بررسی برخی نمونه از نرخهای گردشگری خارجی نشان می دهد حداقل نرخ گردشگری برخی تورهای تایلند در مقایسه با دو سال پیش، 5 برابر شده است. مسافران ترکیه نیز در صورتی که بخواهند سرویسی مشابه دو سال پیش دریافت کنند، حداقل باید 3 برابر نوروز 90، هزینه کنند.

امید سلیمی بنی: زمان انتشار این گزارش، دلار با نرخ آزاد روی مرز 4 هزار تومان بالا و پایین می شود. ممکن است تا نوروز، کمتر شود یا بیشتر. احتمالات و محاسبات دلاری را برای اقتصاددانها بگذارید و اگر عزم خارجه در تعطیلات نوروز دارید، حواستان جمع باشد، اگر قرارداد سفر را قطعی نکنید، ممکن است باز هم بسرفید، هر چند تورهایی که از حالا برای نوروز نامنویسی می کنند، بیشتر ترجیح می دهند قرارداد را باز بگذارند با این تبصره که: در صورت افزایش هزینه سفر تا سقف (فلان) درصد، گردشگر موظف به پرداخت است. بیشتر تورگردانها البته ترجیح می دهند اندکی از خرج راه را به تومان بگیرند و الباقی را به دلار.

اینطور خیالشان تخت است که اگر نرخ دلار بالا و پایین رفت، آب تو دلشان تکان نمی خورد. برای همین است که مثلا آگهی می کنند اگر می خواهید به تایلند بروید یک میلیون و 700 هزار تومان به ریال بدهند و 700 دلار هم به ارز. ولی پیش بینی سفر نوروز برای کسانی که عزم خارجه دارند و یا تورگردانان داخلی که دلشان را خوش کرده اند به مسافران فرنگی، چگونه است؟
 

ارز گران شد و تعطیلات نوروز، زمان میهن گردی
کارشناسانی که با خبرآنلاین درباره پیش بینی بازار گردشگری خارجی در تعطیلات نوروز گفتگو کردند، عمدتا دو نظر دارند: گروه اول می گویند نوروز، وقت سفر "از ما بهتران" به خارجه است. کسانی که درآمدشان هم به دلار است و اگر ارز از این هم گرانتر شود، باز هم خیلی برایشان توفیر نمی کند دلار بشود هزار و 500 یا دو برابر مبلغ فعلی. برای همین، بازار تورهای گردشگری خارجی، همچنان در نوروز امسال هم داغ است.

درست پایان تعطیلات نوروز 90 بود که کشور همسایه، ترکیه اعلام کرد بیش از 4 میلیون ایرانی را پذیرایی کرده. سفیر تایلند در ایران هم پارسال گفت سالی 162 هزار ایرانی از این کشور دیدار می کنند. کار به جایی رسید که سفیر برزیل هم از مسافرت سالانه 3 هزار ایرانی به برزیل خبر داد و در عوض گفت تعداد گردشگرانی که با هدف تفرج از سرزمین قهوه و فوتبال به فلات ایران می آیند، صفر است.

در این بین، بازار داغ گردشگری ایرانی ها در کشورهای حاشیه خلیج فارس و آسیای مرکزی هم آنقدر داغ بود که سخن از گشت و گذار میلیونی ایرانیها در بندرهای دبی و شارجه و باتومی گرجستان به میان آمد.

حتی جزایر سوایزلند که باید با میکروسکوپ روی نقشه به دنبالش گشت نیز مدعی شد سالانه مهمان های زیادی از ایران می پذیرد، مهمانهایی که با چمدان های دلار می آیند و با آلبوم عکسهای یادگاری در آن آفاق به میهن برمی گردند.

ولی بعد از گرانی ارز، ناگهان، بازار گردشگری ترکها و عربها و چشم بادامیهای جنوب شرق آسیا، زمین خورد. انگار، گرانی دلار، نان تورگردانان ترکیه و تایلند و اماراتی را حسابی بریده بود.

اکنون در آستانه نوروزی دیگر، عده ای از فعالان صنعت گردشگری می گویند چون دلار گران شده، مقاصد گردشگری خارجی ارزان مانند ترکیه و حاشیه خلیج فارس، از منوی گردشگری ایرانیها خارج شده و گردشگران با توان متوسط ترجیح می دهند در داخل کشور بمانند.

