غلامحسین ملک عراقی که نزدیک به 70 سال سابقه عکاسی مطبوعاتی دارد، تعدادی از عکس‌هایش مربوط به نهضت ملی (سال‌های 1329 تا 1332) را در اختیار خبرآنلاین قرار داده است.

این عکاس پیشکسوت که هفتم همین ماه پا به 88 سالگی گذاشته است، با حضور در کافه خبر  و با مرور عکس‌ها و خاطراتش، از رویداد‌ها و حوادث آن سال‌های پر التهاب می گوید.

 ملک عراقی که از سال 1324 دوربین به دست گرفته، عکاسی مطبوعات را از سال 1328 آغاز کرده است. او در چهار سال منتهی به 28 مرداد 1332، برای روزنامه‌هایی چون پرخاش، حمله، به سوی آینده و آتش عکس گرفته و بخش بزرگی از رویدادهای مهم آن سال‌ها را جاودانه کرده است.

 این عکاس در باره کارهای مطبوعاتی‌اش در آن سال‌ها می‌گوید: «من با اینکه خودم از هواداران فعال نهضت ملی شدن نفت بودم، اما هم زمان برای روزنامه‌های متعلق به گرایش‌های مختلف سیاسی کار می‌کردم. برای مثال روزنامه پرخاش و حمله نزدیک به جبهه ملی بودند، به سوی آینده از آن حزب توده بود و آتش هم به دربار و طرفداران سلطنت نزدیک بود.»

 غلامحسین ملک عراقی

غلامحسین ملک عراقی در کافه خبر 

غلامحسین ملک عراقی ادامه می‌دهد: «من آن سال‌ها کارمند مهمات سازی ارتش بودم و تنها بعد از ظهر‌ها و جمعه‌ها از می‌تینگ‌های (تظاهرات) احزاب سیاسی، سخنرانی‌ها، شخصیت‌ها و دیگر رویداد‌ها عکاسی می‌کردم.»

 او با اشاره به فراز و نشیب‌های اجتماعی و سیاسی آن سال‌ها می‌افزاید: «در آن سه سال نهضت ملی شدن نفت، اتحاد‌ها و ائتلاف‌های زیادی شکل گرفت یا شکسته شد. برای مثال یک دوره‌ای حزب توده منتقد دولت بود اما بعد از 30 تیر 1331 به طرفداری از مصدق پرداخت. همچنین حسین مکی و مظفر بقایی چند سال از جبهه ملی حمایت می‌کردند و با بروز اختلاف از آن گروه سیاسی و دولت مصدق فاصله گرفتند.»

 یکی از خاطرات این عکاس پیشکسوت، مربوط به روزی می‌شود که برای عکاسی به خانه دکتر محمد مصدق رفته بوده است. ملک عراقی آن روز را این گونه به یاد می‌آورد: «اواخر خرداد 1331، بعد از بازگشت نخست وزیر از دادگاه لاهه که در آن از ملی شدن صنعت نفت دفاع موثری کرده بود، همراه احمد انواری سردبیر روزنامه پرخاش به خانه دکتر مصدق رفتیم. وقتی وارد اتاق شدیم، نخست وزیر زیر پتو دراز کشیده شده بود که با دیدن ما بلند شد و روی تخت نشست. در تمام طول گفت‌و‌گو او روی‌‌ همان تخت بود و تلفن‌ها را هم در آن حالت جواب می‌داد.» این عکاس با سابقه ادامه می‌دهد: «در زمان گفت‌و‌گو من پشت سر هم در حال عکس گرفتن از دکتر مصدق بودم که یک باره او پرسید: «چرا این قدر از من عکس می‌گیری؟» و من در جواب گفتم: «چون شما را خیلی دوست دارم.» این پاسخ باعث خنده نخست وزیر شد و با این حال تاکید کرد از دیگر حاضران در اتاق هم عکاسی کنم.» 

غلامحسین ملک عراقی که به دلیل فعالیت‌های سیاسی پس از کودتای 28 مرداد 32 از صنایع مهمات سازی ارتش اخراح می‌شود، سال‌های بعد نیز عکاسی مطبوعات را دنبال می‌کند و به مدت 6 دهه دیگر این کار را ادامه می‌دهد.

 او که نزدیک به 70 سال سابقه عکاسی را پشت سر خود دارد، مجموعه‌ای بیش از 30 هزار قطعه عکس از رویدادهای سیاسی، طبیعت ایران، زندگی مردم، اماکن تاریخی و چهره‌های هنری را جمع آوری کرده که در نوع خود بی‌نظیر است. 

مشروح گفت‌و‌گو با غلامحسین ملک عراقی به زودی منتشر می‌شود. 

57245

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 4 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • موثقی A1 ۱۳:۴۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
  134 0
  امروز در سه نوبت چند عکس از این عکاس منتشر کرده اید که اگر تنها همین ها کارنامه اش را شکل می داد، برای یک هنرمند کافی بود. آقای ملک عراقی خسته نباشید
 • مسعود IR ۱۴:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
  99 0
  درود بر آقای ملک عراقی که لحظه های برآمدن و سربلندی این ملت را با وسواسی ستودنی برای آیندگان به یادگار نهاده است .
 • بی نام IR ۱۵:۳۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
  42 0
  سپاس از خبزآنلاین که ما را با ایشان آشنا کرد
 • بی نام A1 ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
  43 0
  خدا به ایشون طول عمر بابرکت بده
 • بی نام A1 ۱۶:۰۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
  24 4
  ازین هنرمند بزرگ بخواهید چند عکس از دوره شاه و کاخ های شاهنشاهی بزاره واسه من که خیلی جالبه مطمئنم واسه کاربران دیگه هم دیدنش خیلی جذابه
 • محمد رضا IR ۱۶:۱۳ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
  38 0
  پاینده باشی استاد
 • علیزاده IR ۱۸:۴۱ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
  37 0
  این روزها از وقایع سال 32 عکس زیاد منتشر می شود اما کار شما که یکی از آن عکاسان را یافته و با او گفتگو کرده اید بسیار جالب است . این جوری به عکس ها هویت و داستان داده اید
 • لواسانی IR ۱۹:۲۵ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۷
  24 0
  جالب است . من یک جستجو در google کردم و این عکس ها را ندیدم. چرا؟ یعنی تا حالا آقای ملک عراقی این عکس ها را چاپ نکرده بوده اند؟
 • ناصر ویسی IR ۰۴:۱۲ - ۱۳۹۲/۰۵/۲۸
  20 0
  بنام خدا-با آرزوی سلامتی وطول عمر با عزت برای استاد عزیز جهت به تصویر کشیدن مردان بزرگ و بی ادعا که برای عزت و شرف این مملکت لحظه ای از بای ننشستند و مردانه و مظلومانه کنار گذاشته شدند...
 • مزرعه A1 ۱۶:۳۸ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۱
  5 0
  سلام تشكر فراوان از خبر انلاين به خاطر مصاحبشون با استاد ملك عراقي و از اقاي عراقي ممنون هستم به خاطر عكساي زيبا شون و خاطرات شون كه با ما به اشتراك گذاشتن .
 • دوستدار مصدق A1 ۰۶:۲۰ - ۱۳۹۲/۰۶/۰۳
  4 0
  درووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووود