با نانوفناوری می‌توان رشته‌های سبک‌وزن با استحکام بسیار بالا ساخت و با ترکیب آن‌ها،کابل‌های آسانسور فضایی را تولید کرد. با این روش، هزینه سفر به فضا به شدت کاهش می‏‌یابد.

محمود حاج‌زمان: مطالعه جدیدی که در دانشگاه مک‌گیل کانادا انجام شده، نشان می‌دهد آسانسوری فضایی که به زمین افسار نشده باشد و هر دو انتهای آن در فضا آویزان باشد، می‌تواند هزینه مسافرت‌های فضایی به مدارهای بالای زمین را تا 40 درصد کاهش دهد.

ایده اولیه ساخت آسانسورهای فضایی را نویسنده بزرگ داستان‌‌های علمی-تخیلی، آرتور سی کلارک مطرح کرد. از زمانی‌که وی در کتاب «فواره‌های بهشت» ایده ساخت آسانسورهایی را برای ارسال محموله به مدار زمین‌ثابت مطرح ساخت، دانشمندان زیادی به مطالعه و تحقیق درباره مفهوم یک آسانسور فضایی کامل پرداخته‌اند؛ آسانسوری که از نقطه‌ای روی استوای زمین به نقطه‌ای در فضا در فاصله‌ای حدود یک چهارم فاصله زمین تا ماه کشیده شده است.

راهکار دیگر ساخت آسانسور تکه‌ای فضایی به جای آسانسور کامل است؛ آسانسوری که کمتر از نصف این فاصله درازا دارد و لزومی نیست تا آن را به نقطه‌ای روی زمین لنگر کرد. استفان کوهن، مهندس فضایی و استاد فیزیک کالج وانیر مونترال کانادا می‌گوید: «به نظر من به موازات یک آسانسور فضایی کامل، آسانسورهای فضایی تکه‌ای ارزش انجام تحقیقات بیشتر را دارند.»

زیربنای مطرح شدن ایده آسانسورهای فضایی به هزینه بالای موشک‌های فضایی باز می‌گردد. در حال حاضر، قرار دادن هر کیلوگرم محموله در مدار زمین‌ثابت 25 هزار دلار هزینه دارد. مدار زمین ثابت، مداری در فاصله حدود 36 هزار کیلومتری از سطح زمین (42هزار کیلومتری از مرکز زمین) است که دوره تناوب گردش ماهواره‌ها در آن برابر دوره گردش وضعی زمین است و از آنجا که موقعیت ماهواره در این مدار نسبت به سطح زمین ثابت است، تمام ماهواره‌های تلویزیونی و مخابراتی در آن مستقر شده‌اند.

تصویر آسانسور
مواد امروزی از استحکام کافی برای ساخت یک آسانسور عظیم و کامل فضایی برخوردار نیستند. پیش از آنکه بتوان با استفاده از این مواد حتی به ارتفاع مورد نظر نزدیک شد، سازه آسانسور تحت اثر وزن بالای مواد سازنده آن فرو خواهد پاشید. در عوض، ساخت آسانسورهای فضایی تکه‌ای رویایی است که دستیابی به آن در دسترس‌تر است.

پاملا وو، محقق دانشگاه مک‌گیل کانادا و از نویسندگان مقاله مرتبط با تحقیق حاضر می‌گوید: «می‌توان به آسانسور تکه‌ای به عنوان نخستین بلوک سازنده یک آسانسور (کامل) فضایی نگاه کرد. می‌توان ابتدا از یک آسانسور تکه‌ای شروع کرد و بعدا آن را تا زمین امتداد داد.»

موشک علیه آسانسور
آسانسور فضایی تکه‌ای در صورت ساخت چهار قسمت خواهدداشت: عرشه، وزنه تعادل، کمند و یک بالارونده. عرشه آسانسور جایی در مدار پایین زمین خواهد بود؛ مداری که از ارتفاع 160 کیلومتری تا 2000 کیلومتری سطح زمین ادامه دارد.