دو نظریه بالا، نشان می دهد هنوز بازار گردشگری خارجی در نوروز 92، گیج است و نمی داند به کدام سو خواهد رفت. هر چند در این بین، صاحب یک آژانس گردشگری به خبرآنلاین می گوید چون به این جمع بندی رسیده که مسافران متوسط ایرانی، پولی برای دلار خارجی نمی دهند، بیشتر تورهایش را برای مقاصد داخلی تنظیم کرده است.

به گفته حسن سرلک، تعداد محدودی از مسافران پولدار تورهای خارجی که به کشورهای اروپایی، آفریقایی و آمریکای جنوبی می روند، چون مشکلی در خرج کردن ندارند، باز هم به آنجا خواهند رفت. ولی مسافران متوسط کشورهای خارجی در سالهای گذشته، چون امسال گران شدن تورها را به چشم دیده اند، به سمت بازارهای داخلی گردشگری می آیند.

بررسی تنها یک نمونه از نرخ های گردشگری خارجی نشان می دهد حداقل نرخ گردشگری برخی تورهای کشور تایلند در مقایسه با دو سال پیش، 5 برابر شده است. مسافران ترکیه نیز در صورتی که بخواهند سرویسی مشابه دو سال پیش دریافت کنند، حداقل باید 3 برابر نوروز 90، هزینه کنند.

ولی طرفداران نظریه اول می گویند این سخنان درست نیست. به گفته آنان، مردم متوسط در سالهای گذشته نیز کمتر نوروزشان را در کشورهای خارجی سر می کردند، آنها در طول سال برنامه ریزی می کردند تا یک هفته ای در کسادی تورهای خارجی، سری به آن سوی آب بزنند و در فصل نوروز، کمتر تمایلی داشتند تا تورهای گران را بخرند. به همین دلیل، نوروز 92 نیز مسافران همیشگی خود، یعنی گردشگران ثروتمند را دارد و کمتر دچار تلاطم بازار می شود. اردشیر اروجی، فعال صنعت گردشگری یکی از طرفداران این نظریه است.

به گفته او، به دلیل کسادی بازار ترکها و اعراب، آنها مجبور شده اند در نرخهای خود تجدید نظر کنند تا مسافران ایرانی را باز هم به خاک خود بکشانند. برای همین، انتظار کم رونقی از گردشگری خارجی در نوروز، به نتیجه نمی رسد.

اروجی البته درباره مقاصد گرانتر سفر خارجی، مطمئن است رونق همیشگی نوروزی خود را خواهند داشت: "کسی که 12 میلیون تومان برای مسافرت به برزیل می داد، امسال 20 میلیون تومان هم می دهد، چون گران شدن ارز برای او بیشتر سودآور بوده تا زیان آور. برای همین بازار تورهای اروپایی و آمریکایی در نوروز، مانند سالهای گذشته خواهد بود."

در این بین، یکی از تورگردانان که با خبرآنلاین گفتگو کرد، نظر بینابینی دارد. به گفته امامی، بهترین راهکار برای مسافرانی که قصد رفتن به تورهای نوروزی خارجی را دارند این است: در خانه بمانید، پول متوسطی را کنار بگذارید، چمدانها را ببندید و منتظر باشید تا در دقیقه 90، تورها به خاطر پرنشدن ظرفیت، قیمت را کاهش دهند. آن وقت بلیط رفتن به آن طرف مرز را بخرید."

امامی البته، می گوید این روشی است که بارها مسافران نوروزی کشورهای خارجی، تمرین کرده اند: "ایرانیها یاد گرفته اند دقیقه 90 تصمیم بگیرند. برای همین، تعجبی ندارد اگر شماره تلفن خود را به آژانسهای متعدد بدهند برای اینکه یکی دو روز مانده به شروع تعطیلات و با نزدیک شدن زمان برگزاری تور، نرخها بشکند و آنها بتوانند با هزینه کمتری به مسافرت بروند."
 

