از دیرباز شیر را به عنوان معجون سلامتی می شناختند اما این مایع سلامت اکنون به یکی از پر جنجال ترین مواد غذایی در کشور ما تبدیل شده است.

هادی معیری نژاد- کسانی که سن و سالی ازآنها گذشته است شاید طعم شیر واقعی را فراموش کرده باشند اما به جرات اظهار می کنند که این شیری که امروز می نوشند اصل جنس نیست.

سلامت غذایی یکی از اولویتهای هر کشوریست است که خود را توسعه یافته می داند در این راستا شیر نقش مهمی در سلامت نسل بشر ایفا می کند.

این ماده مغذی با سرانه مصرف بالا در بسیاری از کشورهای اروپایی موجب ایجاد تفاوت های چشمگیری در شاخصه های سلامت ظاهری و داخلی افراد شده است.

افزایش طول و استحکام ا ستخوانها شاید اولین و مهم ترین اثر مستقیم تغذیه با شیر باشد که می تواند تضمین کننده سلامت نسلهای فعلی و آینده یک کشور باشد.

مصرف شیر در کشور ما متاسفانه همیشه پایین تر از حد استانداردها جهانی بوده است.

در مورد مصرف شیر در ایران آمار ها متفاوت است پیش از گرانی ها آمار مصرف ما بین 80 تا 100 لیتر در سال بود که به گفته بسیاری از دست اندر کاران سلامت کاهش 22 درصدی را در سال جاری تجربه کرده است یعنی حدودا 60 تا 70 لیتر.

تصویر زیر بیانگر سرانه مصرف شیر در جهان است.

شیر

برای تصویر بزرگتر روی آن کلیک کنید

همانطورکه مشاهده می شود سرانه مصرف شیر در ایران از سطح کشورهای پیشرفته جهان بسیار پایین تر است.

 

جدول زیر نشاندهنده میزان لازم مصرف شیر است؛

سن

تعداد واحد

کودکان 1- 3 ساله

3واحد

کودکان 4- 8 ساله

3واحد

کودکان 9 - 12 ساله

4واحد

کودکان 13 -18 ساله

4واحد

بزرگسالان 19 - 50 ساله

3واحد

بزرگسالان 50 سال به بالا

3واحد

زنان شیرده

4واحد

زنان باردار

3واحد

هر واحد250 سی سی

 

جدول زیر کشورها با بیشترین سرانه مصرف را معرفی می کند؛

ردیف کشور مصرف( لیتر)
1 فنلاند 361.19
2 سوئد 355.56
3 هلند 320.15
4 سوئیس 315.78
5 یونان 314.69
6 مونته نگرو 305.87
7 دانمارک 295.62
8 آلبانی 281.17
9 لیتوانی 273.87
10 رومانی 266.19

به گفته متخصصان انسان باید در روز بین 3 تا 4 واحد(25 سی سی) شیر مصرف کند که با احتساب حدود یک لیتر در روز باید معادل360 لیتر در سال باشد.

در حالی که ما حدودا بین 200 تا 250 لیتر در سال فقر تغذیه داریم اتفاقات متعدد باعث شده است که مصرف حدا قلی این ماده نیز دردی از حوزه سلامت ما دوا نکند. مصرف این ماده غذایی در کشور ما با دو تهدید عمده مواجه است؛

1- گرانی شیر بعد از هدفمندی یارانه ها

2- تقلب در ارایه این محصول که در سالیان اخیر ابعاد وحشت آوری به خود گرفته است.

تا پیش از هدفمندی یارانه و حذف یارانه شیر که از اقدامات تامل برانگیز دولت دهم بود قیمت هر پاکت یک لیتری شیر بین 700 تا 800 تومان بود اما به یکباره با حذف یارانه شیر قیمت این محصول ابتدا 1200 و بالاخره تا 2000 تومان بالا رفت. هم اکنون هم که حدود 2500 تومان است.

در این میان حذف شیر رایگان مدارس و قطع چند باره توزیع و نابرابری در توزیع بین مناطق مختلف تاثیر چشمگیری در کاهش مصرف گذاشت.

در این زمینه حسین چمنی مشاور شرکت صنایع شیر ایران با اشاره به اینکه طبق گزارش سال قبل بانک مرکزی مصرف شیر بعد از اجرای فاز نخست هدفمندی یارانه‌ها حدود 42 درصد کاهش یافت، گفت: ایران در سالهای 90 و 91 واردکننده شیرخشک بود اما در سال قبل به صادرکننده شیرخشک تبدیل شداین نشان می‌دهد که شیر در داخل مصرف نشده و به همین دلیل به شیرخشک تبدیل شده و از کشور صادر شده است.

چمنی گفت: ما در شرکت صنایع شیر ایران به مدت چهار سال پیاپی از 89 تا 92 در دو ماه ثابت یعنی شهریور و مهر بازار شیر و لبنیات کشور را مورد مطالعه دقیق کردیم و براین اساس مشخص شد که مصرف شیر در کشور در این مدت روند نزولی داشته است و گزارش بانک مرکزی نیز گزارش ما را تائید کرد.

در این میان هر ایرانی در خوشبینانه ترین حالت بین 50 تا 60 لیتر شیر در سال مصرف میکند که رقمی بسیار تاسف باراست.

گرچه به گفته ربیعی وزیرکار و امور اجتماعی قرار است طرح توزیع شیر رایگان در مدارس با دقت بیشتری دنبال شود اما در دولت یازدهم هم متاسفانه هنوز عزمی برای دادن یارانه به این صنعت حیاتی و اصلاح روند غلط گذشته در مورد صنایع شیر دیده نمی شود و قیمتها در سال جاری نیز دچار افزایش قیمت شده و تابع قول وزیر اقتصاد در مورد دیگر کالاها یعنی افزایش قیمت باشیب ملایم تر قرار گرفته است در حالی که صنایع شیر و لبنیات به دلیل حساسیت موضوع باید با کاهش قیمت مواجه باشد و افزایش تکنولوژی تولید و حضور دامداران و صاحبان صنایع شیر در کالاهای تبدیلی باید تضمین کننده سود و کاهش تصدی گری دولت باشد نه اجحاف به مصرف کننده.


تقلب گسترده و سکوت مسئولان

شیر از دیرباز با تقلب به بازارها ارایه می شده است از وارد کردن آب به شیر تا افزودن پودرهای غیر مجاز نظیر نشاسته و شیرخشک همیشه و همه جای دنیا عرضه این محصول را با اما و اگر روبه رو کرده است.

البته بسیاری نیز برای جلوگیری از این امر به خریدن شیر فله و عرضه مستقیم رو آورده اند که آن هم با وجود بیماریهای مثل تب مالت یک ریسک بزرگ محسوب می شود.


انواع افزودنی غیر مجاز به شیر

جدول زیر انواع افزودنی های غیر مجاز به شیر را معرفی می کند؛

ردیف افزودنی  نتیجه
1 مواد خنثی کننده مخفی ماندن فساد
2 آب اکسیژنه جلوگیری از فساد و ترش شدن شیر
3 فرمالین بازدارنده رشد میکروب ها ،می تواند شیررا برای مدت طولانی نگه دارد
4 نشاسته برای تغلیض شیر
5 نمک و شکر برای پنهان کردن آب اضافه هنگام جوش
6 اسید سالسیلیک واسید بنزوئیک به عنوان موادنگه دارنده به شیر اضافه می شوند
7 صابون خرد شده به عنوان  خنثی کننده  اسیدیته اضافه می شود
8 پودر شیر خشک برای افزایش ماده خشک جربی و کلسیم
9 آب پنیر پایین آوردن وزن مخصوص شیر
10 روغن گیاهی مانند پالم برای افزایش چربی شیر


جنجال افزودنی ها از وایتکس تا پالم

در اوایل اجرای حذف یارانه شیر، ناگهان شیر های پرچرب و کره از فروشگاهها غیب شد بعد ناگهان سیر محصولات پرچرب وارد بازار شد در حالی که هم طعم نامناسب و غیر طبیعی داشتند هم اینکه بسیار دیر فاسد می شدند.

همه اینها نشانگر وجود افزودنی هایی بود که سودجویان در بلبشوی بازار محصولات خوراکی در دولت دهم وارد این محصولات کردند.

آلودگی شیرهای تولید برخی کارخانجات لبنی ایران به مواد شوینده از جمله وایتکس در  سال ۱۳۹۰ است که در میان افکار عمومی و فضای مجازی مطرح شد.

این شائبه همراه با بروز اختلافاتی میان دولت و تولید کنندگان بر سر قیمت نهایی شیر بود. این شایعه از آنجا شدت یافت که برخی شیرهای تولید ایران بر اساس شایعات منتشر شده میان مردم، حتی پس از گذشت تاریخ مصرف فاسد نشده و به حالت عادی باقی می‌مانند و برخی دیگر از مردم نیز از تغییر مزه برخی شیرها ابراز نگرانی کردند. یک کارشناس آزمایشگاهی همچنین از احتمال دادن انتی‌بیوتیک به گاوها سخن گفته که می‌تواند از وایتکس خطرناک‌تر باشد.

این موضوع  همچنان حل ناشده باقی مانده است و هنوز توضیح جامعی راجع به این موضوع ارایه نشده و متخلفی به مردم معرفی نشده است .

همین موضوع در مورد روغن پالم نیز در حال تکرار است . در حالی که مردم ما به علت گرانی این محصولات به ندرت می توانند محصولات لبنی را وارد سفره خود و خانواده شان کنند اما همین محصولات نیز با چنین شائبه هایی کام مصرف کنندگان را تلخ می کند.

در حالی که سودجویان و واسطه ها این گونه خبرها را شایعه می دانند اما شیر روز به روز از کیفیت استاندارد خود فاصله میگیرد.

وقتی حسن هاشمی وزیر بهداشت این مسئله را مطرح می کند یعنی این موضوع از سطح شایعه فراتر رفته و حقیقتی را در خود نهفته دارد. حقیقتی تلخ که مانند باقی مخاطرات بخش سلامت، نسل آینده کشور را هدف قرار داده است.

4646

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 12 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 74
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • درگز A1 ۰۶:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  274
  هم وایتکس وپالم درمحصولات لبنیوجودداردخودمون خبرنداریم..میدونیدچرا؟چون یک پاکت شیریک سال تاریخ مصرف داره...
  • رامین IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   261
   خدا به داد مردمی برسه که دولتش توان مبارزه با چند کارخانه لبنیاتی رو نداره و یا داره ولی عمدا کاری نمیکنه
  • بی نام A1 ۱۰:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   61
   توسبدغذايى خانواده ما نه نوشابه وجودداره نه فست فود.شيرهم برامون مهمه.آخرين بارى كه براى بچه هام پيتزاخريدم توى تعطيلات عيدنوروزبود.پس لطفانگيدكه هزينه هاوعوارضش برامون اهميت نداره
  • بی نام A1 ۱۱:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   7
   حقیقتا باور وجود وایتکس تو شیر سخته به نظر این یک‌مورد بیشتر شبیه شایعه باشه تا حقیقت
  • کیان A1 ۱۷:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   27
   سلام دوست عزیزم برای افزایش دوره سلامت و دیرتر فاسد شدن شیر به آن یکی از موادی که در تولید سفید کنندها و ضد عفونی کنندها کاربرد دارد افزوده می شود که متاسفانه بیشتر از حد استاندارد میباشد که میتواند سرطانزا هم باشد.
 • بی نام IR ۰۶:۲۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  253
  فرضا یک خانواده 4 نفره اگر بخوان روزی 3 واحد شیر مصرف کنن میشه نفری 750 سی سی و به عبارتی هر 4 نفر روزی 3 لیتر شیر که با قیمت شیر پاکتی 2500 تومنی میشه روزی 7500 تومن که اگه در 30 روز ماه ضرب بشه میشه ماهیانه 225000 تومان.یعنی یه خانواده 4 نفره فقط واسه شیر باید این مقدار هزینه کنه.به نظرتون با وضع درآمد فعلی این کار امکان پذیره؟
  • نوشین IR ۰۸:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   58
   برای خرید نوشابه هم این جور حساب کتاب میکنید والا مردم مصرف نوشابشون از شیر بیشتره اصلا نگران هزینه‌ای که می پردازن نیستن نوشابه خانواده ۲۱۰۰ تفاوتش ۴۰۰ تومنه
  • بی نام A1 ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   30
   برادر عزیز این قیمت 4 تا ساندویچ همبرگر یا 2 پیتزا ارزان در اغذیه فروشی های معمولی شهرها با اون همه مضرات و عوارض است. اون وقت به شیر و مواد غذایی یا محصولات با کیفیت میرسه ، همیشه حساب و کتاب میکنیم و داد از گرانی میره بالا.
  • بی نام اولی IR ۰۸:۲۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   89
   اگه دقت کنین من فقط یه واقعیت رو گفتم.بله واسه کسی که ماهی 800 تومن حقوق داره باید حساب کتاب کنه ماهی 225000 تومان رو ازکجا بیاره.ضمنا فکر نکنم هیچ خانواده ای با این میزان حقوق روزی 7500 تومن نوشابه بخوره.اما در مورد ساندویچ همبرگری که گفتین اونم از سر ناچاری میخوریم به عنوان یه وعده غذایی در حالی که اگه پول همین وعده غذایی رو بدیم شیر پس شام و ناهار چی بخوریم؟؟به نظر میرسه شما یا خیلی پولدارین یا اینکه هنوز وارد زندگی نشدین که ببینین با حقوق 800 تا 1 میلیونی نمیشه به فکر سلامتی بود.عزیزان ما که زندگی نمیکنیم فقط سعی میکنیم زنده بمونیم.این یه حقیقت تلخه حالا میخوایم قبول بکنیم یا نکنیم
  • ایرانی IR ۰۹:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   48
   تازه سفر هم میتونه تو سبد خانوار قرار بگیره جزو شعارهای دولت ایران عزیز سلامت و ... میتونی اضافه کنی تازه پول هم میتونی جمع کنی بچه ات رو سرو سامون بدی نزول بانکها رو بدی باز هم بگم با 600 هزار تومان حقوق و 50 هزار تومن یارانه چه کارهایی که نمیتونی بکنی
  • بی نام دوم A1 ۱۶:۵۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   3
   برادر بی نام اول عزیز. کی گفته که همبرگر و پیتزا رو فقط پولدارها میخورند. اتفاقا پولدارها معمولا چیزهای بهتری میخورند. اگر کمی حساب و کتاب کنید می بینید سرجمع چند تا چیپس 1500 تومانی، بستنی 1000 تا 1500 تومانی و سیگار و شارژ موبایل افراد در طول یک ماه خیلی بیشتر از قیمت شیر است. مگر منکر شوید و بخواهید بگویید که اینها غذا نیستند و برای تفریح لازم است.
  • بی نام IR ۰۴:۱۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
   1
   حرفهای همه دوستان وقتی درست و بجاست که لبنیات سالم و بی خطر داشته باشیم حرفی که دوست اول زده فک کنم منظور ش اینه که ماهی 225000تومان هزینه کنیم برای بیمار شدن؟ برای درد بی درمان؟ کسی که مرتب نوشابه و فست فود و سیگار مصرف میکنه می دونه که داره سلامتیش رو به خطر می اندازه اما کسی که هزینه می کنه برای لبنیات و مهمتر از همه شیر، هزینه میکنه برای حفظ سلامتیش، انوقت یک عده از خدا بی خبر بی وجدان بی شعور ، شیر رو تبدیل کردند به ماده ای خطرناکتر از نوشابه
 • طرفدار مس کرمان IR ۰۶:۲۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  136
  وقتی که دولت برای منع واردات خودرو و بازی با جان مردم بخاطر این منع واردات بهانه اشتغال چندهزار نفری را می آورد چرا برای شیر این اتفاقات نیفتد؟ کسی نیست ازشون بپرسه اشتغال چندهزار نفری خودروساز مهمتره یا رفاه 80 میلیونی؟ تا کی مردم جان خودشان را در حلبهای ایرانی از دست بدهند؟تا کی بخاطر این لگنها اعصاب نداشته باشند؟
  • بی نام A1 ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   2
   چه ربطی داشت
 • بی نام A1 ۰۶:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  43
  شیر و مواد لبنی یکی از عوامل سرطان پرستوات است ، و این در مورد شیر بدون مواد افزودنی هست ، اگه به سلامتیتون علاقه دارید بهتره کلا دور شیر خط قرمز بکشید
  • بی نام US ۰۸:۰۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   30
   هرچی باشه از نوشابه بهتره.
 • بی نام A1 ۰۶:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  77
  فرمالین جزوه موادی است که 100سرطان زاست
  • بی نام IR ۱۱:۴۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   39
   ما تو آزمایشگاه برای نگهداری اجسادنمونه ازش استفاده می کنیم.
 • بی نام DE ۰۶:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  107
  لطفا زودتر اعلام کنید اگر ماست سون هم پالم داشته من برم بهشت زهرا قبر رزرو کنم زودتر تا ارزون تره
 • بی نام A1 ۰۶:۵۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  61
  واقعاخجالت داره...........................................
 • بی نام A1 ۰۷:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  46
  در مقایسه با وایتکس و فرمالین و آب اکسیژنه، روغن پالم بسیار هم مفیده خدا وکیلی به روغن پالم گیر ندیم به بقیه توجه کنید که سرطان زاست
 • بی نام IR ۰۷:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  74
  چرا مجلس يک قانون براي مجازات اشخاصي که اين 10 مورد را به شير اضافه کنند وضع نمي کند؟
  • رضا A1 ۰۹:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   86
   مجلس فعلن درگیر استیضاح وزیر علومه چون موضوع ۳۰۰۰ بورسیه رو افشا کرده، بعدن نوبت وزیر بهداشت میشه که بخاطر افشاگری و تشویش افکار عمومی استیضاحش بکنم.
 • بی نام IR ۰۷:۰۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  67
  يک مشکل هم اين است که شرکتهاي لبني به طور عمده در بورس نيستند در نيتجه شفاف نيستند و هر کار غلطي بکنند کمتر ديده مي شود . بيچاره مادر ها و بچه هاي که اين شير ها را خورده اند
 • بی نام IR ۰۷:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  67
  دارم فکر میکنم تو فاکتورهای خرید این کارخانجات معظم تولید شیر و لبنیات، فاکتور خرید ده تریلی صابون درجه یک به همراه دویست بشکه 220 لیتری اسید سالسلیک و اب اکسیژنه فعال رو ببینی چه حالی میشی ،این مواد رو توی رادیاتور تانک بریزی مطمئن باش بیشتر از 15 متر نمیتونی باهاش رانندگی کنی. با اجازه همگی من برم جلو ایینه یه نگاهی به خودم بندازم ببینم اوضاع از چه قراره
 • ارسلان A1 ۰۷:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  58
  چقدر بده كه با عشق براي زن بچه ام دارم سم آن هم با اين وضعيت مالي كه اينها سالم بمونند
 • بی نام A1 ۰۷:۲۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  71
  واقعا" برای خودم و تمام هموطنام متاسفم تازه این یک مورد هست که گذاشتن همه مطلع بشن
 • بی نام A1 ۰۷:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  79
  اینها دارن عروس داماد بازی می کنند .بیخود نیست پورشه تو خیابان پر شده .از پول داروی سرطان من و شما
 • بی نام A1 ۰۷:۳۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  60
  بریم چند تا گاو بخریم بندازیم تو حیاط خونه با خیال راحت هر روز شیر سالم بخوریم.این همه سر و صدا نداره که
  • بی نام IR ۰۸:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   47
   علف و کاه و یونجه میتونی براش گیر بیاری یا می خوای کارتن و یونولیت و نون خشک بدی بخوره؟
 • سعید A1 ۰۷:۳۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  64
  چرا اقایان با صراحت نام شرکتهایی که شیر الوده پخش می کنند را اعلام نمی کنند تا حالا که مسئولین کاری نمی کنند بزار مردم خودشون این شرکتها رو تحریم کنند وای به حال مسئولینی که خدشون این بابت سکوت می کنند به خدا اون دنیایی هم هست حساب و کتابی هست اخرتی هست وای وای وای ؟
 • احمد IR ۰۷:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  41
  صابون
 • درسا A1 ۰۷:۳۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  17
  یادش بخیر بچه بودم شیییییییییییر میخوردیما.نه آبشیر. من دوتا تجربه دارم که میگم اول اینکه شیر خوب اگه اب توش نباشه زود فاسد میشه. اگه اب توش وقتی گرم میشه کااااااااااااملا مزه اب میده و دو رنگ میشه یعنی روش زرد کم رنگه و زیرش سفید. دوم اینکه اگه شیر جوشیدرو توی یخچال بزارین یخ میزنه و مطمین باشین اگه یه شیری توش اب باشه هزارتا اشغال دیگه هم داره تا از فسادش جلوگیری بشه. الان 3 ماهه شیر نخورم و با اخبار خیییلی خوشحالم که نخوردم
 • صومعه سرایی A1 ۰۷:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  39
  مسئولین ما اگه صراحت . صداقت داشتن این مشکلات پیش نمی اومد حالا که اینجوری روی بطری شیرها بنویسید دو کاره هم برای نوشیدن هم برای نظافت ما کشور تمدن هستیم و هیچ کشوری مثل ما تمدن نداره
 • حاج رضا IR ۰۷:۴۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  32
  بنظر شما نباید برخورد جدی بشی...؟؟بدون در نظر گرفتن هرگونه مصلحتی باید هر شرکتی که از این مواد غیر مجاز استفاده کرده تعطیل بشه و مسئلیت شرکت ها باید محاکمه بشن...تا برخورد جدی نشه ما همچنان باید برنج ماست شیر و اب الوده مصرف کنیم
 • بی نام A1 ۰۷:۴۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  51
  آقا میدیدم هروقت شیر میخورم اسهال میشم تو نگو صابون داشته
  • بی نام IR ۰۸:۱۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   21
   تو باید شیر سویا بخوری. مشکلت چیز دیگه س
  • حمدون A1 ۱۳:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   8
   چرا شیرسویا؟
 • بی نام A1 ۰۷:۵۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  78
  زن 32 ساله همسایه ما سرطان گرفت خدا هر درد و مرضی هست بزن به تن و بدنن خودشون و زن و بچه تمام کسانی که عامل ازدیاد این همه بیماری و جنایت در حق سلامتی مردم و زن و بچه هاشونه.
 • بی نام EU ۰۷:۵۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  58
  فاتحه نظارت در کشور ما خونده شده . ماجرای تقلب در قیمت گذاری خودرو ، دلالی و سود 200 درصدی میوه فروشان،وحالا چربی غیر خوراکی در شیری که بعداز نان و برنج غذای اصلی بچه هامون هست.
  • بی نام A1 ۰۸:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   29
   ما نگران بچه های خودمون هستیم
 • پسر شجاع A1 ۰۸:۰۸ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  47
  یه روز درمیون سه بطری شیر یه لیتری مصرف میکردیم. از وقتی شنیدم و خوندم پالم میخوردم جای شیر، حس میکنم سمت چپ بدنم لمس شده .
 • بی نام A1 ۰۸:۱۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  15
  درود بر شما. مردم واسه نوشابه و پیتزا و فست فود حساب کتاب نمیکنن ولی واسه شیر ماشین حساب میارن
  • بی نام IR ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   37
