سن امید به زندگی زنان در ایران به متوسط خاورمیانه و آسیای شرقی نزدیک است. برخی کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه توانسته‌اند سن امید به زندگی زنان را تا 76 سال ارتقا دهند.

مینا عینی فر: این موضوع که چرا زنان بیشتر از مردان عمر می‌کنند همیشه برای جمعیت‌شناسان جای سوال بوده است. شکاف بین امید به زندگی مردان و زنان در سال‌های گذشته رو به افزایش بوده. برخی دلیل این شکاف را خطرات بیشتر عواملی مثل مصرف سیگار و تصادف برای مردان دانسته‌اند. تبیین‌های گوناگونی از بیولوژیکی گرفته تا اجتماعی زیستی، مخاطرات شغلی، رفتار فرهنگی و سبک زندگی دو جنس برای این مساله مطرح شده است که هیچ کدام پاسخ قطعی برای آن پیدا نکرده‌اند.
آنچه مشخص است این است که زنان به طور متوسط بیشتر از مردان عمر می‌کنند و این میزان چه در زنان و چه در مردان در کشورهای مختلف وابستگی مستقیم به توسعه اقتصادی دارد. به همین دلیل افراد در کشورهایی با میزان توسعه اقتصادی مشابه، سن امید به زندگی مشابه دارند.
نسرین سلطانخواه معاون علمی و پژوهشی رئیس‌جمهور به تازگی سن امید به زندگی زنان ایرانی را که 49درصد جمعیت ایران را تشکیل داده‌اند، 74 سال اعلام کرده است. آمار او با اطلاعات بانک جهانی در سال 2009 تطابق دارد. بر اساس این آمار امید به زندگی در ایران برای زنان 74 سال، برای مردان 71 سال و در مجموع 72 سال است. همین آمار در سال 2010 می گوید امید به زندگی زنان ایرانی به 75 سال رسیده که مشابه سن امید به زندگی زنان در کشورهای لبنان، هندوراس، اردن، جامائیکا، تنگا، روسیه، ساموآ، مصر، چین و عربستان سعودی است.
امید به زندگی متوسط سال‌هایی است که اشخاص می‌توانند با تجربه میزان‌های مرگ و میر کنونی زنده بمانند. این شاخص فاصله بین ملل ثروتند و فقیر را به خوبی نشان می‌دهد. علاوه بر این سطوح بالای مرگ و میر اطفال با امید به زندگی پایین ارتباط دارد. کشورهای جهان در سال‌های گذشته کاهش مرگ و میر و افزایش سن امید به زندگی را تجربه کرده‌اند که در برخی شیب ملایمتری حاکم بوده و در برخی شیبی تند.
تحول سن امید به زندگی در ایران در سال‌های اخیر با شیبی ملایم ازمیانگین 71 سال بین سال‌های 2009 تا 2005 به 72 سال بین سالهای 2006 تا 2009و 73 سال در سال 2010 رسید.99 کشور جهان در متوسط امید به زندگی زنان بالاتر از ایران جای گرفته‌اند.
جنس یکی از فاکتورهای موثر در مرگ و میر است. زنان هر چند از بیماری‌های بیشتری رنج می‌برند اما احتمال مرگ آنها در مقایسه با مردان پایین‌تر بوده است. لوپز و روزیکا دو محقق جمعیت‌شناس معتقدند در کشورهای معدودی عدد امید به زندگی مردان بالاتر از زنان است (بنگلادش، بوتان، نپال و وانوآتا) و در اغلب کشورهای جهان امید به زندگی در بدو تولد برای زنان بین 5 تا 10 درصد بیشتر از مردان است. در مواردی که دختران و زنان جوان نسبت به مردان همسن خود میزان مرگ و میر بالاتری داشته باشند، پای نتایج بهداشتی تبعیض اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی در میان است.
سن امید به زندگی زنان در ایران به متوسط خاورمیانه و آسیای شرقی نزدیک است. برخی کشورهای همسایه ایران مثل ترکیه توانسته‌اند سن امید به زندگی زنان را تا 76 سال ارتقا دهند. در میان کشورهای جهان، کشورهای منطقه یورو با متوسط 84 سال، بهترین وضعیت سن امید به زندگی زنان را دارند که 10 سال بالاتر از کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقاست.


در جدول زیر متوسط سن امید به زندگی زنان در مناطق مختلف جهان را ببینید.

 

کشورهای دارای بیشترین و کمترین سن امید به زندگی زنان در سال 2010

 

در نقشه زیر وضعیت مناطق جهان از لحاظ متوسط سن امید به زندگی زنان را ببینید.

 4545

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 14 =