ترکیه و برنامه 34 میلیون نفری
واقعیت این است در دنیای نزدیک رقابتهای تجاری، کشورهای مختلف سعی دارند با افزایش جاذبه های گردشگری خود، مسافران بیشتری را از سایر ممالک جلب کنند. خیز 7 و نیم میلیونی برای جذب گردشگر خارجی در ایران که سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برداشته بود نیز از این برنامه هاست.

هر چند تاکنون آمارهای غیر رسمی تایید نکرده گردشگران خارجی بیشتری نسبت به سال های گذشته به ایران آمده باشند، ولی کشورهایی که دارای نگاه واقع بینانه هستند، می گویند به خاطر بحران مالی جهانی، نمی توان انتظار زیادی از گردشگری خارجی داشت. ترکیه، یکی از این کشورهاست که توانسته صنعت گردشگری خود را به عنوان یکی از چهار صنعت برتر و پولسازش معرفی کند.

وزارت گردشگری ترکیه اعلام کرده برای سال 2013 قرار است برای جذب 33 میلیون گردشگر خارجی و بیش از 25.5 میلیارد دلار درآمد مالی از راه جذب توریست برنامه ریزی کند.

کارشناسان گردشگری در این کشور می گویند با توجه شرایط رکود اقتصادی و کسادی برخی بازارهای گردشگری، تعداد گردشگرانی که از این کشور بازدید می‎کنند، طبق پیش بینی‎هاتا پایان سال آینده از مرز 33 میلیون نفر می‌گذرد.

باساران اولوسوی" مدیر اتحادیه آژانس های گردشگری ترکیه (TURSAB) به خبرگزاری آناتولی گفته استان آنتالیا و سپس استانبول بیشترین تعداد گردشگر را در سال میلادی آینده به خود جذب می‎کند و سپس شهرها و استان‎های واقع در کناره اژه ، همانند "موگلا "و "آیدین" و" کاپادوکیا "بیشترین تعداد گردشگر را خواهند داشت.

به گفته او، ترکیه 64 مقصد جدید گردشگری را برای خارجیان رونمایی می کند و سعی دارد با تبلیغات، گردشگران را به سوی مقاصد جدید ببرد.

کشور تایلند نیز بازاریابی خود را برای جذب گردشگران نوروزی ایران آغاز کرده. سفیر این کشور در ایران می گوید با توجه به آنکه بیشترین تعداد مسافر از حوزه خاورمیانه را ایرانیان تشکیل می دهند توسعه تبلیغات و بدست آوردن تعداد بیشتر گردشران ایرانی برای تایلند بسیار اهمیت دارد. "آدام ساک سریتانگوس" می گوید کشورش تایلند، سرزمین لبخندهاست و برای ایرانیان دوست داشتنی است.

او تاکید دارد وظیفه اش به عنوان سفیر تایلند این است که درخصوص فرهنگ و مردم خود تبلیغ کند و دولت تایلند موافق است تا با کمک رسانه، تصویر سازی خوبی نسبت به گردشگری ایران انجام دهد و در صدد جذب گردشگران ایرانی است.

با وجود لبخند تایلندی ها و ترک ها به بازار تعطیلات نوروزی ایرانی ها، هنوز به نظر می رسد مردم علاقمند به سفر خارجه، دوست دارند تا لحظه آخر سال 91، چرتکه بیندازند در ایران بمانند به صرفه تر است یا عزم سرزمین های دوردست کنند.
 

جدول برخی از نرخهای گردشگری خارجی

مقصد
شرایط
قیمت اعلام شده
امارات متحده عربی
مسافرت هوایی- ویزا-اقامت توریستی- هتل 2 و3 ستاره با پذیرایی برای 5 روز
از 900 هزار تا یک میلیون و 200 هزار تومان
امارات متحده عربی
مسافرت هوایی- ویزا-اقامت توریستی- هتل 4 و5 ستاره با پذیرایی برای 5 روز
از یک میلیون و 400 تا دو میلیون تومان
بخش ترکیه ای قبرس-سواحل مدیترانه
مسافرت هوایی- ویزا-اقامت توریستی- هتل 4 و5 ستاره با پذیرایی برای 7 روز
از یک میلیون و 500 هزار تومان تا دو میلیون تومان
عمان-قطر
مسافرت هوایی- ویزا-اقامت توریستی- هتل با پذیرایی برای یک هفته
از یک و نیم میلیون تومان تا یک میلیون و 800 هزار تومان
ویتنام
مسافرت هوایی- ویزا-اقامت توریستی- هتل با پذیرایی و سرویس ویژه برای یک هفته
از یک میلیون و 700 هزار تومان+ 700 دلار تا دو میلیون و 500 هزار تومان +800 دلار
ترکیه
مسافرت زمینی- هتل 3 ستاره- بدون پذیرایی برای 5 روز اقامت
از 550 هزار تومان تا 800 هزار تومان
ترکیه (سواحل)
مسافرت هوایی-ویزا- هتل 4 و 5 ستاره با پذیرایی –اقامت برای حدود یک هفته
از 900 هزار تومان تا یک میلیون و 400 هزار تومان
اندونزی-مالزی
مسافرت هوایی-ویزا- هتل 4 و 5 ستاره با پذیرایی کامل- اقامت برای یک هفته
از یک میلیون و 300 هزار تومان+300 دلار تا یک میلیون و 500 تومان+700 دلار
گرجستان
ارمنستان
آذربایجان
مسافرت زمینی-هتل 4 ستاره- پذیرایی برای یک هفته
از 600 هزار تومان تا یک میلیون و 200هزار تومان(بندر باتومی)
گرجستان
مسافرت هوایی-هتل 5 ستاره-پذیرایی کامل
از یک میلیون و 300 هزارتومان تا یک میلیون و 800 هزار تومان
تور اروپاگردی
ایتالیا-اسپانیا-فرانسه- پذیرایی کامل برای دو هفته نوروز
از 4و نیم میلیون تومان +3هزار یورو تا 4 میلیون و 300 هزار تومان +3500 یورو
آفریقای جنوبی
دو هفته نوروز-پذیرایی کامل
از حدود 4 و نیم میلیون تومان +2600 یورو به بالا
برزیل
دوهفته نوروز+تورکامل
از حدود 5 میلیون تومان+3هزار یورو به بالا
استرالیا
دوهفته نوروز+تورکامل
از حدود 4 و نیم میلیون تومان+4هزار یورو به بالا

