در کشورهای اروپایی منع شرعی برای مصرف الکل مانند کشورهای مسلمان وجود ندارد اما منع قانونی با شدت و ضعف در همه این کشورها اعمال می شود.

هادی معیری نژاد- مضرات و زیانهای الکل که به گفته پزشکان انگلیسی حتی بیشتر از مواد مخدر ارزیابی شده است سالهاست کشورهای اروپایی را به این فکر واداشته است که در مقابل این پدیده چگون باید رفتار کنند.

در بررسی ها انجام شده معمولا کشورهای شرق اروپا دارای بیشترین مصرف هستند. فرهنگ مصرف، قیمت پایین مشروبات سنگین که اکثرا در همین کشورها تولید می شود و بالاخره شیوع وحشتناک اباحه گری در خانواده های شرق اروپا از عواملیست که منع های قانونی را در مورد مصرف زیر پا گذارده و این کشورها را به الکلی ترین ممالک دنیا تبدیل کرده است.

در اکثر کشورهای اروپایی قانون محدودیت سن فروش اعمال می شود این سن بین 16 تا 18 سال و حتی تا 21 سال متغیر است.در کشورهای اروپایی همچنین قوانین سختی برای رانندگی با مستی وضع شده است که حتی به رانندگی با نوشیدن مقداری الکل (متغیر با کشور) تنزل یافته و مجازات های سنگین مثل ممنوعیت مادام العمر از رانندگی را به همراه دارد.

 

تصویر زیر بیانگر ممنوعیت رانندگی با در صد مشخصی الکل در خون فرد است

رانندگی با مستی

توضیح: این تصویر بیانگر درصد ممنوعیت وجود الکل در مقدار مشخصی از خون در هنگام رانندگی در اروپا است

در این کشورها سیاستهای فرهنگی مبنی بر حذف تبلیغ مشروبات الکلی و روایت زندگی تباه شده ستارگان موسیقی و سینما متمرکز است و مراکز بازپروری متولی بازگرداندن فرد معتاد به الکل به جامعه هستند. تبلیغ زندگی سالم و به دور از مشروبات الکلی نیز توسط افراد نخبه جامعه انجام می شود.

در برخی از کشورهای اروپایی مانند کشورهای اسکاندیناوی محدودیت عرضه را نیز در نظر دارند مالیات سنگین، محدودیت فروشگاه های عرضه و گرانی مشروبات با الکل بالا از سیاستهای محدودیت عرضه است. در این کشورها که در سالیان گذشته مصرف مشروبات الکلی با در صد الکل بالا رواج داشته است و سعی و تلاش برای برگرداندن الگوی مصرف به سمت مشروبات غیر تقطیری با درصد الکل زیر 12 در صد است که البته در این امر موفق نیز بوده اند.

 

تصویر زیر نشان دهنده حداقل سن قانونی استفاده از مشروب در کشورهای اروپایی است

الکل

 

در جدول زیر سیاستهای عرضه در بعضی از کشورهای اروپایی را می بینید؛

 

نام کشور سیاست‌ها

انگلیس

در انگلیس مصرف الکل زیر 5 سال برای مصارف بسیار ضروری پزشکی ، زیر 15 سال در خانه و یا خانه دوستان با اجازه والدین خرید مشروبات الکلی زیر 18 سال ممنوع است اما مشروبات سبک با غذا در رستورانها یا خرید توسط بزرگسال برای زیر 18 سال و نوشیدن همراه او مجاز است. در برخی مراکز فروش ورود افراد زیر 21 سال ممنوع است . ضمن آنکه فروش شکلات لیکور دار هم به زیر 16 سال ممنوع است که البته چندان جدی گرفته نمی شود
سوئد

خرید برای زیر 18 سال ممنوع است در بارها و کلاب ها سن ورود را 18 ، 20 و حتی23 تعیین می کنند. در این کشور مالیات بر مشروبات الکلی بسیار بالا و این محصولات بسیار گران است و فروشگاههای خاصی در مناطق تعیین شده توسط دولت مشروبات بالای 12 درصد الکل را عرضه می کنند که فروشنده در آن تصمیم گیرنده نهایی برای عرضه مقدارمشروب به خریدار است و تقریبا افراد زیر 21 سال حق خرید مشروبات سنگین را ندارند . در این کشور سیاست جایگزینی مشروبات سبک دنبال می شود.

