شهرستان تکاب از شهرهای جنوبی استان آذربایجان‌غربی، آثار تاریخی غنی و دیدنی‌های فراوانی دارد که قدمت برخی از آن‌ها به هشت هزارسال قبل می‌رسد و این آثار، همه‌ساله میزبان هزاران گردشگر علاقمند است.

به گزارش خبرآنلاین آذربایجان‌غربی، تکاب از شهرهای جنوبی استان آذربایجان‌غربی است و برطبق آخرین آمار، جمعیت آن بیش از ۸۰.۰۰۰ نفر است.
این شهر از سمت شمال به شهرستان چاراویماق در استان آذربایجان‌شرقی، از سمت جنوب به شهرستان‌های سقز و بیجار در استان‌کردستان، از سمت شرق به شهرستان ماه‌نشان در استان زنجان و از سمت غرب به شهرستان شاهین‌دژ و شهرستان بوکان در استان آذربایجان‌غربی محدود شده‌ و بنابر قانون تقسیمات کشوری در سال ۱۳۸۵ خورشیدی، مشتمل بر دو بخش به نام‌های مرکزی و تخت سلیمان، با یک شهر و ۶ دهستان بوده‌است.

ناحیه‌ای که امروزه تکاب نامیده می‌شود، در ناحیه‌ای واقع بوده که در سالنامه‌های آشوری از نیمهٔ دوم سدهٔ ۹ قبل از میلاد، زاموآ خوانده می‌شده، و همواره دستخوش تهاجم آشوریان بوده‌است. این ناحیه مسکن اقوام باستانی لولوبی و گوتی بوده‌است و بعدها دولت ماننا در آن تشکیل شد و از سدهٔ ۷ ق م با تشکیل دولت ماد از مراکز مهم اقتصادی دولت ماننا و ماد به‌شمار می‌رفت. 

شهرستان تکاب آثار تاریخی و دیدنی و جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که مهم‌ترین آن تخت سلیمان است و چمن متحرک چملی، کوه بلقیس، زندان سلیمان و آبشار قینرجه از دیگر دیدنی‌های این شهرستان به شمار می‌رود.

تخت سلیمان

مجموعه جهانی  و آثار باستانی تخت سلیمان از مهم‌ترین و معروف‌ترین مراکز تاریخ و تمدن کشور ایران است.
این مجموعه که در گذشته «آتشکده آذرگشنسب» نام داشت دارای دریاچه طبیعی، آتشکده، معبد آناهیتا، تالار و کاخ شاهی و بنای چهارطاقی است و تاریخ شناسان قدمت سکونت در آنرا به هزاره قبل از میلاد مسیح تخمین می‌زنند.
 این مجموعه تاریخی همچنین یکی از آثار ثبت شده ایران در فهرست میراث جهانی یونسکو است.

تخت سلیمان
تخت سلیمان

زندان سلیمان یا زندان دیو

زندان سلیمان یا کوه زندان دیو، کوهی مخروطی شکل درون تهی است که در سه کیلومتری غرب مجموعه جهانی تخت سلیمان و در ۴۲ کیلومتری تکاب در استان آذربایجان‌غربی جای گرفته است.
ارتفاع این کوه از زمین مجاور خود ۹۷ تا ۱۰۷ متر می‌باشد و بر فراز آن گودال عمیقی در حدود ۸۰ متر دیده می‌شود که قطر دهانه آن به‌طور تقریب ۶۵ متر است.
این کوه مخروطی، هزاران سال قبل بر اثر فوران یک آتشفشان پدید آمده است. اهالی منطقه تخت سلیمان تکاب داستان‌های زیادی درباره این ناحیه تعریف می‌کنند و می‌گویند که «حضرت سلیمان»، دیوهایی را که از فرمانش سرپیچی می‌کردند را در این کوه زندانی می‌کرده است و به همین خاطر آن را زندان دیو یا سلیمان می‌نامند.

زندان سلیمان "زندان دیو"
زندان سلیمان "زندان دیو"

چمن متحرک تکاب

چمن متحرک تکاب یا به زبان محلی "چملی گول" قطعه بزرگی از نی‌هایی است که از به هم چسبیدن ریشه آنها بدون ارتباط با زمین بر روی آب شناور مانده و به صورت جزیره ‌ای متحرک با مساحت بیش از ۱۰۰ مترمربع بر روی برکه ای کوچک خودنمایی و با وزش باد و جریان هوا و یا تکان خاصی به جهات مختلف تغییر مسیر داده و حرکت می ‌کند و همین امر موجب منحصر به ‌فرد شدن این جاذبه طبیعی شده ‌است.

چمن متحرک تکاب
چمن متحرک تکاب​​​

آبشار و چشمه آبگرم قینرجه

آبشار فصلی قینرجه در منطقه ای به همین نام که از روستاهای شهر تکاب است، در ناحیه غربی کوه بلقیس قراردارد.
وجود پوشش گیاهی ویژه و چشمه‌های آبگرم و جوشان که دارای خواص درمانی نیز هست، از دیگر دیدنی‌های این آبشار است.

آبشار و چشمه آبگرم قینرجه
آبشار و چشمه آبگرم قینرجه​​​​​

* تصاویر بیشتر پیوست شده است

عکاس: توحید احمدی

۴۶

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =