمایشگاه را تجربه کنند. این آزمایشگاه مصنوعی که در جشنواره دانش منچستر برپا شد، به بازدیدکنندگان اجازه می‌داد تا با راهنمایی جاناتان پرکین فیزیک‌دان و خوزه هولز شیشه‌گر، نمونه‌های شیشه‌ای از گوی‌های فوق حساس آشکارساز خود را با خود به خانه ببرند.

دنباله‌دار هارتلی 2
کاوشگر دیپ ایمپکت/اپوکسی ناسا با موفقیت توانست تصاویری از دنباله‌دار هارتلی 2 را به زمین مخابره کند که پیش از این هرگز مشاهده نشده بود. هارتلی 2 پنجمین دنباله‌داری است که هسته آن توسط فضاپیماهای زمینی از نزدیک بررسی شده است.

اسکلت خارجی برای کودکان
اکثر والدین فکر می‌کنند که به هیچ وسیله‌ای نمی‌توانند کودکان خود را از پای پلی‌استیشن یا سایر بازی‌های رایانه‌ای که این روزها آنها را به خود مشغول کرده است بلند کنند، اما شرکت ربات‌سازی ژاپنی ساکاکی‌بارا-کیکای نظر دیگری دارد. این شرکت که تخصص اصلی آن ساخت اسکلت خارجی دوپا برای کمک به راه رفتن سالمندان و معلولان است، این اسکلت خارجی را تنها برای بازی بچه‌ها ساخته است و گمان می‌کند که به وسیله آن می‌تواند حتی متعصب‌ترین طرفداران بازی‌های رایانه‌ای را شیفته خود کند.

بهترین تصویر میکروسکوپی سال
این تصویر نمای نزدیک از قلب پشه، توانست جایزه نخست مسابقه عکاسی جهان کوچک نیکون را به خود اختصاص دهد. برای مشاهده سایر برندگان اینجا را کلیک کنید.

دهانه اورکاس
آژانس فضایی اروپا به تازگی مجموعه‌ای از تصاویر جدید دهانه اورکاس (Orcus Patera) را منتشر کرده است. اورکاس دهانه‌ای آتشفشانی نزدیک قله آتشفشانی الیموپس، بزرگترین آتشفشان مریخ و همچنین منظومه شمسی است که ارتفاع دیواره‌های آن به 2 هزار متر می‌رسد. این تصاویر که توسط فضاپیمای مارس اکسپرس گرفته شده، تنها باعث پیچیده‌تر شدن معمای منشاء این دهانه شده است. آزانس فضایی اروپا می‌گوید که محتمل‌ترین توضیح این است که این دهانه در اثر برخودی مایل (جسمی آسمانی که با زاویه تندی به سطح مریخ برخورد کرده) شکل گرفته است. برخی عقیده دارند که چنین برخوردی تنها در اثر فرود سفینه موجودات فضایی رخ می‌دهد.

پینگ‌پونگ بازی در جاذبه صفر
در این تصویر گروهی از محققان را مشاهده می‌کنید که داخل هواپیمای G-Force One مستقر شده‌اند. این هواپیما یک بوئینگ 747 است که برای شبیه‌سازی جاذبه صفر در یک مسیر سهموی پرواز می‌کند. در اثر شیطنت پل آدامز، گزارشگر ارشد مجله معتبر پاپ‌ساینس (فردی که با لباس آبی روشن در تصویر می‌بینید) که در این سفر محققان را همراهی می‌کرد، بیش از دو هزار توپ پینگ‌پونگ در هوا شناور شده است.

مار خورشیدی
در ابتدای سال 2010، رصدخانه پویای خورشیدی ناسا (SDO) این تصویر مارمانند زیبا را از یک پیچک پلاسمای مغناطیسی بر روی خورشید شکار کرد. این مار خورشیدی صدها هزار کیلومتر در سطح خورشید امتداد دارد.

خفاش‌های حرارتی
این تصویر حرارتی فروسرخ، از خفاش‌های برزیلی بی‌دم در تگزاس گرفته شده است. رنگ زرد گرم‌ترین، قرمز گرم، سبز سرد و آبی سردترین نقاط بدن جانور را نشان می‌دهد. دانشمندان مشغول مطالعه درباره مرگ مرموز این پستانداران پرنده هستند.

پرواز آتلانتیس
این عکس، آغاز آخرین سفر شاتل فضایی آتلانتیس را به تصویر می‌کشد. پس از قطع بودجه و بازبینی مجدد در برنامه‌های فضایی ناسا، اغلب پروازهای فضایی آینده توسط شرکت‌های خصوصی مانند SpaceX انجام خواهد گرفت.

دست رباتیک خنثی‌کننده بمب
این دست رباتیک که توسط شرکت انگلیسی Shadow Robot رونمایی شده است، برای کمک به خنثی‌کنندگان بمب طراحی شده است. این دست می‌تواند تماس‌های حساس و چالاکی مورد نیاز این شغل را تامین کند.

50

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 2 =