آلمان در آلمان منعی برای مصرف زیر 16 سال وجود ندارد اما منع خرید مشروبات سبک برای زیر 16 سال و مشروبات سنگین برای زیر 18 سال و منع مصرف در مجامع عمومی و همراه با والدین و قوانینی از این دست اعمال می شود در این کشور معمولا نوشیدن آب جو همراه با غذا یک فرهنگ است و چندان منعی ندارد و بیشترین مصرف الکل در آلمانی ها به همین نوع مشروب بر می گردد اما قوانین رانندگی با الکل در این کشور سخت و جرایم آن سنگین است.
ایسلند این کشور از معدود کشورهای اروپاییست که سن فروش را تا بیست سال بالا برده است
روسیه  در روسیه منع قانونی برای فروش وجود ندارد و فروشندگان بر اساس تشخیص و یا قوانین منطقه ای عمل می کنند
اسلوونی در این کشور هم منع قانونی وجود ندارد اما بر اساس عرف فروش به افراد مست ممنوع است و ساعت کار بارها و فروشگاهها تعیین شده است
ایتالیا  در این کشور سن خرید تا 16 سال پایین آمده اما برای مستی در انظار عمومی قوانین جزایی دارند
نروژ

 در نروژ خرید مشروبات سبک برای زیر 18 سال و مشروبات سنگین برای زیر 20 سال ممنوع است اما در صورت فروش خریدار مجرم نیست فروشنده از لحاظ قانونی مجرم محسوب می شود.در این کشور هم قیمت مشروبات الکلی را بسیار بالا برده اند. در این کشور حکم الکل بالای 60 در صد مانند مواد مخدر است

 