4747

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 38
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بدون نام IR ۱۱:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  109 1
  فقطآنها گران نشدند يك تور در بهمن براي بندر عباس نفري 750 هراز تومان است در هنگام عيد تقريبا دو برابر مي شود!!!؟؟؟
 • بدون نام IR ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  هر چقدر هم که گران باشد باز مردم ما به مسافرت می روند.... خوابیدن در پارکها در هوای سرد درون چادر، ترافیک افتضاح جاده ها.... جای سوزن انداختن نیست.چرا ؟! چون " حتـــــما " باید به مسافرت بروند !!!!!!!!!!
  • بدون نام PL ۱۸:۵۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   95 2
   والله سالهاست مسافرت نرفته ایم. با ماهی یک میلیون تومان اجاره و خرج زندگی همین که زنده ایم جای تعجب داره
  • بدون نام IR ۱۱:۳۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
   27 4
   مردم بيچاره كه كل سال دارن با گروني و نابرابري دست و پنجه نرم ميكنند حق رفتن به يك سفر رو در كل سال ندارن؟؟؟؟؟؟؟؟ شما ناراحتي بشين منزل امسال!
 • بدون نام US ۱۲:۱۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  104 6
  ما یه کیش خودمون رو رفتیم اولین بارم هم بود همین بهمن ماه دو نفره توی یه هتل 3 ستاره رو ی هم شد 1,050,000 تومن ! نزدیک 1 میلیون هم اونجا خرج شد ! سفر هر جایی که باشه خرج داره ! یعنی عمرن بعید می دونم با این گرونی دلار بشه بریم خارج بعضی ها خوب میرن اونورا !
  • pouya US ۱۴:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   با سلام خدمت دوست عزیزم. شما از امریکا میای کیش؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  • مهدوی US ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   37 2
   قیمتها هدینه دوستم شما برو ببینم چقدره خرجت ! بعدا نظر شما رو ببینم اشالا
  • بدون نام IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   68 2
   1000 بار توضیح دادیم که طرف ممکنه VPN استفاده کنه، یا حتی بعضی IP های داخلی پرچم امریکا رو نشون میده
 • امیر AE ۱۳:۲۷ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  87 3
  توصیه میکنم وقتی چادر زدید مواظب دزد ها باشید. تابستان قبل به گیلان رفته بودیم (لاهیجان) کنار استخر نزدیک شیطان کوه چادر زدیم . تقریبا نزدیک صبح چادرمان را با تیغ بریدند و هر چی داشتیم بردند.
  • بدون نام IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   51 1
   خوب خودت میگی‌ شیطان کوه !همینه دیگه من هم تو چادر بودم که لاستیک‌های ماشینمو بردن .حتما اگر تو چادر می‌خوابین یک نفر رو بذارید تو ماشین
 • بدون نام FI ۱۴:۰۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  89 1
  چرا نرخ ارز در بازار آزاد بی ضابطه در حال بالارفتن هست؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چرا مسئولان مربوطه کاری نمی کنند!؟؟؟؟
  • جواد GB ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   64 1
   دیگه کار ازین حرفا گذشته!
  • مهدوی US ۱۵:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   54 2
   اخه ایران تعطیله و تو روز تعطیل هیشکی کار نمیکنن که !!
  • بدون نام IR ۱۵:۰۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   58 1
   چون دلار در خزانه نیست.
  • بدون نام US ۱۷:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   46 1
   اين 100000تومان پرداختي به هر نفر بايد تامين بشه
  • محمد FI ۰۱:۵۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
   19 1
   قابل کنترل نیست دیگه عزیز
 • بدون نام US ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  52 1
  همیشه برام جالب بوده که چرا نرخ هتلها وخانه هادرایران باوجود خدمات بسیارپایین ورفتارنامناسب کل این چرخه خدماتی این همه گران است.مردم ما مردم بانشاطی هستند وسفر را به هرقیمتی دوست دارند برای همین اگر شده توی سرما زیر چادر بخوابند وساعتها دریک پارک درصف دستشویی منتظر بمانند سفرشان را باید بروند.آرزومیکنم امسال شاهد بلبشو وترافیک ونامنظمی بیشتری درجاده ها وشهرهای گردشگرپذیر نباشیم.(آرزوبرجوانان عیب نیست)
 • بدون نام IR ۱۴:۲۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  49 1
  خیال کسانی که مسافرت خارجی و ارز مسافری رو عامل گرانی دلار میدونستن راحت شد! حالا ببینیم علت چیه؟
 • صادقی FR ۱۴:۲۹ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  41 5
  همچین از حضورایرانیان درجزایرسوایزلندوکسادی بازارگردشگری ترکهاوعربهانوشته ایدکه هرکس نداندخیال میکنددوسال پیش به قبل نصف جمعیت ایران به خارج از کشورمیرفتند!کل ایرانیانی که در سال 89 که دلاردربازارآزاد 1000وزیر1000تومان بودازکشورخارج شدندطبق گفته غمخوار عضو انجمن صنفي آژانس هاي تهرانحدود5 ميليون و 400 هزارنفربود.از این تعداد1/5میلیون نفری که به عتبات و1میلیون نفریکه به عمره میروندراکم کنید.حالا تعدادکسانیکه برای کارهای تجاری،تحصیلی ودیدن اقوام به خارج از کشور میروندکم کنید.درخوشبینانه ترین حالت سال89 دومیلیون وپانصدهزارنفراز مردم به مسافرت خارج برای تفریح وگردش میرفتندکه سه چهاردرصداز کل جمعیت کشوربودند!.اگرباآمارصحبت کنیم احساساتی نمیشویم.
  • بدون نام US ۲۰:۲۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   4 15
   داداش من، نوروز 90 میراث فرهنگی اعلام کرد فقط 4 میلیون نفر رفتن به ترکیه و شیخ نشینا، اونوخ شما میگی فقط یه میلیون رفتن بیرون تو کل سال؟ آماری که یه آژانسدار توی تهرون میگه معتبر تره یا آمار میراث؟
  • بدون نام SE ۱۴:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
   11 1
   اولا آقای غمخوار آژانس دار نیست وعضوانجمن صنفی آژانسهای تهران هست که به اطلاعات دقیق مسافرتی کشور دسترسی داره.ثانیاآمارایشون رو اگر باتعدادپروازهای خروجی خارجی کشور چه ایرلانهای خارجی وچه داخلی وچه تعداد اتوبوسهای مسافری به کشورهای موردنظروچه آمارحج وزیارت درباره مسافران عتبات وعمره راستی آزمایی کنید(که بنده این کار را انجام داده ام) کاملا منطبق است.اون آمارهایی هم که شمافرمودیدهیاهوهاوجوسازیهایی بودکه مثل همیشه قبل از اینکه بخواهند خدماتی راقطع کنند(دراینجاارزمسافرتی)راه انداختند،شمادوست داشتی باورکن.البته این آماری که شماازطرف میراث فرهنگی دادی من جایی نخوندم.درضمن دوستمون آقای صادقی گفتندسالی دومیلیونوونیم نه یک میلیون.حداقل نوشته ای که جلوی چشم همه هست تحریف نکنید.موفق باشید.
  • hosein ali IR ۱۸:۳۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
   1 11
   دوست عزیز، ظاهرا قرار بوده شما هم هیاهو و جوسازی رسانه ای نکنید و بفرمایید منبع راستی آزمایی شما از شمردن تعداد پروازها و اتوبوسهایی که خارج از ایران می روند چیست و چطور می توان راستی آزمایی نمود. در این کشور، تنها منبع رسمی و مرجعی که نسبتا اطلاع قابل اتکا ارائه می کند دولت است و دولت نیز از روی تعداد اتوبوسهای خروجی از کشور و همچنین پروازهای خارجی، آمار خروج گردشگران را اعلام نمی کند و بلکه از روی آمار خروجی پایانه های رسمی خروج مسافر کشور، این تعداد را می گوید. اکنون شما می فرمایید آقای غمخوار، حرفشان راستی آزمایی شده، بفرمایید چگونه؟ آیا تعداد اتوبوسها را در مرز شمرده اند؟ آیا تعداد پروازهای خروجی را در فرودگاه ها شمارش کرده اند؟ بعد هم می فرمایید آمار سازمان میراث فرهنگی، اشتباه ست.چرا؟
  • بدون نام DE ۱۸:۴۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
   3 3
   آقای عزیز این فقط آماری نیست که آقای غمخوار داده باشند.توجه شما را به صحبتهای مدیرکل سابق دفتر برنامه ریزی و آمار سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دراوخراسفندماه 88که عینا دراینجا می آورم وبسیار با آمارآقای غمخواربرای سال 89یا90است نزدیک است جلب میکنم.:((اردشیر اروجی در تشریح آمار میزان سفر ایرانیانی که از کشور خارج شده اند، افزود: براساس آمار گمرک تا پایان دی ماه سال جاری، پنج میلیون و 683 هزار و 729 نفر ایرانی از کشور خارج شده اند که این آمار نسبت به مدت مشابه سال گذشته از رشد 9.4 درصدی برخوردار بوده است. به گفته وی، از این تعداد مسافر خروجی پنج میلیون و 413 هزار ایرانی گردشگر بوده اند که میزان آن از رشد 9.4 درصدی برخوردار بوده است.