   اقا جان گرون که دارن میدن دیگه تقلب چرا؟
  • بی نام A1 ۱۶:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   18
   کسی که نوشابه و پیتزا میخوره مریضی رو انتخاب کرده نه ما که مثلا شیر میخوریم تا مثلا درد و مرض نگیریم
  • باب لرد A1 ۱۷:۱۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   5
   درود به خودت با این طرض فکرت
 • بی نام A1 ۰۸:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  56
  ای پروردگار مهربان ما بندگان تو هستیم که امروز اسیر نادانی و سکوت خودمان و ستم آنهایی که از نادانی و سکوت ما بهره ها میبرند شده ایم ، بار دیگر منتی بر ما بگذار و ما را از دست خودمان نجات ده
  • بی نام IR ۱۵:۴۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   13
   الهی آمین
  • بی نام IR ۰۴:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
   8
   آمین
 • بی نام A1 ۰۸:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  39
  اصلا تنها راهش اینکه اسامی شرکتهای متخلف اعلام شه تا مردم خودشون تصمیم بگیرن شتر سواری که دولا دولا نمیشه
 • سیام A1 ۰۹:۳۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  38
  تنها شیر نیست هر چیزی که مصرف می کنیم شیمیایی شده دلیلش مدارا کردن مسولان با شرکت هایی است که جنس طبیعی تحویل مردم نمی دهند. الان یک کشور دیگه بود کلی جریمه برای متخلفان اعمال می کردند فعلا به خاطر پول همه افتادند به جون هم ............
 • بی نام IR ۰۹:۴۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  50
  سازمان ملی استاندارد پس وظیفش چیه؟ خانم مهندس پیروزبخت لطفا" رسیدگی کنید مسئولیت شما بسیار خطیر است ٰ
  • بی نام A1 ۱۰:۲۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   28
   وظیفه سازمان غیر ملی استاندارد اینه که بابت هر علامت استاندارد ی که بر روی محصولاتش میزنه یه مبلغی دریافت کنه اگه اون مبلغ رو ندی دیگه استاندارد نیست
 • سیا EU ۱۰:۱۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  27
  از دولتهای گذشته و حال و آینده متشکریم که همه چسز بخوردمان میدهند: بنزین آلوده به مواد سمی بنزنی و ... ، آب آلوده به فسفاتها و سولفاتهای شهری، هوای آلوده شهرهای صنعتی، گوشت گاوی فرآوری شده با فرآورده های وارداتی خونی از چین، گوسفندهای تغذیه شده با زباله های شهری، شیر و پنیرو ماست ساخته شده از شیر خشک چینی و ولش کن اگه ادامه بدم میشه مثنوی 100 میلیون منی. چی فکر میکردیم چی شد
 • بی نام A1 ۱۰:۲۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  24
  آيا اين وضع درست شدني است جواب خير دليل كافيست نام كارخانه داران شير و صادر كنندگان شير خشك را بر رسي كنيد . كي زورش به اينا ميرسه .
 • بی نام IR ۱۱:۰۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  14
  مصرف لبنیات و مواد بهداشتی از نمادهای پیشرفته بودن کشورهاست
 • بی نام IR ۱۲:۱۲ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  5
  يک مشکل هم اينه که شرکتهاي پخش و توزيع در بورس نيستند و هر چيز مشکل داري را خيلي راحت توزيع مي کنند و اصلا هم کسي متوجه کار اينها نمي شود والا اين شرکتهاي لبني اصلا نمي تونستند محصولات مشکل دار را توزيع کنند
 • مجید IR ۱۲:۱۷ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  16
  من فقط میدونم این دنیا تموم میشه. تو اون دنیا هم به حساب کتاب اقایون سفت و سخت رسیدگی میشه. من که سر سوزنی ازشون نمیگذرم
  • بی نام A1 ۱۵:۲۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
   17
   نقد بچسب نسیه پیشکشت
 • بی نام IR ۱۳:۰۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  23
  از مسئولان محترم درخواست میکنم لیست چیزهایی که تو ایران سالم هستند را نام ببرند چون که به نظر میرسه همه چیز در ایران با سلامتی مردم تضاد دارند، آب، هوا، مواد غذایی، خودروی ایرانی، شیر، و.....................
 • بی نام IR ۱۳:۱۹ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  36
  اگر چند روز دیگر بگوین به جای آرد برای درست کردن نان از خاک استفاده می کنن دیگه تعجب نمی کنیم
 • احمد A1 ۱۴:۳۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  19