در تحقیق انجام شده، وو با همکاری آرون میسرا، انرژی مورد نیاز برای ارسال فضاپیمایی از مدار پایین زمین به مدار زمین‌ثابت به دو روش مختلف محاسبه کردند: در روش نخست، موشکی مستقیما توسط فضاپیما به مدار زمین‌ثابت ارسال می‌شود. در روش دوم، فضاپیما توسط موشک تا عرشه آسانسور تکه‌ای حمل شده و پس از آن فضاپیما توسط بالارونده به مدار زمین‌ثابت منتقل می‌شود (برای مشاهده عکس در ابعاد بزرگتر اینجا کلیک کنید)

 

آسانسور
هزینه پرتاب‌های زیر مداری بین 5 تا 10 هزار دلار به ازای هر کیلوگرم است که بسیار کمتر از پرتاب ماهواره‌ها به مدار زمین‌ثابت است. در محاسبات انجام شده، نیز همین مقدار در نظر گرفته شده است. در اغلب سناریوها، آسانسور فضایی تکه‌ای به مراتب کارآمدتر از روش‌هاس سنتی بود که از نقل و انتقال به وسیله موشک استفاده می‌کنند. در حالت کلی، استفاده از کمندهای بلندتر باعث صرفه‌جویی بیشتر انرژی می‌شود. اگر آسانسور فضایی از انرژی خورشیدی استفاده کند، راندمان مصرف انرژی آن به مراتب بیشتر می‌شود.

با این وجود، ساخت یک آسانسور فضایی کامل کماکان بهترین گزینه است؛ چرا که دیگر هزینه‌ای برای پرتاب موشک صرف نخواهد شد. پیتر سوان، مدیرعامل کنسرسویم آسانسور فضایی بین‌المللی نیز این مساله را تایید می‌کند است. وی می‌گوید: «اگر بخواهیم به استفاده از موشک‌ها ادامه دهیم، همیشه محکوم به زندگی در دنیایی لرزان، پر سر و صدا و با هزینه بالا برای رفتن به مدار خواهیم بود.»

53275

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 1 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 9
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • بی نام A1 ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
  4 3
  الان یک عده میاند می گن اینها همش دروغه اصلا اسانسور ماهواره و اینها وجود ندارند بابا بس کنید من خودم یک مدت فکر می کردم اینشتین داره دروغ می گه که جرم به انرژی تبدیل می شه و نتایج نسبیت دروغه بعد با خودم فکر کردم گفتم پس دستگاه های پزشکی که با اشعه ایکس کار می کنند بر چه مبنایی کار می کنند خورشید از کجا انرژی اش رو بدست میاره همین افرادی که این ادعا رو می کنند می تونند ادعا کنند گالیله هم دروغ گفته و زمین صافه چون ما هیچکدام فضا رو ندیدیم و این تصاویر هم هالیوود میسازه باور کنید واقعا خجالت میکشم همین حرفها رو حتی غربیهای کامنت گذار طرفدار نظریه توطئه تو سایتهای خارجی می گذاشتند کدوم بیسوادی اصلا نظریه توطئه رو ساخته درج کن
  • بی نام A1 ۰۵:۳۰ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸
   3 0
   افرادی که می گویند این سفر دروغ هست اشتباه هست 30 میلیارد دلار هزینه ان زمان بود که به نرخ تورم الان باید حدود 150 تا 200 میلیارد دلار بشود که حتی ممکن هست هزینه های جانبی ان بیشتر بشود کل بودجه ناسا در سال کمتر از بیست میلیارد دلار هست در ضمن این مقدار پول برای کشوری که الان دچار بی پولی هست نوعی حماقت به شمار می رود
 • حمید A1 ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
  4 2
  همه که امکانات فضانوردی ندارن.
 • بی نام A1 ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
  21 9
  ارزان ترین ابزار برای سفر به فضا تنها 2500 تومان. بله درست فهمیدی هموطن 2500! با یه نخ سیگاری به فضا میروید ...
 • بی نام A1 ۱۷:۲۸ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
  34 2
  ارزان ترین و بدترین ابزار سفر به فضا مواد مخدر است
 • بی نام A1 ۱۸:۳۴ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
  6 1
  یک قرص اگر بندازی بالا به راحتی در فضا سیر میکنی.
 • بی نام A1 ۲۲:۱۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۷
  3 0
  من هم میخواستم همین رو بکم
 • علی A1 ۰۶:۴۶ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۸
  4 1
  شرط می بندم نصف کسایی که نظر میدن این مطلبو نخوندن و فقط تیتر رو خوندن اومدن اینجا نظر دادن . میگی نه بپرس ازشون.
 • بی نام CA ۰۲:۲۷ - ۱۳۹۲/۱۲/۱۹
  2 1
  بخش دانش خبرآنلاین عالیه. من فقط برای دیدن بخش دانش به خبرآنلاین سر میزنم