 • بدون نام IR ۱۴:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  66 3
  اینقدر دوست دارم برم ترکیه حیف که پول تا سر کوچه رفتن هم ندارم.
  • بدون نام IR ۱۹:۳۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
   11 1
   منم دوست دارم از کشور برم بیرون تا دیدم باز تر بشه ولی فقط ارزوش به دلم مونده چون پول ندارم
 • حسن IR ۱۵:۰۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  40 1
  ولی از واقغیت دور نشیم که تو اون کشورهایی که نام بردید همه چیز قیمتاش فرقی نکرده با 2 سال قبل یا خیلی کم تغییر کرده این مشکل پول ماست که زورش به دلار نمیرسه وباید گرون بخریمش .بعد میگیم که سفرهای خارجی گرون قیمت. قربونتون برم الان یه پرس غذا نسبتا خوب تو شمال از 25000 تومان به بالاست یه ویلا شبی .هرچقدر که بتونن بگیرنه .و تا اعتراض کنی قیمت همون ساعت دلار و بهت میگن تو هم باید بپذیری . تازه پول دلار هم که خرید کنی .سودش میره یا تو جیب دلالها یا ....
 • بانو IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  16 55
  جالبه که کسی مشکلی با این مسافرتهای پرخرج نداره! هیچکس نمیگه مسافرت نرین پولشو بدین به جوونایی که میخوان ازدواج کنن و پول ندارن، مسافرت نرین ما این همه آدم فقیر تو مملکت داریم پولشو بدین به اونا، ملت نون ندارن بخورن پولشو بدین به اونا،....... اما.... اما..... محرم که میشه میخوایم روضه بگیریم، میخوایم یه نوع غذا به عزادارا بدیم همه یاد فقرا و جوونای بی پول و گشنه ها میفتن! همه مون، دارا و ندار، ذره ذره روهم میذاریم یه ضریح برای پسر پیغمبر بسازیم، باز یاد فقرا و .....میفتن. اگه راست میگین چرا الان ساکتین؟ چرا نمیگین مسافرت نرین وقتی این همه فقیر تو مملکت هست؟؟؟!!!!!!!!!!!!
  • دختر IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   36 3
   با بخشی از نظر شما مواقم ولی این مقایسه ای که کردین درست نیست. کسی که مسافرت میره در واقع پول خوش را خرج خودش میکنه ولی در مورد غذا دادن در محرم و ساختن ضریح و غیره فرد در اصل به عنوان خیریه این کار را انجام میده که میشه این کار را به نحوی بهتر هم انجام داد.
  • بدون نام US ۱۸:۴۳ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   25 2
   دلتون خوشه ها !عادت کردیم فقط شعار بدیم
 • میثم US ۱۵:۲۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  46 1
  5 روز امارات سفرهوایی = 900 هزار ؟؟!!!! چبا قیمت مبادله ای حساب کردید ؟ الان که این کامنت رو میدم دلار تو بازار 3900 شده دوباره ... مگه هتلای امارات شبی چند میگیرن ؟ زیر 40 دلار؟!
  • بدون نام MY ۲۲:۵۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
   37 1
   احتمالا باید شب تو لنج ابو خالد بخوابن! ! ! !
 • بدون نام IR ۲۱:۵۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۲
  22 1
  بنازم به این قدرت دلار
 • محمد A1 ۱۰:۰۴ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
  9 27
  من كه امسال عيد تصميم دارم برم گرجستان ،‌باتومي را عشقه ،‌تا الان دبي و تايلند و تركيه را رفتم ،‌ پسر عموم هم تقريبا همه اينا را رفته ،تابستون رفته بود باتومي و تفليس ،‌ميگه خيلي بهتر از جاهاي ديگه است كه تا حالا رفته بود ،منم تصميم دارم برم باتومي .
  • بدون نام IR ۱۸:۲۸ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
   11 5
   اقا سرانه مطالعه چقدره؟
  • مجید IR ۲۲:۴۵ - ۱۳۹۱/۱۲/۱۵
   6 0
   نمیدونم چرا اینهمه بهت منفی دادند ولی دمت گرم انسان مگه چقدر عمر میکنه؟ بنظرم اگه توان مالی داری بیشتر برو مسافرت من هم عشق مسافرت خارجی هستم ولی توان مالی بالایی ندارم . ولی امیدوارم هرجا میری بهت خوش بگذره.
 • کارمند IR ۱۱:۵۶ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
  25 1
  من که هر سال تهرانم هرکی هم میپرسه مسافرت نمیری میگم تهران فقط تو عید گشتن داره که همه جا خلوته چیکار کنم چی بگم
 • بدون نام IR ۱۹:۴۱ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
  13 0
  خوش به حالت که پول داری و کیف دنیا رو میکنی و ما باید حسرت به دل بمونیم . امان از بی پولی
 • بدون نام IR ۱۹:۴۲ - ۱۳۹۱/۱۱/۱۳
  13 0
  چی میشد قسمت میشد یه سفر خارجی بریم ! یعنی میشه یه روزی !