۴۵۳۰۱

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 7 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 39
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • فرهاد GB ۰۷:۵۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  شما که خبر علمی منتشر میکنید میشه منبع علمیش رو هم منتشر کنید ؟ مخصوصا واسه این قسمت که " مضرات و زیانهای الکل که به گفته پزشکان انگلیسی حتی بیشتر از مواد مخدر ارزیابی شده است" ... خبر لطفا چاپ کن !
  • بی نام A1 ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   فرهاد جان. شما زیاد مصرف می کنی احیانا؟؟!! وقتی که سرطان روده گرفتی و نسبت به ناموست بی غیرت شدی انوقت میفهمی منبع خبر کجاست!
  • بی نام EU ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   یعنی می فرمایید مواد مخدر خیلی غیرت میاره در ضمن الکل باعث سیروز کبدی میشود نه سرطان روده
  • علی A1 ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   44 81
   فرهاد! دیگه همه دنیا از ضرر های نوشیدنی های الکلی آگاه هستن. حتی توی بعضی کشورای اروپایی افراد ضعیف و خوار و ناتوان مشروب می خورند.
  • بی نام IR ۰۸:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   89 10
   بی نام جان،هیچکی به خاطر مصرف الکل سرطان روده نگرفته،مصرف زیادددددددد الکل برای کبد بسیار مضر است
  • بی نام A1 ۰۸:۵۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   34 8
   فرهاد جان منم قبلا یه همچنین چیزی که نوشته دیدم. این لینک بی بی سی برای قطعیت مطلب اول متن ....خب ضرر داره دیگه برادر www.bbc.co.uk/persian/science/2010/11/101101_l04_alcohol_health.shtml
  • بی نام A1 ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
   13 3
   بی نام خان، بی غیرتی به ناموس اینه که اگه شوهر خواهرت به خواهرت خیانت کنه یاخواهرت رو کتک بزنه بهش بگی حتمادلشو به دست نیاوردی حقته، برگرد برو و زندگی کن، حتی اگه شوهر خواهرت مشروب خور باشه. ناموس را باید از همه نظر محترم شمرد نه فقط از نظر پوشش و چشم چرانی های مردان
 • بی نام A1 ۰۸:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  خیلی جالبه. همه کشورها رو نوشتید جز ایران! بهتره قوانین خودمون رو بدونیم تا وقتی جوانی بفهمد حکم خوردن شراب، شلاق خوردن در ملا عام است، دیگه حتی جرات فکر کردن رو هم نکنه. چه برسه به مصرف کردن
  • بی نام EU ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   52 1
   در مورد مواد مخدر هم بنویسید
  • بی نام A1 ۰۸:۵۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   37 7
   از کی ایران تو اروپا شده....قوانین ایرانو که خودمون می دونیم دیگه
  • بی نام A1 ۱۰:۳۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
   11 0
   بعد از سه باز شلاق خوردن مجازات خوردن الکل، اعدام است
 • علی A1 ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  متاسفانه این روزها دختران و پسران در مهمانی ها اکثرا این زهر ماری ها رو میخورند و این رو هم جز کلاس میدونن. یعنی هر کی نخوره امل هست! روز به روز از انسانیت فاصله میگیریم و به خوی حیوانیت نزدیک میشیم. این دسته از افراد نسبت به ناموس خود بسیار بی غیرت هستند و عملا هیچ شرم و حیایی ندارند....
  • صالح IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   87 27
   تو خوبی !!!
  • سمیرا A1 ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   29 95
   درود بر شرفت علی جان
  • sinaa IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   88 16
   خب تو این مهمونی ها نرو تا اینقدر ناراحت نشی..فقط نگو که شنیدی یا واست تعریف کردن..اگر هم ندیدی که بی جهت افکار و حدسیات خودت رو جای واقعیت ارائه نده..مرسی.
  • قلی IR ۰۸:۵۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   61 9
   استاد این صحبتهای شما نتیجه چند سال تحقیق شماست؟
  • --- A1 ۰۹:۱۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   42 5
   بابا با غیرت
 • محمد IR ۰۸:۱۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  63 16
  دوست عزیز باناموس بی نام،نه قاضی ای نه مدرس نه محتسب نه فقیه/تو چه کار که منع شرابخواره کنی؟ فرهاد حق داره خب دو تا عیب مشروبات الکلی را هم مستند بیان کنید.خبر انلاین،عیب می جمله بگفتی هنرش نیز بگوی/نفی حکمت نکن از بحر دل عامی چند
  • بوشناس IR ۱۲:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   8 29
   تا حالا خوب دقت کردی به این تکه کلام ، بریم حال کنیم یا بزن روشن شی یا بیا حال کن ، این واژه مترادف با نوشیدنی های الکلی و مواد نشئه آور است . به نظر می رسد افرادی که اقدام به نوشیدن و یا مصرف مواد میکنند ، در واقع حال خوبی ندارند و سعی دارند با استفاده از چیزی حال بدشان را خوب کنند ، خب چرا با چیز دیگری مثل تفریح - کوه - مطالعه - ورزش و غیره این حال خوب نشود.
  • بی نام IR ۲۱:۳۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۹