  من رفتم یه شیر گرفتم تاریخش مال فردا بود یعنی فردا تولید میشه بعد الان دست من رسیده
 • حم شادکام IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  2
  آن یکی شیر است در بادیه کآدم می خورد وین یکی شیر است در بادیه کآدم می خورد اینک باید شیری شد که در پاکت شیر خورد بلکه شیر را پاکتی از جان خود سیر خورد بین پدر حلیب ساز تصویرش را یر بطری تا بدانی ندهند دیه ای اگر ناگه تو مردی
 • علی IR ۱۵:۲۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  15
  واقعا هر روز تو این مملکت امیدم به زندگی بیشتر میشه خدا رو شکر
 • بی نام IR ۱۶:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  7
  تا اسامی شرکت های متخلف اعلام نشدن بیایم نخریم.
 • بی نام A1 ۱۶:۵۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  18
  نه مزه شیرهای پاستوریزه داخل بطری از یادم میرود و نه آب لوله کشی تهران که مزه آن از تمام این آبهای معدنی داخل بطری لذت بخش تر بود.
 • بی نام IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  6
  همون بهتر که نخریم..ضررش بیشتر سودشه
 • بی نام A1 ۲۰:۰۶ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  4
  ياد شير باكتي هاي قديمي به خير. اون سه كًوش ابي رنكًه رو ميكًم
 • بی نام IR ۲۰:۴۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۷
  4
  فکر کنم از همین خبر پرینت بگیرم هر کشوری تو دنیا بهم اقامت بده
 • بی نام IR ۰۳:۳۰ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  8
  واقعا متاسفم که با کلی مشقت شیر میخرم برای بچه ام که سالم رشد کنه بعد این اخبار رو میشنوم مغزم سوت میکشه ضمنا وقتی بخواهیم مشکلات اقتصاد کشور رو دستوری حل کنیم نتیجه میشه همین حتما یادتون هست که در دولت قبلی چقدر این دامداران بدبخت گفتند آقا با این قیمت تولید شیر براشون زیان ده شده اما آقای رییس دولت قبول نکرد نتیجه اش میشه همین تقلبها خداییش من ترجیح میدم شیر گرون ولی سالم بخرم و هفته ای فقط یک لیتر بدم بچه ام بخوره اما باشیر ارزون هر روز سم نریزم تو حلقش
 • بی نام IR ۰۵:۰۳ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  1
  ممنونم خبر آنلاین از اطلاع رسانیتون اگه یه جستجوی ساده تو اینترنت انجام بدید روشهایی وجود دارند که خیلی از این تقلبها رو به راحتی میشه حتی با ازمایشات خانگی هم شناسایی کرد من چند تاش رو میگم مابقیش با خبرانلاین که یه گزارش خوب و کارشناسی شده در این رابطه تهیه کنه و اطلاع رسانی کنه: 1. صابون: یه مقدار شیر با مقدار مساوی آب قاطی کرده و بخوبی تکان دهید اگه کف کرد یعنی صابون توش هست. 2.فرمالین: 10 میلی لیتر شیر رو با قطره چکاناکثر داروخونه ها دارن داخل یک لوله شیشه ای بریزید و سپس 5 میلی لیتر اسید سولفوریک یا همون اسید باتری ماشین رو ارام از دیواره های لوله داخل اضافه کنید اگه رنگ آبی کمی مایل به بنفش در محل تماس شیر با اسید تشکیل شد یعنی توش فرمالین داره
 • بی نام IR ۰۶:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  0
  3.نشاسته: کمی ید یا محلولی که ید داشته باشه به شیر اضافه کنید اگه رنگ آبی تشکیل شد یعنی نشاسته داره 4.آب:یه قطره از شیر رو روی یک سطح عمودی صیقلی بریزید اگه خیلی آرام حرکت کرد و پشت سرش یک خط سفید شیری بر جا گذاشت یعنی آب قاطی شر نیست اگه سریع سر خورد و خط سفید هم نداشت یعنی آب قاطیش هست 5.چربی های غیر مجاز: خیلی از چربیهای غیر مجازی که به شیر اضافه میکنن با جوشاندن شیر به رنگ زرد درمیان مابقی تحقیقات هم با خود خبرآنلاین خواهشن منتشر کنید
 • بی نام A1 ۱۵:۵۴ - ۱۳۹۳/۰۵/۱۸
  3
  من خام گیاهخوارم و الان 5 سالی هست محصولات لبنی مصرف نمی کنم. با این اخبار خوشحال شدم که نمی خورم. هر چند به سبزی و میوه ها هم سم می زنند ولی باز ترجیح داره به وایتکس و پالم.
 • محمد IR ۰۰:۱۵ - ۱۳۹۳/۰۵/۲۳
  1
  این که چیزی نیست.آب لوله کشی شهرهای شمالی از چاهه.آب چاه شهرهای شمالی به خاطر استفاده از سموم کشاورزی وهمچنین مخلوط شدن با فاضلاب خونگی همش سمه.یعنی ما داریم از لوله سم میخوریم.به خاطر همین سرطان معده تو مازندران رتبه اول کشور رو داره.