   5 1
   اونی که میخاد بخوره میخوره.حتی اگه عیبشم بنویسن باز یه بهانه ای هست
 • بی نام IR ۰۸:۴۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  15 69
  خدایی من خیلی کارا میکنم،ولی اصلا سمت تلخکی و آبکی نمیرم،چون که بزرگترین مزیت انسان نسبت به حیوان رو که اختیار باشه از آدم میگیره.
 • بی نام A1 ۰۹:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  44 3
  در میخانه گشایید به رویم شب وروز ...........................بیزارشدم
  • حقیقت گو A1 ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   1 24
   شما که از .................. بیزار شدی خوبه سوات نشوتن داری!!!!!!!!!! آره داش
 • وحید GB ۰۹:۳۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  47 7
  خبر جان من ارتباط الکل با ناموس رو متوجه نمی شم . یعنی تو این کشورها که آزاده همه بی ناموسن !!؟ یه سئوال دیگه ، میشه بپرسم چندتا آبجو لازمه که کبد آدم خراب بشه ؟
  • بی نام IR ۱۱:۱۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   10 33
   توی کشور های اروپایی و آمریکا اصلا میدونن ناموس چیه؟؟؟؟؟؟
 • بی نام A1 ۰۹:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  41 5
  اگر دقت کنید می‌بینید که در تمام کشورهای پیشرفته‌ی دنیا محدودیت اعمال می‌شود و نه ممنوعیت در هرجایی که استفاده از الکل باعث آسیب اجتماعی یا مزاحمت برای دیگران بشه جلوی اون رو می‌گیرند، در غیر این صورت فرض رو بر این می‌گذارند که انسان‌ها خودشون شعور و حق تصمیم‌گیری برای زندگی‌شون رو دارند و نیاز نیست کسانی که خودشون رو عقل کل می‌دونند به زور اون‌ها رو مجبور به انجام کاری بکنند. متاسفانه احترام به حقوق شخصی برای کشور ما دیگه به آرزوی محال تبدیل شده.
  • بی نام IR ۲۱:۳۹ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۹
   3 12
   اینجا ممنوعیت داره چون کشور اسلامیه.هر کشوری قانون خودش رو داره.فرانسه داره قانون میزاره که دانشجو با حجاب نیاد کلاس.میشه گفت چرا.
 • بی نام IR ۱۰:۳۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  43 5
  این عزیزانی که میگن آدم بی غیرت میشه خیلی منو خندوندن. اگه شما یجا اینو خوندی لزومی نداره ااین مطلبو به عنوان واقعیت با این لحن زشت بیان کنی. کاملا مشخصه هیچ اطلاعی از موضوع نداری.
 • فرهاد GB ۱۰:۵۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  46 4
  اون بی نامی که میگه نسبت به ناموست بی غیرت میشی از همون هایی که آخرش رو ملت اسید میپاشه یا قتل های ناموسی میکنه !!!! در ضمن من سوالم این بود که کدوم منبع علمی نوشته مضرات الکل از مواد مخدر بیشتره نه اینکه رابطه ی ناموس و الکل را توضیح دهید!!!!!
 • نیما IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  41 11
  تا اونجای که من می دونم مصرف زیاد الکل ضرر داره، نه مصرف به اندازه
  • عباس IR ۲۰:۲۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
   5 19
   اگر کمش ضرر نداشت اسلام کم انرا ممنوع نمی کرد
 • بی نام A1 ۱۱:۵۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  19 4
  مصرف بيشتر از ٣٠ ميلي ليتر الكل براي خانمها و بيشتر از ٤٠ ميلي ليتر الكل در روز براي خانمها طبق كتابهاي پزشكي مضر ميباشد.
 • بی نام IR ۱۲:۴۷ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  33 2
  خوش به حال اروپایی ها با این قوانینشون اینجا بچه های چهارده پونزده ساله بیشتر از بزرگترا دسترسی به الکل و مشروب دارن
 • بی نام US ۱۸:۱۰ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۰
  23 3
  عوضش تو کشور ما مافیای ورود الکل یا تولید الکل ِ دست ساز ، و قوانین بد و بی منطق ِ کنونی ، باعث شده که مشروبات تقلبی وارد شه و جون مردم رو به خطر بندازه
 • بی نام A1 ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  5 0
  از آمریکا ، کانادا ، چین ، ، آتریکای لاتین، استرالیا و در واقع همه قاره ها بدهید م کشور ها مقایسه کتید.
 • بی نام A1 ۰۸:۲۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  10 0
  پس کشورهای مسلمان چی؟ اونجاها چه خبره که مشروب خوردن حرام است . اروپایی ها که مشروب جز فرهنگشان است و قوانین شان صرفا برای حفظ امنیت و سلامتی است. بهتر است از کشورهای مسلمان و رواج الکل در این کشورها بیشتر بدانیم تا بتوانیم راهکاری برای ایران داشته باشیم.
 • بی نام A1 ۰۸:۲۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  14 2
  چرا الکل حرام و نجس است ، تریاک و هروئین و شیشه حرام و نجس نیست؟ این سوال بدون جواب منطقی بسیاری از مردم را شما جواب دهید؟
 • یک رفیق قدیمی IR ۱۶:۴۶ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۱
  5 13
  قربانت برم خدا بیش از 1400 سال پیش در قران صراحتا اعلام کردی نوشیدن الکل زیان آور وحرام است وهیچ کس وهیچ بشری علیه آن جوابی ندارد
  • بی نام IR ۲۱:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۹
   6 2
   خدا خودش عقل کله.اون بنده ای که بخاد گوش میده.
بلیط هواپیما